Przykład wdrożenia systemu ERP u producenta elektroniki
Materiał prasowy (proALPHA Polska) print
Sukces firmy Wipotec GmbH, mającej siedzibę w Kaiserslautern, rozpoczął się od wynalezienia konstrukcji integrującej silnik i skrzynię biegów. To było ponad 25 lat temu. Ten podstawowy element nowoczesnych czujników wagowych gwarantuje maksymalną precyzję w najkrótszych okresach regulacji, nawet w trudnych warunkach. Maszyny produkowane przez Wipotec i jego jednostkę zależną OCS Checkweighers, określają dokładną wagę nawet najdrobniejszych próbek chemicznych o wadze zaledwie jednej milionowej grama, a także ciężkich paczek o masie do 120 kilogramów. Dalsze obszary biznesu obejmują systemy prześwietlenia rentgenowskiego do wykrywania ciał obcych w opakowaniach żywności, a także systemy śledzenia leków. Od 2004 roku Hidden Champion z powodzeniem kontroluje swoje procesy za pomocą kompleksowego systemu ERP od firmy proALPHA.
Wipotec produkuje czujniki wagowe OEM dla prawie wszystkich znanych firm inżynieryjnych. Instalują komponenty we własnych zakładach. Natomiast poprzez swoją jednostkę zależną, OCS Checkweighers, firma działa również w segmencie biznesowym B2C (czyli w ramach pracy bezpośrednio z klientem końcowym). Jest tak w ponad 60 krajach, głównie w przemysłach: spożywczym, konsumenckim i farmaceutycznym. Firma obsługuje również wiodące firmy kurierskie i jednostki pocztowe.
Innowacyjne produkty Wipotec są stosowane praktycznie we wszystkich procesach produkcji przemysłowej. Czujniki wagowe są zintegrowane nie tylko z wagami kontrolnymi, rozlewniami i systemami dozującymi, ale także z wszelkiego rodzaju maszynami pakującymi. – W branży farmaceutycznej nasze produkty są używane do ważenia tabletek, kapsułek, strzykawek i opakowań – oraz w branży spożywczej do wszystkiego, co możesz znaleźć w supermarkecie – wyjaśnia CEO Theo Düppre. Systemy zaawansowanych technologii opracowane w Kaiserslautern można również znaleźć w systemach sortujących wielu międzynarodowych firm świadczących usługi pocztowe.
Wdrożenie systemu ERP na przykładzie
Oprogramowanie proALPHA używany jest od 2004 roku jako centralny system ERP dla wszystkich niemieckich i międzynarodowych biur Wipotec – obecnie działa na około 250 stacjach roboczych. Obsługuje wszystkie procesy we wszystkich działach firmy, włączając w to sprzedaż, zakupy, produkcję, magazynowanie i zarządzanie materiałami. W tym czasie system ERP zawsze nadążał za zmieniającymi się wymaganiami. Zmiany te obejmują szybki wzrost wielkości produkcji – koniec końców o 30% w 2015 roku – z powodu ekspansji międzynarodowej i rosnącej różnorodności produktów.
Produkcja seryjna i działalność projektowa w jednym systemie
Ponad 25 000 zestawień materiałowych z 70 000 włączonymi i 75 000 wyłączonymi częściami jest obecnie zarządzanych w Wipotec z wykorzystaniem proALPHA. Każdego tygodnia do systemu dodaje się od 50 do 100 nowych części. Wynika to z wielu niestandardowych produktów opracowanych przez Wipotec – oprócz produktów seryjnych, opartych na zestawach istniejących już komponentów. Te różne modele biznesowe wymagają zróżnicowanych metod planowania i skomplikowanych cykli produkcyjnych. Dzięki zaawansowanemu planowaniu i harmonogramowaniu proALPHA, możesz idealnie łączyć różne rodzaje produkcji i mapować je w jednym systemie. W przypadku produkcji seryjnej, wszystkie procesy logistyczne i produkcyjne są zoptymalizowane, dzięki czemu koszty i czasy cyklu są ograniczone do minimum. Dla biznesu projektowego, proALPHA oferuje wystarczającą elastyczność, aby spełnić nawet najbardziej nietypowe życzenia klientów w możliwie najkrótszym czasie. Firma ta wspiera Wipotec w projektowaniu, inżynierii, produkcji, a nawet w instalacji maszyny.
