Sentinel-1 Student Transponders
ESA print
Projekt jest adresowany do studentów z Polski, Czech i Rumunii. Warto wykorzystać taką okazję i wziąć udział w projektach organizowanych przez Europejską Agencję Kosmiczną – teraz ESA pokrywa koszty związane z wyjazdami studentów na warsztaty oraz pobytem podczas realizacji projektów badawczych. Zwolnieni z działań związanych z poszukiwaniem sponsorów, studenci i ich opiekunowie z ramienia uczelni mogą efektywnie wykorzystać czas i energię na opracowanie konkursowego wniosku (od projektu i wykonania aż do testów).
Celem jest przeprojektowanie układów elektronicznych dwóch naziemnych transponderów satelitarnych ESA (np. modyfikacji częstotliwości radiowej, RF i innych korekt) do komunikacji z satelitami. Transpondery te zostały opracowane na potrzeby misji satelity Envisat/ASAR w ramach projektu Copernicus. Składają się z jednostki centralnej oraz dwóch anten – do wysyłania i odbioru danych. Studenci powinni zagwarantować kompatybilność transponderów oraz anteny systemu SAR (ang. Synthetic Aperture Radar) na satelicie, który pracuje na częstotliwości 5,405 GHz (C-band). Transpondery są bardzo stabilnie zamonotowane na platformie o całkowitych wymiarach około 1,20 m × 1,20 m, będą wykorzystane do radiometrycznej kalibracji sygnału SAR. Technika SAR umożliwia uzyskanie obrazów nieruchomych obiektów o wysokiej rozróżnialności. Zasada działania SAR polega na wykorzystaniu wzajemnego ruchu anteny radaru i obserwowanego obiektu. Satelity, które będą brały udział w misji Sentinel-1, zostaną wystrzelone za pomocą rakiety Sojuz z Gujany Francuskiej na początku 2014 r.
W drugiej fazie studenci będą mogli wykorzystać zmodyfikowane transpondery współpracujące z satelitami misji Sentinel-1 znajdującymi się na orbicie – realizować rzeczywiste pomiary, przetwarzać dane i analizować je. W celu realizacji projektu obydwa transpondery będą dostarczone przez ESA wybranym zespołom studenckim na ich macierzystych uczelniach. Wraz z transponderem, zespoły te otrzymają wszystkie niezbędne dokumenty – parametry techniczne misji Sentinel-1, opis transpondera i instrukcje obsługi.
W ramach projektu będą organizowane przez ESA wykłady na wybranych uczelniach, poświęcone pokrewnym tematom. ESA będzie sponsorować udział wybranych zespołów w warsztatach w obiektach ESA, gdzie każdy zespół przedstawi swoje prace, wykonane prace będą recenzowane, studenci będą współpracować z ekspertami ESA. Studenci będą mieli wsparcie techniczne przez cały czas trwania projektu.
Szczegółowe dane o projekcie – założenia, harmonogram, warunki udziału w projekcie i sposób składania aplikacji dostępne są na stronie Sentinel-1 Student Transponders.
Termin zgłaszania aplikacji upływa 15 listopada 2013 r.
Ważne linki:
- strona informacyjna projektu Sentinel-1 Student Transponders
- rejestracja do projektu
- warunki udziału w projekcie, kryteria
- więcej o programie COPERNICUS
- więcej o satelicie Envisat
Informacja opracowana na podstawie materiałów ESA.