Number 5/2017

Wizualizacja, sterowanie i zdalny dostęp serwisowy

Kup numer:

  • Wersja papierowa

    15.00 zł

  • Wersja PDF

    15.00 zł

Z branży6

Produkty12

Rozmowa

Od konsultingu do modernizacji maszyn. Dekada firmy Pilz w Polsce18

O nowych rynkach i obszarach działalności, obiecujących perspektywach pomiarów dla aplikacji z robotami kolaborującymi, a także o tym, dlaczego zainstalowanie na maszynie komponentów bezpieczeństwa nie rozwiązuje jeszcze problemu rozmawiamy z Dariuszem Kowalskim, dyrektorem generalnym i członkiem zarządu Pilz Polska.

More

Temat numeru

Realizacja zdalnego dostępu serwisowego24

W przypadku systemu sterowania, który po fazach testów i rozruchu zaczął wreszcie na siebie zarabiać, pojawiające się awarie są szczególnie uciążliwe. Niestety ekipa rozruchowa jest już wtedy najczęściej w domu, a konstruktorzy zajmują się kolejnym projektem... Dlatego dobrze jest zadbać o zdalne połączenie odpowiednio wcześniej.

Urządzenia zabezpieczające ze zintegrowanym switchem sieciowym34

Obecnie dużo dyskutuje się na temat cyberbezpieczeństwa i jego optymalizacji. Jednak wiele firm nie do końca zdaje sobie sprawę z zagrożeń, którym muszą stawić czoła. Części z nich można skutecznie zapobiec, stosując nowe urządzenia bezpieczeństwa FL mGuard RS2005 i RS4004 firmy Phoenix Contact z innowacyjnymi funkcjami, które chronią sieć przed wieloma rodzajami ataków.

Wizualizacja i sterowanie. Panele Astraada: kompaktowe wymiary i atrakcyjna cena 38

Panele operatorskie HMI służą do wizualizacji stanu, nadzoru oraz sterowania pracą pojedynczych maszyn lub całych instalacji przemysłowych. Ich funkcjonalność i intuicyjność obsługi sprawiają, że coraz częściej zastępują one klasyczne układy bazujące na przyciskach, sygnalizatorach i przełącznikach.

Rewolucja w automatyzacji. Festo Motion Terminal zwiastuje początek nowej ery 40

Pneumatyka w swej istocie jest działem mechaniki przyjaznym użytkownikowi. Z pewnością stanie się jeszcze prostsza, bardziej wszechstronna i elastyczna z chwilą, gdy nowe rozwiązanie Festo Motion Terminal VTEM wprowadzi pneumatykę w erę Przemysłu 4.0 dzięki aplikacjom, które mogą zastąpić ponad 50 pojedynczych komponentów. Wszystko to jest możliwe dzięki najnowszym osiągnięciom technologii piezoelektrycznej i oprogramowania.

Bezpieczny, zdalny serwis instalacji automatyki42

Ubiquity to opracowane przez firmę ASEM rozwiązanie zdalnego dostępu serwisowego do instalacji. Umożliwia zdalny serwis i rekonfigurację pracy systemów automatyki, jednocześnie redukując koszty związane z serwisem i eksploatacją. Rozwiązanie odpowiada na potrzeby użytkowników, którym zależy na ciągłości pracy instalacji i szybkości serwisu. Jest też bardzo pomocne w fazie odbioru instalacji, nie wymaga bowiem obecności ekipy technicznej w obiekcie, co znacznie ogranicza koszty inwestycji.

Diagnostyka torów pomiarowych w systemach sterowania i wizualizacji 44

Narzędzia do sterowania i wizualizacji procesów przemysłowych należą do jednych z najszybciej rozwijających się grup produktowych, a współczesne urządzenia przeznaczone do takich zadań cechują się dużymi możliwościami w zakresie konfiguracji algorytmów oraz graficznej prezentacji wyników.

Narzędzia do kontroli i wizualizacji45

Efektywne zarządzanie procesami produkcyjnymi wymaga zastosowania funkcjonalnych, a jednocześnie wygodnych metod. Panele HMI są komfortowym, graficznym interfejsem do komunikacji ludzi z maszynami, natomiast system SCADA umożliwia szybki wgląd w stan faktyczny maszyn i urządzeń, a także dostarcza przejrzystej graficznie informacji m.in. o występujących alarmach i wspiera operatora oraz osoby zarządzające w ich pracy.