W przypadku indywidualnych projektów klientów, takich jak kompletne rozwiązania wagowe, skanery rentgenowskie oraz Systemów Śledzenia Wyrobów Tytoniowych, Wipotec wykorzystuje rosnące listy materiałów. Produkcja poszczególnych komponentów może ruszyć nawet w sytuacji, w której projektowanie instalacji nie jest jeszcze gotowe. Wszystkie dokonane w trakcie projektu modyfikacje są dokładnie dokumentowane w systemie ERP.
Połączenie różnych systemów z proALPHA
Wraz z aktualizacją do proALPHA w wersji 6.1, kolejne moduły ERP zostały dodane do systemu na początku 2016 roku. Przykładowo: Zarządzanie Projektami, które służy do jeszcze bardziej wydajnej koordynacji produkcji specjalnych maszyn.
Do komunikacji z elektronicznym systemem celnym ATLAS, Wipotec wykorzystuje oprogramowanie dostarczone przez firmę Format. Jest ona podłączona do systemu ERP za pośrednictwem interfejsu dwukierunkowego. Autoryzowane dokumenty celne zwracane przez ten interfejs mogą być automatycznie archiwizowane w systemie zarządzania dokumentami (DMS) od proALPHA. Tutaj wszystkie dokumenty są automatycznie archiwizowane – na przykład dokumenty spedycyjne i faktury otrzymane po przyjęciu towaru są skanowane i automatycznie przetwarzane.
Zwiększona wydajność dzięki konfiguratorowi produktu i CA-Link
– Bez proALPHA rozwój firmy byłby zupełnie inny. Nasza firma nie działałaby dzisiaj bez tak kompleksowego systemu – mówi koordynator IT, Serr. Ten rozwój wciąż trwa, a szereg innych procesów zostanie wkrótce zoptymalizowanych – na przykład przy użyciu konfiguratora produktu proALPHA.
– Naszym celem jest kategoryzowanie wszystkich zapytań ofertowych od klientów na standardowe, różnorodne i indywidualne urządzenia, aby odpowiednie procesy mogły być uruchamiane automatycznie w systemie ERP – wyjaśnia Düppre. W przypadku standardowego produktu odpowiedni wykaz materiałów jest następnie natychmiast otwierany, uruchamiając tym samym produkcję. Jednak w przypadku niestandardowej maszyny inżynierowie są włączani na wczesnym etapie. Oszczędza to znaczną ilość czasu, dzięki czemu maszyny wcześniej mogą być dostarczone do klientów.
Kolejny wzrost wydajności jest oczekiwany wraz z zastosowaniem modułu CA-Link. Do tej pory inżynierowie musieli ręcznie przesyłać dane z systemu CAD do proALPHA. Jest to nie tylko czasochłonne, ale również podatne na usterki. Dzięki CA-Link, proces ten zostanie w przyszłości zautomatyzowany. Ponadto inżynierowie mogą uzyskać dostęp do wszelkich istotnych danych w systemie ERP bezpośrednio ze swojego zwykłego środowiska CAD, na przykład w celu wyświetlenia czasów dostawy i cen zakupu użytych materiałów. Zapewnia to przejrzystość dla wszystkich działów i odciąża inżynierów od uciążliwej pracy.
WIPOTEC - FAKTY I DANE
NAZWA:
- Wesemann GmbH
STRONA WWW:
LOKALIZACJE:
- Zakład produkcyjny w Kaiserslautern oraz inne biura sprzedaży i serwisu w GER, FR, GB, IT, ES, NL, CN and USA
PRODUKTY:
- Wysokiej jakości czujniki wagowe, wysokowydajne wagi kontrolne i wagi ciągłe, systemy kontroli, skanery rentgenowskie, systemy śledzenia i monitorowania.
LICZBA PRACOWNIKÓW:
- Na świecie 700, w tym 500 w zakładzie Kaiserslautern (2016)
KLUCZOWE ZAGADNIENIA
- Centralny system ERP dla wszystkich działów w całej grupie korporacyjnej.
- Odwzorowanie integracji pionowej, produkcji seryjnej i biznesu projektowego.
- Krótszy czas dostawy dzięki uproszczonym procesom i maksymalnej niezawodności dostawy.
- Szybkie dostosowanie systemu ERP do nowych segmentów biznesowych i międzynarodowej ekspansji.
- Informacja zarządcza – większa przejrzystość dzięki analizom w czasie rzeczywistym.
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat wdrożenia w firmie Wipotec? Obejrzyj filmik i poznaj szczegóły!
source: proALPHA Polska
Keywords
automatyka, branża elektroniczna, erp, oprogramowanie, proALPHA