JUMO mTRON T – modułowy system sterowania
Firma JUMO posiada w swojej ofercie rozbudowany system sterowania, w którego skład wchodzą liczne moduły sprzętowe i bogate oprogramowanie. Dzięki swojej charakterystyce, system mTRON T znajdzie zastosowanie w różnorodnych aplikacjach automatyki.
Modułowy system mTRON T firmy JUMO wykorzystuje magistralę systemową, pracującą w oparciu o sieć Ethernet oraz zintegrowany sterownik PLC. Pozwala to na zastosowanie go nie tylko do scentralizowanych aplikacji, ale też do rozproszonych zadań automatyki. Służy do pomiarów, regulacji i ma wiele innych, uniwersalnych zastosowań w automatyce. Łączy w sobie bogate know-how firmy JUMO w dziedzinie technologii procesowej z prostą, dostosowaną do wymagań danej aplikacji i przyjazną użytkownikowi konfiguracją.
Budowa systemu
Głównym elementem systemu mTRON T firmy JUMO jest jednostka centralna, która umożliwia podłączenie maksymalnie 30 modułów wejścia/wyjścia. Jednostka centralna jest wyposażona w nadrzędne interfejsy komunikacyjne, w tym serwer WWW. Na potrzeby indywidualnych aplikacji sterowniczych system został wyposażony w funkcję sterownika PLC (CODESYS V3), generator programowy, funkcję kontroli wartości granicznych, a także funkcje matematyczne i logiczne.
Kompatybilne moduły
Dostępne są różne moduły wejść/wyjść. Przykładowo firma oferuje czterokanałowy moduł wejść analogowych z czterema separowanymi galwanicznie, uniwersalnymi wejściami analogowymi do podłączenia termopar, termometrów oporowych oraz sygnałów znormalizowanych. Korzystając z jego funkcji można za pomocą tego samego sprzętu precyzyjnie rejestrować i przetwarzać do postaci cyfrowej różne wielkości procesowe. Ułatwia to planowanie, tworzenie harmonogramów i utrzymanie odpowiednich stanów magazynowych.
Każdy wielokanałowy moduł regulacji obsługuje do czterech niezależnych obwodów regulatorów PID z szybkim czasem cyklu i sprawdzonym algorytmem regulacji, nie obciążając jednostki centralnej. System umożliwia jednoczesne stosowanie do 120 układów regulacji i dzięki temu sprawdza się również w zaawansowanych procesach. Każdy moduł regulatora może być dodatkowo rozbudowany o układy wejścia i wyjścia, w zależności od potrzeb aplikacyjnych.
Ponadto dostępne są:
- analogowy moduł wejścia z ośmioma kanałami dla termometrów oporowych w układzie dwuprzewodowym,
- czterokanałowy moduł przekaźnikowy,
- 12-kanałowy cyfrowy moduł wejścia/wyjścia.
Moduły wejścia/wyjścia można również rozmieścić w sposób rozproszony, za pomocą modułów routera.
Obsługa i konfiguracja
Panel wielofunkcyjny, oprócz wizualizacji wartości pomiarowych, umożliwia wygodną obsługę regulatorów i generatorów programowych. Ponadto możliwy jest dostęp do parametrów i danych konfiguracyjnych całego systemu z poziomu danego użytkownika. Zastosowano tu funkcje rejestracji wysokiej klasy rejestratora ekranowego, z wbudowanym serwerem WWW. Do odczytu i analizy danych historycznych służą sprawdzone programy komputerowe ze zdefiniowanymi seryjnie oknami ekranowymi.
Konfiguracja sprzętu i oprogramowania, a także projektowanie zadań rejestracji wartości mierzonych i regulacji, odbywają się za pomocą programu konfiguracyjnego. Z użyciem edytorów środowiska CODESYS, zgodnych z wymaganiami normy IEC 61 131–3, użytkownicy tworzą własne efektywne rozwiązania automatyki. Cała aplikacja jest zapisywana w pliku projektu.
JUMO Sp. z o.o.
ul. Korfantego 28, 53-021 Wrocław
tel. 71 339 82 39, fax 71 339 73 79
e-mail: info.pl@jumo.net
www.jumo.com.pl
source: Automatyka 3/2015