Inteligentne połączenie z punktu do punktu. Technologia IO-Link
Roman Majerský print
IO-Link jest pierwszą technologią IO o ogólnoświatowym standardzie, przeznaczoną do komunikacji układów sterowania, aż do najniższego poziomu układów automatyki. Standard IO-Link zapewnia połączenia typu punkt-punkt (w zależności od magistrali przemysłowej), realizowane za pomocą nieekranowanego przewodu przemysłowego, pełniącego rolę uniwersalnego interfejsu.
Do integrowania inteligentnych komponentów w systemie automatyzacji grupa Zimmer Group wykorzystuje system komunikacyjny IO-Link.
Czujniki i detektory połączone IO-Link
W systemie komunikacyjnym IO-Link poszczególne sensory i urządzenia wykonawcze (tzw. przyrządy IO-Link) podłącza się do IO-Link master, który tworzy interfejs dla nadrzędnego systemu sterowania (SPS) i steruje komunikacją z podłączonymi urządzeniami IO-Link.
IO-Link transmituje wszystkie sygnały między sensorami, siłownikami i systemem sterowania. Zapewnia to przejrzystą kontrolę i bardziej transparentną diagnostykę całego systemu. Przyrządy IO-Link mają niepowtarzalne numery seryjne, na podstawie których można je jednoznacznie identyfikować. Oprócz tego w ich pamięci zapisywane są dane, które za pomocą protokołu IO-Link mogą być odczytywane lub zapisywane. W przypadku inteligentnego zacisku może to być np. siła albo szybkość chwytania. Parametry te mogą być w każdej chwili zmieniane przez nadrzędny system sterowania. Oznacza to, że na podstawie wyników pomiarów z poziomu obiektowego chwytak można dostosować albo przestawić za pomocą IO-Link na inną wersję produktu.
Prosta parametryzacja, rozszerzona diagnostyka
Dzięki IO-Link użytkownik może skoncentrować się na głównych funkcjach urządzeń. W razie potrzeby można odtworzyć wcześniej zapisane parametry, a po wymianie przyrządu automatycznie odtworzyć dotychczasowy stan parametrów.
Dane konfiguracyjne przyrządów można wprowadzać ręcznie lub przez uczenie przyrządów. Raz wybrane parametry ustawień podłączonych sensorów i aktuatorów (urządzeń wykonawczych, np. siłowników) można zapisać centralnie i bardzo łatwo przenieść je do podobnych przyrządów. Indywidualna parametryzacja powtarzalnego ustawienia dużej liczby jednakowych urządzeń jest więc zbyteczna, co prowadzi do znacznej oszczędności czasu przy ich uruchamianiu. Sensory i aktuatory mogą być wymieniane podczas eksploatacji, ich wymiana jest inicjowana w razie potrzeby. Szybkie i bezbłędne przeniesienie danych dotyczących ustawień na nowe urządzenia zapewni maksymalną ich dostępność, oszczędność czasu i efektywność pod względem poniesionych kosztów.
IO-Link umożliwia rozszerzoną diagnostykę i konserwację zapobiegawczą (ang. predictive maintenance). Jednoznaczna diagnostyka jakościowa wszystkich systemów i procesów jest możliwa od najniższego poziomu sensorów i aktuatorów, aż po najwyższy poziom sterowania. Wartości analogowe można bezproblemowo przesyłać na odległość do 20 m. W połączeniu z aktywnym zapisywaniem danych i dzięki utworzeniu hierarchii danych można wykorzystać rozszerzoną diagnostykę i wykonywać konserwację zgodnie z potrzebami. Prewencyjnej wymiany komponentów można dokonywać już przy pierwszych objawach zużycia – zanim dojdzie do awarii.
Prosta konstrukcja, wiele zalet
Wśród zalet IO-Link jest jego łatwa instalacja i integracja. Ponadto zmniejsza on i standaryzuje wymagania związane z okablowaniem. Do utworzenia połączenia typu punkt-punkt wystarczy standardowe połączenie wykonane za pomocą nieekranowanego przewodu pięciożyłowego. Zachowanie otwartych struktur kablowych i kompatybilności z konwencjonalnym okablowaniem gwarantuje dokładną ochronę wcześniejszych
inwestycji.
ZIMMER GROUP SLOVENSKO s.r.o.
e-mail: majersky@zimmer-group.sk
www.zimmer-group.sk
source: Automatyka 4/2017