Ergonomia i bezpieczeństwo – Dwie koncepcje doboru komputerów panelowych
Materiał prasowy print
Ergonomiczne miejsce pracy operatora maszyny lub linii produkcyjnej, wyposażonej w interfejs człowiek–maszyna, jakim jest komputer panelowy, powinno charakteryzować się m.in. łatwością dostępu i obsługi tego interfejsu. Z tego względu konstrukcja komputera powinna zapewnić elastyczny sposób montażu, np. na ruchomym ramieniu, umożliwiający dostosowanie jego położenia do własnych upodobań i potrzeb operatora.
W miejscach, gdzie występują duże zapylenie, kurz i wilgoć, istotnym czynnikiem jest zabezpieczenie komputera przed niekorzystnym działaniem tych czynników. Zastosowanie dodatkowej szafki chroniącej komputer ma tę wadę, że wymaga to bardziej skomplikowanego montażu oraz zwiększa masę, gabaryty i koszty całego panelu.
IEI UPC-V315
Nowy komputer panelowy UPC-V315 produkcji IEI Integration Corp. powstał z myślą o tego typu zastosowaniu. Podstawową cechą tego rozwiązania jest całkowita szczelność – komputer ma klasę szczelności IP 65, co czyni go całkowicie pyłoszczelnym i odpornym na polanie wodą. Bardzo szeroki zakres temperatury pracy – od –20 °C do +60 °C – oraz odporność na wstrząsy o sile do 3G i wibracje (MI-STD-810F 514.5C-1) pozwalają na pracę urządzenia nawet w bardzo trudnych warunkach środowiskowych.
Obudowa komputera wykonana jest z aluminium, co czyni ją lekką i odporną mechanicznie. Osiem otworów montażowych, umieszczonych w tylnej części obudowy, umożliwia montaż w standardzie VESA 100 mm lub 75 mm. Na froncie obudowy producent umieścił 10 programowalnych przycisków funkcyjnych, a pod nimi podświetlane diodami wskaźniki stanu pracy, co znacznie zwiększa funkcjonalność urządzenia. Wewnątrz bezwentylatorowej konstrukcji mogą pracować procesory Intel Celeron/i3/i7. Do dyspozycji użytkownika oddano szereg niezbędnych interfejsów, z których wymienić można 3 × RS-232, RS-422/485, RJ-45, 1 × HDMI, 2 × Ethernet, WiFi czy 2 × USB. Opcjonalnie komputer można rozbudować o moduł, Bluetooth, GPS lub czytnik RFID (EM lub Mifire) przydatny np. do logowania się operatora na stanowisku pracy.
IEI PPC-F
Innymi celami, branymi pod uwagę podczas projektowania systemów automatyki i interfejsów HMI, są bezpieczeństwo nieprzerwanej pracy i łatwość obsługi. Maszyny pracują coraz szybciej, a tym samym nawet drobne usterki stają się bardzo kosztowne ze względu na spowolnienie procesu produkcji. Czynnikiem, który pozwala znacznie skrócić czas ewentualnej naprawy, jest zdalny dostęp do urządzenia. Z tą myślą firma iEi Integration Corp. opracowała bardzo funkcjonalny i przydatny system iRIS, bazujący na standardzie IPMI 2.0. Umożliwia on m.in. zdalną diagnostykę komputera, włączenie/wyłączenie/restart systemu, aktualizację BIOS, utworzenie kopii zapasowej systemu operacyjnego i jego aktualizację. Funkcje te są dostępne tylko przy podłączonym zasilaniu do komputera – aktywność systemu jest zbędna.
W system iRIS wyposażona jest najnowsza seria komputerów panelowych PPC-F o przekątnych ekranu od 15² do 24². Tym, co rzuca się w oczy, jest nowoczesne wzornictwo i kompaktowa konstrukcja. Grubość szczelnego (IP65) i całkowicie płaskiego (co ułatwia czyszczenie) panelu czołowego to zaledwie 8 mm, a grubość całego urządzenia zredukowano do zaledwie 6,5 cm. Konstrukcja opiera się na procesorach Intel i7/i5/i3 czwartej generacji, zapewniających świetny stosunek wydajności do zużycia energii oraz posiadających wydajną grafikę IntelHD.
Urządzenie oferuje wszystkie najważniejsze złącza, włączając w to RS-422/485 i HDMI. Producent gwarantuje co najmniej pięcioletnią dostępność komputerów na rynku, co w przypadku projektów powtarzalnych ma niebagatelne znaczenie dla zachowania spójnej infrastruktury w przedsiębiorstwie i ewentualnej obsługi serwisowej.
JM elektronik Sp. z o.o.
ul. Karolinki 58, 44-100 Gliwice
tel. 32 339 69 00, fax 32 339 69 09
e-mail: sprzedaz@jm.pl
www.jm.pl