Przegląd sprzętu i aparatury

Przenośna aparatura pomiarowa46

Przenośna aparatura pomiarowa stanowi nieodzowny element diagnostyczny stosowany w niemal każdej branży przemysłowej. Obejmuje ona szeroką gamę mierników, które znajdują zastosowanie podczas pracy przy urządzeniach elektrycznych, układach sterowania i automatyki. Dużym uznaniem cieszą się również przyrządy do pomiaru wielkości nieelektrycznych.

Rytro 2017

Jak zarządzać energią i środowiskiem. Konferencja Automatyków RYTRO 201756

Automatycy z różnych branż przemysłu już po raz 21. spotkają się w Rytrze na Konferencji Automatyków, której głównym organizatorem jest firma Skamer-ACM z Tarnowa. W czasie dwudniowej imprezy pracownicy naukowi uczelni technicznych oraz przedstawiciele przemysłu zaprezentują nowości techniczne oraz odpowiedzą na szereg pytań uczestników konferencji.

Efektywność energetyczna. Automatyka – energia – środowisko 59

Efektywność energetyczna jest dziś istotnym elementem sukcesu przedsiębiorstwa produkcyjnego. Aby ją osiągnąć, konieczne jest wdrożenie odpowiednich rozwiązań, monitorowanie istotnych parametrów i planowanie zużycia energii. Kompleksową realizację zadań poprawiających efektywność energetyczną w zakładach przemysłowych zapewnia zespół inżynierów automatyki i programistów tarnowskiej firmy Skamer-ACM.

Regulacja prędkości obrotowej silników elektrycznych według firmy Danfoss60

Firma Danfoss należy do niekwestionowanych liderów branży napędowej. Od lat nazwa ta jest kojarzona z przetwornicami częstotliwości i softstartami o najlepszych parametrach technicznych, najwyższej niezawodności i funkcjonalności. Należące do Danfoss marki VLT i VACON są gwarancją prawidłowego doboru komponentów napędu elektrycznego i redukcji kosztów eksploatacji.

Sterowanie bez granic 64

Wszechstronne panele HMI/ PLC oraz kompaktowe, programowalne w Codesys moduły I/O o stopniu ochrony IP67 przenoszą system sterowania bezpośrednio na maszynę. Takie rozwiązanie jest szczególnie cenne w dobie, w której projektanci muszą sprostać takim wyzwaniom, jak cyfryzacja i transparentność produkcji przemysłowej.

Automatyzacja w stacjach kontenerowych ZPUE67

Implementacja nowoczesnych systemów zarządzania sieciami energetycznymi to nie tylko korzyści dla operatorów przesyłu i dystrybucji energii elektrycznej, wynikające z prognozowania zapotrzebowania na energię elektryczną, ewentualnych awarii czy nawet wyłączeń w przypadku awarii. To także wymierny pożytek dla odbiorców końcowych, którzy mogą bardziej świadomie korzystać z energii elektrycznej.

Wielokrotna kalibracja za pomocą jednego termometru precyzyjnego68

Sterowanie i kontrola pomiarów technicznych przeprowadzanych w związku z procesami przemysłowymi są coraz częściej realizowane za pomocą coraz mniejszej liczby urządzeń. Taki kierunek rozwoju ma również wpływ na same urządzenia do kalibracji. W związku z tym dziś termometr precyzyjny może służyć nie tylko do kalibracji termometrów rezystancyjnych, ale także termopar.

Czujniki temperatury do zastosowań w strefach Ex70

Specjalizująca się w projektowaniu i produkcji czujników temperatury spółka Limatherm Sensor oferuje m.in. urządzenia przeznaczone do zastosowań w strefach zagrożonych wybuchem.

Bezhalogenowe wykonanie kabli i przewodów firmy Technokabel 72

W ostatnich latach w branży kablowej coraz częściej stosuje się materiały bezhalogenowe. Wynika to przede wszystkim z właściwości, które sprawiają, że w przypadku pożaru nie rozprzestrzeniają one płomienia i nie emitują gęstego dymu, a produkty ich spalania są nietoksyczne i niekorozyjne. Dlatego materiały bezhalogenowe znalazły zastosowanie w produkcji kabli przeznaczonych dla budownictwa, zwanych kablami bezhalogenowymi. 

Prawo i Normy

Ograniczenia prawa z patentu. Używacz uprzedni74

W polskim prawie własności przemysłowej przewidziano szereg ograniczeń prawa z patentu. Należą do nich przywilej komunikacyjny, korzystanie z rozwiązania do celów państwowych, korzystanie z wynalazku w celach badawczych i doświadczalnych dla dokonania jego oceny, analizy czy nauczania, prowadzenie czynności zmierzających do rejestracji produktów leczniczych, a także prawa używacza uprzedniego.

