ASEM 4.0, czyli 4 w 1. Zintegrowane rozwiązanie dla Przemysłu 4.0
ASEM 4.0 to pakiet czterech innowacji, które powiązane dzięki spójnym technologiom tworzą kompleksowe, zintegrowane rozwiązanie zgodne z koncepcją Przemysłu 4.0.
Pakiet ASEM 4.0 odzwierciedla holistyczne podejście do rozwiązań dla automatyki. W efekcie przedsiębiorstwa produkcyjne otrzymują propozycję zaspokajającą wszystkie potrzeby w zakresie rozwiązań dla automatyki przemysłowej. Sabur pełni w tym obszarze funkcję innowacyjnego doradcy i eksperta w dziedzinie rozwiązań dla Przemysłu 4.0.
W skład rozwiązania ASEM 4.0 wchodzą: PAC LP40, ARIO 500, systemy UNIQLOUD i Ubiquity.
1 z 4.0 – wizualizacyjno--sterujące panele z PAC
Panel PAC LP40 umożliwia ekonomiczne i skuteczne sterowanie i wizualizację instalacji automatyki. LP40 to panele HMI z pakietem SoftPLC, do których można podłączać zdalne I/O. Takie rozwiązanie eliminuje konieczność stosowania dwóch osobnych urządzeń – sterownika PLC i panelu operatorskiego.
Oprócz funkcji wizualizacyjno-sterujących panele z PAC (Programmable Automation Controller) gwarantują bezpieczny, zdalny dostęp w trybie serwisowym do urządzeń i instalacji, który realizowany jest za pomocą technologii ASEM Ubiquity.
Funkcje związane z wizualizacją procesów wykonywane są w środowisku HMI/SCADA Premium HMI 4, funkcje sterowania zapewnia pakiet SoftPLC CODESYS. Środowisko CODESYS udostępnia komunikację w trybie master wielu popularnych sieci przemysłowych, m.in. CANopen, EtherCAT, Modbus RTU i Modbus TCP. Panele obsługują wymienione sieci i w ich obszarze można je rozbudowywać modułami zdalnych wejść/wyjść.
LP40 oferowane są w aluminiowych obudowach (również w wersji True Flat), w siedmiu wielkościach ekranu (od 5,7” do 15,6”) i proporcjach obrazu 4/3 lub 16/9. Charakteryzują się bezwentylatorową konstrukcją i architekturą bazującą na procesorach ARM Cortex A8 oraz system Windows Embedded Compact 7 Pro. W wersji podstawowej panele wyposażone są w dwa porty Ethernet, dwa porty USB, RS-232/422/485 oraz zewnętrznie dostępny slot na karty SD.
Unikalną cechą paneli operatorskich i paneli PAC jest technologia ASEM Ubiquity – zaawansowane funkcje bezpiecznego, zdalnego dostępu do systemów i urządzeń działających w sieciach Ethernet oraz szeregowych, realizowanych w systemach Windows CE oraz innych 32- i 64-bitowych. Ubiquity umożliwia serwis i rekonfigurację systemów informatyki (zdalne programowanie, debugowanie i aktualizację sterowników PLC, paneli HMI, komputerów IPC, napędów i innych urządzeń automatyki).
2 z 4.0 – modułowy system zdalnych wejść/wyjść Ario 500
System ARIO 500 uzupełnia portfolio rozwiązań PAC firmy ASEM, bazujących na Soft PLC CODESYS. To modułowy system zdalnych I/O, służący do rozbudowy paneli i sterowników PAC. Zapewnia komunikację w sieciach EtherCAT i Modbus TCP i jest przeznaczony do realizacji zadań sterowania w rozproszonych układach automatyki przemysłowej.
