EDS-G500E – nowa rodzina switchy Moxa
Kryspin Wach (ELMARK Automatyka) print
Standard Ethernet staje się dominującym protokołem komunikacyjnym w różnych instalacjach przemysłowych. Wraz z rosnącą popularnością rozwiązań opartych na standardzie Ethernet, rośnie oferta urządzeń, które go wykorzystują. Jeden z czołowych producentów przemysłowego sprzętu komunikacyjnego wprowadził właśnie nową gamę switchy przemysłowych, przeznaczonych do instalacji na szynie DIN.
Firma Moxa od dawna ma w ofercie szeroką gamę switchy przemysłowych, przeznaczonych do montażu, zarówno w 19-calowej szafie rackowej (wysokości 1U), jak i wiele modeli instalowanych na szynie DIN. W zależności od wersji, mogą to być urządzenia modułowe, częściowo modułowe lub z portami wbudowanymi, skrętkowymi bądź światłowodowymi.
Obecnie oferta została poszerzona m.in. o modele wyposażone nawet w 48 portów gigabitowych oraz do czterech portów światłowodowych, 10-gigabitowych. Producent oferuje także rozwiązania pracujące w warstwie trzeciej modelu sieciowego OSI oraz specjalne urządzenia, wspierające np. protokół PROFINET czy EtherNet/IP.
Niższa temperatura to dłuższa żywotność
Ciekawie prezentuje się rodzina urządzeń przeznaczonych na szynę DIN. To w jej ramach wprowadzono całą gamę urządzeń gigabitowych o nowej konstrukcji, oznaczonych jako EDS-G500E.
Zmiany zewnętrzne polegają przede wszystkim na ulepszeniu odprowadzania ciepła z urządzenia, dzięki czemu wszystkie modele są chłodzone pasywnie. Zastosowanie nowych radiatorów bocznych pozwoliło obniżyć o kilka stopni temperaturę panującą w obudowie, co przekłada się na wzrost żywotności całej wbudowanej elektroniki. Podobnie jak w przypadku innych modeli, także w rodzinie EDS-G500E występują wersje podstawowe, umożliwiające pracę w temperaturze dodatniej, do maksymalnie +60 °C, jak i wersje wzmocnione, mogące pracować w temperaturze od –40 °C do +75 °C.
Łatwa konfiguracja
Nowe urządzenia umożliwiają konfigurację z poziomu konsoli, z użyciem kabla USB, podłączanego do gniazda USB Type B, zlokalizowanego na górze urządzenia. Producent odszedł tym samym od wymogu dostępności portu szeregowego w komputerze, którym chcemy dokonać konfiguracji switcha, za pomocą kabla szeregowego.
Switche mają również drugi port USB (Type A), służący do zapisu i odczytu konfiguracji urządzenia, bez użycia komputera. Dzięki temu można je konfigurować poprzez zgranie ustawień bezpośrednio z podłączonego do switcha, specjalnego konektorka (model ABC-02-USB).
Zastosowanie tego samego konektorka umożliwia również aktualizację oprogramowania (firmware) switcha.
Obsługa protokołów
Nowe switche wspierają wszystkie protokoły, które wprowadzono do dotychczasowych urządzeń firmy Moxa. Mowa tutaj o różnych typach połączeń redundantnych, takich jak STP, RSTP, MSTP, redundancja w topologii pierścienia i wiele innych. Nowością jest wsparcie standardu Gigabit Ethernet na każdym z portów, a także wprowadzenie do oferty wkładki SFP z gniazdem RJ45. Dzięki zastosowaniu wkładek SFP z portami światłowodowymi można wydłużyć transmisję nawet do 120 km oraz zniwelować wpływ zakłóceń elektromagnetycznych na jakość transmisji sygnałów. Switche mają również możliwość monitorowania parametrów pracy każdego z zainstalowanych modułów SFP.
Na wyposażeniu switchy znajdują się także konfigurowane przekaźniki alarmowe o obciążalności do 1 A, przy 24 V DC. Zaimplementowano także wsparcie dla standardu Precision Time Protocol (IEEE 1588 PTP) oraz nowego standardu IPv6.
PoE+
Wśród oferowanych urządzeń znajduje się również model EDS-G512E-9PoE, wyposażony w porty Power over Ethernet. Może on dostarczać do 36 W energii poprzez każdy z ośmiu portów PoE, zgodnie ze standardem 802.3.at PoE+.
Każdy z portów PoE może zostać skonfigurowany osobno pod względem maksymalnej wartości dostarczanej mocy czy harmonogramu pracy, dzięki czemu można sterować cyklicznym włączeniem i wyłączeniem odbiorników. Istnieje również możliwość cyklicznego odpytywania odbiorników, poprzez wykorzystanie polecenia ping, celem sprawdzenia, czy urządzenie jest dostępne w sieci. W przypadku braku odpowiedzi na kilka kolejnych zapytań, taki odbiornik może zostać zrestartowany przez chwilowe odłączenie zasilania PoE z poziomu switcha.
Podobnie jak modele serii EDS-400, także nowe urządzenia wspierają protokoły PROFINET i EtherNet/IP. Dzięki temu switche są rozpoznawalne np. w oprogramowaniu Siemens Step7, RSLogix 5000 i Rockwell Automation Factory Talk View.
Kryspin Wach
ELMARK Automatyka Sp. z o.o.
ul. Niemcewicza 76
05-075 Warszawa Wesoła
tel. 22 541 84 60
fax 22 541 84 61
e-mail: elmark@elmark.com.pl
www.moxa.elmark.com.pl
Więcej w numerze PAR 10/2014
source: ELMARK Automatyka