Jak zautomatyzowane zakręcarki do butelek i słoików przysłużą się konfekcjonowaniu?
Materiał prasowy print
Jeśli poszukujesz urządzeń, które pomogą Ci zautomatyzować proces konfekcjonowania produktów płynnych, trafiłeś we właściwe miejsce. W tym artykule omawiamy interesujące rozwiązania na przykładzie zakręcarki do słoików i butelek renomowanej polskiej firmy. Może być ona jednym z modułów linii dozującej i konfekcjonującej lub służyć jako samodzielne stanowisko.
Czy automatyzacja to przyszłość produkcji i konfekcjonowania?
Od czasów pierwszych hal fabrycznych minęło już 300 lat. W tym czasie zmieniły się one nie do poznania – wprowadzono prawa pracownicze ograniczające wyzysk i znacznie poprawiono bezpieczeństwo tak ludzi, jak i maszyn. Obecnie jesteśmy świadkami nowej rewolucji przemysłowej, w której coraz większa część pracy powierzana jest maszynom. Potrafią one wykonać ją szybko i dokładnie, rzadko ulegają awariom i mogą pracować niemal bez przerw, zatem stanowią klucz do zwiększenia produkcji. Co jednak najważniejsze, mogą być wykorzystywane tam, gdzie brakuje pracowników chętnych podjąć zatrudnienie. Nie wypierają ludzi z fabryk, ale mobilizują do dokształcania – do ich obsługi potrzebni są mechanicy i inżynierowie. Jeśli w Twoim przedsiębiorstwie ma miejsce konfekcjonowanie produktów, z pewnością chętnie rozważysz ofertę maszyn i linii https://hgrobotics.pl/.
Kłopotliwy etap w konfekcjonowaniu – zakręcanie
Oczywiście stworzenie linii dozującej płyny – czy będą to napoje, czy może kosmetyki lub chemikalia – samo w sobie jest już skomplikowanym zagadnieniem. Jest jednak podstawą, do której możesz dodawać kolejne moduły, aż cały proces będzie wykonywany automatycznie. Jednym z kłopotliwych etapów jest zamykanie opakowań. Już samo ich przemieszczanie na transporterach płytkowych, poza tym że szybko, musi się dokonywać delikatnie – aby nie uronić ani kropli produktu. Pojawiają się jednak i inne trudności. Zobaczmy, jak poradzili sobie z nimi inżynierowie tworząc zakręcarki do butelek dostępne w ofercie https://hgrobotics.pl/zakrecanie/:
Zakręcarka do butelek 4-ROLL – geniusz minimalistycznego pomysłu
Jedną z maszyn jest zakręcarka do butelek 4-ROLL, nazwana tak od wykorzystanego systemu czterech rolek. Jak to działa? Opakowania z nałożonym zamknięciem przemieszcza się na transporterze w wyznaczone miejsce, gdzie przytrzymuje je centrownik. W tym samym momencie do zakrętki przyłożone zostają dwie pary obracających się rolek, ułożonych w wierzchołkach prostokąta, które za pomocą tarcia powodują dokręcenie. Bez problemu w ten sposób zamkniesz opakowania nie tylko nakrętką, ale i triggerem, flip-topem, czy pompką. Mało tego, maszyna ta potrafi również wbić zamknięcie wciskane.
Nietypowe kształty i rozmiary produktów
Pojawia się pytanie – czy każde opakowanie, niezależnie od swojej specyfiki geometrycznej obsłuży ta zakręcarka do butelek? Niemalże! Poradzi sobie tak z małymi (15 mm średnicy), jak i z dużymi (nawet 105 mm średnicy), tak z niskimi (30 mm), jak i z wysokimi (300 mm) opakowaniami. Mało tego, ich kształt też nie będzie problemem – do przytrzymywania używa bowiem formatek centrujących, a zatem przezbroić ją można w zaledwie kilka minut, by obsłużyć inną geometrię.
Precyzyjne zamykanie opakowań z zakręcarką wieloformatową
Jeśli jednak zależy Ci na jeszcze większej szybkości przy zachowaniu lub zwiększeniu precyzji, wybierz zakręcarkę wieloformatową do zakręcania standardowych nakrętek, słoików, a nawet trigerów. Wyposażona jest w ramię, które samo pobiera typowe zamknięcia (mniej typowe wciąż może dokręcić, gdy umieścisz je w opakowaniu) i nakłada we właściwe miejsce. Głowica taka – równie łatwo przezbrajalna jak 4-ROLL – wyposażona jest w serwonapęd, pozwalający dokładnie zadać siłę i moment zakręcania, jak również wykonać ruch wsteczny (głowic takich natomiast może być w jednej maszynie nawet sześć). Jej formatowe chwytaki pokryte są tworzywem, dzięki czemu nie ma ryzyka uszkodzenia opakowania.
source: HG ROBOTICS