System ARIO 500 tworzą stacje bazowe magistrali, zasilacze oraz kompaktowe moduły I/O. Do stacji bazowej można podłączyć nawet 64 moduły wejść/wyjść. W celu usprawnienia montażu i serwisu urządzeń moduły zostały zaprojektowane jako dwie oddzielne części:
- mechaniczna, w której mieszczą się zaciski umożliwiające ciasne okablowanie, podłączenie do magistrali i do zasilania oraz zaczep na szynę DIN 35 mm,
- elektroniczna, którą stanowią moduły I/O.
System tworzą następujące typy modułów I/O:
- moduły cyfrowe (cztero- lub ośmiokanałowe, wejścia z czasem reakcji do 2 μs, wyjścia 0,5 A i 2 A; wybrane typy mają wbudowane funkcje diagnostyczne),
- moduły analogowe (dwu- lub czterokanałowe, z rozdzielczością 16 bitów, do wyboru wejścia/wyjścia napięciowe i prądowe, a także do pomiaru temperatury dla najpopularniejszych typów czujników; wszystkie z wbudowanymi funkcjami diagnostycznymi),
- moduły enkoderów (licznikowe, z jednym lub dwoma kanałami, dla enkoderów inkrementalnych i absolutnych).
3 z 4.0 – system zdalnego dostępu serwisowego
Ubiquity to rozwiązanie sprzętowo-programowe, które zapewnia zaawansowany, bezpieczny, zdalny dostęp serwisowy do instalacji. Ubiquity umożliwia zdalną rekonfigurację pracy systemów automatyki, co redukuje koszty związane z serwisem i eksploatacją.
Rozwiązanie gwarantuje ciągłość pracy instalacji i szybkość serwisu. Jest prostym narzędziem do konfiguracji i modyfikacji ustawień maszyn i całych instalacji – szczególnie cennym w fazie odbiorów i uruchomień instalacji. Ubiquity nie wymaga obecności wykwalifikowanej ekipy technicznej w miejscu uruchomienia, co znacznie obniża koszty obsługi.
Efektem stałego wzrostu liczby urządzeń zawierających rozwiązania IoT jest wzrost liczby potencjalnych celów cyberataków. Dlatego ważne jest wprowadzanie zabezpieczeń w wszystkich obszarach i zasobach oraz osadzanie ich na urządzeniach instalowanych w obrębie całej infrastruktury, również na brzegu sieci.
Jednym z głównych wyzwań, jakie stoją przed osobami zarządzającymi infrastrukturą współczesnych systemów automatyki jest zapewnienie bezpiecznego, zdalnego dostępu serwisowego do urządzeń i aplikacji pracujących na obiekcie. Rozwiązanie ASEM Ubiquity, przeznaczone dla IIoT, jest zgodne z międzynarodowymi normami dotyczącymi cyberbezpieczeństwa IEC 62443.
4 z 4.0 – chmura dla IIoT
UNIQLOUD to specjalnie zaprojektowane rozwiązanie dla bezpiecznego przesyłania i przechowywania danych z różnych obszarów w bazach danych w chmurze, w celu ich późniejszej analizy. UNIQLOUD jest opcjonalną usługą dla oprogramowania HMI firmy ASEM, umożliwiającą bezpieczne i efektywne przechowywanie dużych ilości danych w pamięci masowej w chmurze. W połączeniu z oprogramowaniem Premium HMI pozwala na stworzenie interfejsu do dowolnego urządzenia końcowego, zbierającego dane potrzebne do nadzorowania zautomatyzowanych operacji autonomicznych i związanych z nimi procesów.
UNIQLOUD jest kompatybilny z usługami chmurowymi świadczonymi przez wielu dostawców, a także z rozwiązaniami opartymi na usługach brokerów działających w sieciach lokalnych. W bezpieczny i efektywny sposób realizuje funkcjonalność „przechowaj i przekaż” w celu rozwiązania problemów z przepustowością łącz internetowych nawet przez bardzo długi czas tak, aby nie utracić zgromadzonych danych. Wykorzystuje algorytmy grupujące dla danych, które mają być przesyłane, w celu zmniejszenia zajętości pasma i lepszego wykorzystania właściwości protokołów komunikacyjnych używanych przez usługi chmurowe.
