Szybkozłącza wtykowe GN 1050
Materiał prasowy (ELESA+GANTER Polska Sp. z o.o.) print
Firma Elesa+Ganter wprowadziła do oferty nowy rodzaj szybkozłącza. Pozwala ono znacznie skrócić czas potrzebny do zbudowania konstrukcji oraz zamocowania sprzętu i akcesoriów niemal w dowolnym miejscu. Szybkozłącze GN 1050 umożliwia szybkie, a jednocześnie bezpieczne połączenie komponentów z maszyną lub urządzeniem. Wystarczy jedno kliknięcie.
Skąd pomysł na takie rozwiązanie? Podobne złącza są często używane do szybkiego montażu i demontażu konstrukcji kratownicowych oraz urządzeń scenicznych, stosowanych podczas imprez. Dział R&D firmy Elesa+Ganter postanowił wykorzystać analogiczną funkcjonalność i znalazł możliwość zastosowania jej w warunkach przemysłowych. Nie od dziś wiadomo, że specjalizujemy się w standaryzacji elementów do maszyn, dlatego postanowiliśmy dopasować sprawdzoną zasadę działania do typowych zastosowań u naszych klientów. Stworzyliśmy znormalizowany element, który sprawdzi się w budowie maszyn, urządzeń i konstrukcji przemysłowych.
Szybkozłącze GN 1050 pełni funkcję gniazda, w którym blokujemy sworzeń GN 1050.1. Elementy te tworzą połączenie rozłączne, do obsługi którego nie są wymagane dodatkowe narzędzia.
Połączenie złącza ze sworzniem odbywa się w czterech etapach (fot. 1). Proces polega na – kolejno:
1. wciśnięciu przycisku blokującego tuleję znajdującą się na korpusie szybkozłącza,
2. przesunięciu tulei w lewo,
3. wsunięciu sworznia gwintowanego w otwór,
4. przesunięciu tulei w prawo, aż do samoczynnego zatrzaśnięcia się blokady.
Przycisk zabezpieczający chroni złącze przed przypadkowym otwarciem. Po naciśnięciu przycisku tuleja może zostać przesunięta osiowo w celu odblokowania sworznia umieszczonego w otworze. Na zewnętrznej części korpusu widoczny jest wtedy czerwony pierścień, który sygnalizuje stan odblokowania (środkowy element na zdjęciu powyżej).
Szybkozłącze jest wykonane z anodowanego na czarno aluminium, natomiast mechanizm blokujący ze stali ocynkowanej. Wysokiej jakości materiały i wykończenie powierzchni skutecznie chronią przed korozją i zużyciem oraz wytrzymują obciążenia osiowe nawet do 35 kN (fot. 4).
Zarówno szybkozłącza GN 1050, jak i sworznie GN 1050.1 są dostępne w dwóch opcjach montażu, z trzpieniem gwintowanym (-A) lub gwintem wewnętrznym (-I). Listę możliwych kombinacji sposobów montażu dodatkowo rozszerza kołnierz GN 1050.2, który jednocześnie pomaga w równomiernym rozłożeniu sił na większej powierzchni (fot. 5).
Firma Elesa+Ganter oferuje szybkozłącza w dwóch różnych wykonaniach (fot. 2):
• wersja F – ustalająca, dzięki której możliwe jest precyzyjne spozycjonowanie mocowania,
• wersja L – pływająca, która przez odpowiednie luzy może kompensować przesunięcia między punktami mocowania.
Obie wersje nie przenoszą momentu obrotowego, co oznacza, że swobodnie obracają się wokół osi wzdłużnej sworznia. W przypadku stosowania kilku złączy na tym samym elemencie, w celu skompensowania przesunięcia wzdłużnego, promieniowego i osiowego można zastosować model L.
Szybkozłącza wtykowe mogą być stosowane na urządzeniach lub liniach produkcyjnych do efektywnego montażu prowadnic bocznych, osłon, dodatkowych podzespołów. Sprawdzą się w miejscach wymagających częstych przezbrojeń bez użycia dodatkowych narzędzi.
ELESA+GANTER POLSKA Sp. z o.o.
ul. Słoneczna 42A, Stara Iwiczna
05-500 Piaseczno
tel. 22 737 70 47
pomoc techniczna: 609 914 500
fax 22 737 70 48
e-mail: egp@elesa-ganter.com.pl
www.elesa-ganter.pl
source: Automatyka 4/2022