Przejrzyste zasady transmisji
HARTING Polska print
Technologia Fast Track Switching potrafi pogodzić ze sobą standardy Ethernetu i wymagania stawiane przez automatykę. Pakiety danych do automatyki są rozpoznawane po nagłówkach i mają pierwszeństwo w transmisji.
Po zadomowieniu się w komunikacji biurowej, Ethernet rozpowszechnia się obecnie w środowisku przemysłowym, w tym również w technologii automatyki. Automatyka stawia Ethernetowi nowe wymagania, którym musi sprostać. Platforma komunikacyjna Automation IT integruje ethernetowe protokoły automatyki dla różnych aplikacji w przedsiębiorstwie produkcyjnym. Kluczową technologią w ramach Automation IT jest Fast Track Switching (FTS), która zapewnia determinizm czasowy oraz odpowiednie parametry w środowisku przemysłowym.
Wielkim wyzwaniem dla środowisk przemysłowych jest wymiana stosowanych obecnie systemów sieci polowych (fieldbus) i udostępnienie użytkownikom wszystkich właściwości ciągłej komunikacji ethernetowej. Wiele protokołów ethernetowych korzysta z rozwiązań prawnie zastrzeżonych i dlatego użytkownicy oraz producenci urządzeń mogą wybierać spośród niewielkiego asortymentu elementów. Jednak oferując Fast Track Switching, HARTING proponuje inne rozwiązanie.
Fast Track Switching spełnia wymagania większości aplikacji pod względem jakości i parametrów czasowych transmisji, zachowując jednocześnie standard Ethernetu. Fast Track Switching identyfikuje pakiety danych dotyczące automatyki poprzez ich nagłówki i przesyła te pakiety przed wszystkimi innymi, zapewniając tym samym pierwszeństwo procesów sterowania przed innymi zadaniami w sieci Ethernet. Switch w technologii FTS przyspiesza przesył wszystkich zidentyfikowanych telegramów automatyki za pomocą zintegrowanej funkcji cut-through i zapobiega powstawaniu opóźnień na portach wejściowych oraz kolejek na portach wyjściowych.
Pierwszym produktem w technologii FTS wprowadzonym na rynek przez firmę HARTING był przełącznik FTS 3100s, który przystosowano dla potrzeb budowy maszyn.
FTS 3100s jest przełącznikiem konfigurowalnym. Można dokonać wyboru dla każdego portu, w zależności od tego, czy ma pracować w trybie Fast Track Switching lub Store and Forward. Szybkość transmisji danych może być wybierana przez auto negotiation lub ustawiona na stałe. Jeśli jest to wymagane, porty mogą zostać w określony sposób dezaktywowane. Popularne na rynku profile PROFINET, EtherNet/IP i Modbus TCP są już wstępnie zdefiniowane i można je w prosty sposób wybrać przez proste zaznaczenie pola wyboru. Dodatkowo użytkownik może indywidualnie ustawić każdy inny protokół ethernetowy, który rozpoznany w nagłówku, pozwoli na wykorzystanie korzyści technologii Fast Track Switching dla ramek przez niego oznaczonych.
Konfigurowalność daje użytkownikowi możliwość indywidualnej adaptacji przełącznika do konkretnych wymagań sieciowych.
W 2010 roku, rodzina przełączników FTS zostanie rozszerzona o przełącznik zarządzalny ze stosem IO PROFINET. Umożliwi to diagnostykę i konfigurację bezpośrednio przez sieć.
Technologia Fast Track Switching jest znana i cieszy się powszechnym uznaniem. Po nominacji do nagrody Hermes 2009 na targach hanowerskich, technologia odniosła międzynarodowy sukces. Świadczy o tym chociażby uznanie FTS za największe osiągnięcie roku 2009 w dziedzinie automatyki przez specjalistów francuskiego magazynu „Mesures”, zajmującego się automatyką i pomiarami.
HARTING Polska Sp. z o.o.
ul. Kamieńskiego 201-219, 51-126 Wrocław
e-mail: pl@HARTING.com, www.HARTING.pl
source: HARTING Polska