Innowacja 4.0
Innowacyjność rozwiązania ASEM 4.0 wyraża się w następujących wyróżnikach:
- kompletne rozwiązanie dla automatyki przeznaczonej dla potrzeb przemysłu od jednego dostawcy,
- pełna integracja zapewniająca sprawne wdrożenie rozwiązania i bezbłędną komunikację,
- elastyczne dostosowanie do różnych typów i wielkości instalacji, a także możliwość rozbudowy w przyszłości,
- możliwość etapowego wdrożenia rozwiązania dzięki jego modułowej budowie, z cyklem życia dostosowanym do cyklu życia obiektu,
- elastyczność komunikacyjna – wbudowana funkcja klienta OPC UA,
- pełna kontrola wszystkich instalacji technicznych z jednego miejsca,
- rozbudowa aplikacji na wszystkich poziomach przez wiele firm inżynierskich,
- szybkie i proste przesyłanie danych do serwera chmurowego,
- intuicyjna w obsłudze i czytelna wizualizacja do obsługi instalacji.
Dodatkowo UNIQLOUD w połączeniu z oprogramowaniem Premium HMI pozwala na stworzenie interfejsu do dowolnego urządzenia końcowego, zbierającego dane potrzebne do nadzorowania zautomatyzowanych operacji autonomicznych i związanych z nimi procesów.
Efekty praktycznego stosowania ASEM 4.0
Zastosowanie rozwiązania ASEM 4.0 przekłada się na wymierne korzyści dla przedsiębiorstwa:
- unikanie nieplanowanych kosztów produkcji przez zapobieganie awariom i przestojom urządzeń – bieżący i zdalny monitoring urządzeń,
- obniżenie kosztów produkcji przez zdalny dostęp do urządzeń w przypadku awarii, skrócenie czasu przestojów i zdalne naprawianie usterek,
- zapewnienie bezpieczeństwa działania zakładu produkcyjnego – bezpieczna komunikacja IIoT, zapewniająca poufność danych przemysłowych,
- obniżenie kosztów zakupu urządzeń i systemów bazodanowych dzięki komunikacji i przechowywaniu danych w systemach cloud computing,
- obniżenie kosztów zarządzania zakładami rozproszonymi – integracja w obszarze sterowania i wymiany informacji w wielooddziałowych zakładach produkcyjnych.
Dlaczego ASEM 4.0?
ASEM 4.0 to jakość potwierdzona faktami: ponad 35 lat doświadczenia, długi cykl życia produktów, 100% Made in EU, pełen cykl zarządzania rozwiązaniem: projekt → montaż → testy → produkcja, a także 30% pracowników w R&D.
ASEM 4.0 jest rozwiązaniem kompleksowym. W ramach współpracy z klientem oferowana jest pełna obsługa w zakresie dostawy, wdrożenia oraz stałej opieki (SABUR DEVELOPER SUPPORT) w okresie współpracy. Wsparcie eksperckie w okresie uruchomienia oraz całego czasu pracy rozwiązania gwarantuje bezpieczeństwo funkcjonowania przedsiębiorstwa. Za pośrednictwem bezpiecznych połączeń VPN przedsiębiorstwa zyskują natychmiastowe wsparcie, okresowe przeglądy, kontrolę poprawności pracy systemów oraz aktualizację oprogramowania.
Sabur jest dostawcą rozwiązań świadczącym istotne usługi inżynierskie – pomoc w optymalnym doborze rozwiązań do instalacji różnych typów, szkolenia i wsparcie techniczne, udział w uruchomieniach, działania R&D, bogate biblioteki gotowych obiektów dla różnych branż, łatwą integrację różnych sieci komunikacyjnych, biblioteki EPLAN, jak również pliki do AutoCAD.
SABUR Sp. z o.o.
ul. Puławska 303, 02-785 Warszawa
tel. 22 549 43 53
e-mail: sabur@sabur.com.pl
www.sabur.com.pl
source: Automatyka 3/2019