Zalety platformy MAV dla fabryk przyszłości
Materiał prasowy print
Platforma mobilna Neura Robotics – MAV (Multisensing Autonomous Vehicle) – należy do klasy AGV. Jednak jej inteligencja i zdolność swobodnej nawigacji sprawia, że bardziej przypomina autonomicznego robota mobilnego z klasy AMR. Dzięki zintegrowanej technologii czujników robot może poruszać się autonomicznie i bezpiecznie w obszarze działania po zmapowaniu otoczenia bez żadnych specjalnych konstrukcji. Ze względu na rosnące znaczenie personalizacji produktów, a także drastycznej redukcji czasu przestojów to niezwykle ważny krok w kierunku fabryk przyszłości.
Awaria linii produkcyjnej prowadzi obecnie do zatrzymania całego ciągu, co skutkuje ogromnymi kosztami za każdą minutę przestoju produkcji. Dzięki MAV takich przestojów można uniknąć. Jeśli jeden MAV ulegnie awarii, pozostałe mogą przejąć pracę dzięki oprogramowaniu zarządzania flotą, w celu zapewnienia nieprzerwanego ciągu produkcji.
Kolejną zaletą jest to, że sensory mogą być wykorzystywane do mapowania otoczenia i tworzenia na jego podstawie modelu CAD (Computer Aided Design). Oparta na CAD cyfrowa wersja miejsca pracy otwiera zupełnie nowe obszary zastosowań, takie jak symulacja złożonych linii produkcyjnych. MAV może być również używana do zapewnienia jakości oraz rozpoznawania i inwentaryzacji obiektów.
Mobilny manipulator
MAV wykorzystuje także technologie MAiRA, takie jak technologia sensoryczna 3D oraz bezdotykowy system bezpiecznego wykrywania ludzi TSHD. – Mobilny robot transportowy może być również stosowany we flotach. Po zamontowaniu na nim robota LARA lub MAiRA staje się mobilnym manipulatorem, co znacznie rozszerza zakres możliwości jego zastosowań – mówi David Reger, prezes Neura Robotics. W tym celu można wyposażyć MAV w pionową oś liniową dla kobota. Opracowany został również regał, który służy do odkładania komponentów i małych pojemników.
Naturalna interakcja z człowiekiem
Dzięki zintegrowanym czujnikom mobilny robot może poruszać się autonomicznie i bezpiecznie w obszarze działania po zmapowaniu otoczenia. MAV punktuje prostym uruchomieniem oraz obsługą. – Jest wyposażony w zintegrowane kamery 3D, zestaw mikrofonów 3D i sensor wykrywający ludzi przebywających w pobliżu, dlatego potrafi nie tylko reagować na środowisko, ale i wchodzić w naturalne interakcje z ludźmi. Zintegrowany system sterowania za pomocą gestów oraz głosu pozwala pracownikom bez doświadczenia w robotyce przejść przez nieskomplikowany proces programowania robota oraz zapewnia naturalną interakcję z nim – przekonuje prezes Neura Robotics.
Kontrola robota transportującego za pomocą komend głosowych
Komendy głosowe, takie jak „przesuń się do przodu o 10 cm”, „zachowaj ten punkt”, „aktywuj jednostkę podnoszącą” itp., ułatwiają naukę dowolnego procesu. Uruchomienie systemu może zostać ukończone w zaledwie kilka godzin dzięki intuicyjnemu Kreatorowi Uruchamiania.
Cruise Control pozwala integrować i kontrolować w toku produkcji kilka robotów MAV za pomocą oprogramowania do zarządzania flotą. Platforma MAV, cechująca się ładownością do 1500 kg, została stworzona głównie z myślą o transporcie ciężkich towarów w ruchu intralogistycznym. Wymiary systemu umożliwiają przewożenie europalet. Czas pracy (do 10 godzin) w połączeniu z czasem ładowania (zaledwie 60 minut na indukcyjnej stacji ładowania) zapewnia sprawny przepływ towarów.
Firma 5sAUTOMATE jest wyłącznym partnerem Neura Robotics w Polsce.
5sAUTOMATE
tel. 664 381 356
e-mail: info@5sAUTOMATE.com
www.5sAUTOMATE.com
source: Automatyka 7-8/2021
Keywords
5sAUTOMATE, AGV, automatyka, Fabryka Przyszłości, MAV, Neura Robotics, roboty mobilne