Rynek

Osprzęt dla robotów. Akcesoria firmy SCHUNK 76

Akcesoria do robotów mają bardzo duży wpływ na ich wydajność, elastyczność i zakres stosowania, a najnowsze osiągnięcia w zakresie systemów szybkiej wymiany narzędzi, napędów oraz czujników wskazują na ogromny potencjał rozwoju osprzętu dla robotów. 

Przemienniki częstotliwości. Elmatic Professional Drives 79

Firma Elmark Automatyka rozszerzyła swoje portfolio o przemienniki częstotliwości oferowane pod własną marką – Elmatic Professional Drives. To propozycja dla wszystkich nowych i obecnych klientów, którzy szukają odpowiedniej jakości za rozsądną cenę.

Technologia szaf sterowniczych dla systemów centralnych i zdecentralizowanych80

Współczesne komponenty automatyki są coraz bardziej inteligentne, korzystają z potężnej mocy obliczeniowej w centralnych lub zdecentralizowanych aplikacjach. Ten trend obowiązuje w obszarze czujników oraz elementów wykonawczych. Zmieniające się warunki otoczenia stawiają nowe wyzwania przy planowaniu, wdrażaniu, uruchamianiu i serwisowaniu. Rittal wspiera swoich klientów w podejmowaniu nowych wyzwań, oferując najlepsze możliwe rozwiązania.

HCX-PT – wskaźnik poziomu cieczy z zabezpieczeniem przed uszkodzeniami i wyciekiem płynu83

Firma Elesa+Ganter wprowadziła na rynek nowy wskaźnik poziomu cieczy z osłoną z SUPER-technopolimeru serii HCX-PT. Wskaźnik ten doskonale sprawdza się w aplikacjach narażonych na uderzenia, ponieważ jest zabezpieczony przed uszkodzeniem i wyciekiem płynu.

Personalizacja w poligrafii 84

Dzięki innowacyjnej cyfrowej maszynie drukującej marki Heidelberg indywidualny druk 3D mogą obecnie oferować nawet małe i średnie firmy. Niezależnie od tego, czy będzie to pudełko muesli, piłka nożna czy but do biegania, kompaktowa drukarka Jetmaster Dimension może szybko wykonać nadruki na niemal każdym przedmiocie, a co więcej – oszczędnie i w wysokiej jakości. Precyzyjne sekwencje ruchu i doskonałą synchronizację komponentów Jetmaster Dimension zawdzięcza technologii B&R.

Wydarzenia

Innowacje Parker w mobilnym wydaniu 87

Samochód pokazowy Automation Demo Truck firmy Parker Hannifin po raz kolejny odwiedzi Polskę. Dzięki takiej inicjatywie można poznać innowacje firmy z zakresu automatyki, a jednocześnie oszczędzić cenny czas.

More

W kręgu robotyki, Przemysłu 4.0 i rozwiązań bezprzewodowych. 23. edycja targów Automaticon88

Możliwość budowania relacji, swoboda nieformalnych rozmów, masowa skala zgromadzonych w jednym miejscu różnego typu rozwiązań, obecność praktyków rynku służących doświadczeniem i wsparciem technicznym, a także okazja do zapoznania się z aktualnymi trendami – to tylko niektóre powody sprawiające, że nawet w dobie technologii XXI wieku targi Automaticon mają niezagrożoną pozycję i cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem.

More

Gospodarka w wydaniu cyfrowym. Relacja z targów CeBIT 2017 94

Tegoroczne targi CeBIT, które odbyły się w dniach 20–24 marca 2017 r., zgromadziły 3000 wystawców. W ramach odbywających się konferencji wygłoszono ponad 200 prezentacji, a liczba gości sięgnęła 200 000. W tym roku partnerem targów zlokalizowanych na terenach wystawienniczych Deutsche Messe w Hanowerze była Japonia. Hasło przewodnie CeBIT 2017 brzmiało „discover d!conomy”, co wskazuje na kontynuację tematyki z ubiegłego roku – wtedy hasło przewodnie było sformułowane jako „d!conomy: join – create – succeed”. Określenie d!conomy to skrót od angielskiego „digital economy”, czyli „gospodarka cyfrowa”. 

More

Biblioteka101

Współpraca102

Ludzie

Adam Kwiatkowski, lider zespołu Centrum Aplikacyjnego Electric and Process Automation Festo Sp. z o.o.104