Od napędu CD/DVD do sterownika PLC LITE-ON – firma z tradycjami
Firma LITE-ON, znana wielu osobom, ale kojarzona do tej pory raczej z elektroniką użytkową, postanowiła poszerzyć swoje pole działania. Powiew świeżości w połączeniu z wieloletnim doświadczeniem powoduje, że trudno przejść obojętnie obok nowych produktów proponowanych przez LITE-ON.
Założona w 1975 r. firma LITE-ON, działająca początkowo w branży LED, szybko zaczęła być notowana na giełdzie papierów wartościowych (1983 r.). Z przychodem 8 mld dolarów LITE-ON jest partnerem ODM dla rynkowych gigantów takich jak: Philips, SONY, Apple, Samsung, Lenovo, HP, DELL, GE, BMW, Ford, Mercedes Benz itp. Duży nacisk kładzie się na prace badawczo-rozwojowe – jest na nie przeznaczane blisko 3% rocznego przychodu. Firma zatrudnia ponad 2,8 tys. inżynierów i jest właścicielem około 2,5 tys. patentów. LITE-ON znajduje się w ścisłej światowej czołówce producentów adapterów i zasilaczy do komputerów, zasilaczy do serwerów, klawiatur, napędów CD/DVD, dysków SSD, bezprzewodowych modułów do notebooków (np. bluetooth), modułów kamer czy obudów do komputerów desktop. Dostarcza również elektroniczne podzespoły dla motoryzacji oraz elementy zasilania pojazdów elektrycznych. Dzisiaj LITE-ON to duża grupa z 40-letnim doświadczeniem na rynku ODM/OEM. W 50 fabrykach w Ameryce, Europie i Azji zatrudnionych jest około 70 tys. pracowników. Od 2007 r. jest wymieniana przez miesięcznik „Forbes” wśród 2 tys. największych firm na świecie.
Kilka lat temu w firmie LITE-ON został utworzony pion automatyki przemysłowej. Jako pierwsze na rynek zostały wprowadzone trzy serie przemienników częstotliwości: ultrakompaktowa rodzina EVO6000, falowniki ogólnego stosowania serii EVO6800 oraz klasa premium, czyli falowniki o największych możliwościach: EVO8000. Następnym krokiem było wprowadzenie do oferty dynamicznych i wydajnych serwonapędów ISA7. Po napędach przyszła kolej na inne elementy szeroko stosowane w automatyce przemysłowej. W ofercie pojawiły się panele operatorskie z kolorowymi, dotykowymi ekranami o przekątnej 4,3”, 7” oraz 10,1”, a także sterowniki programowalne.
Przemienniki częstotliwości EVO
LITE-ON stawia na jakość produktów, dlatego do produkcji przemienników częstotliwości EVO używane są jedynie najwyższej klasy podzespoły. Kluczowe elementy, takie jak moduły IGBT oraz kondensatory, pochodzą wyłącznie od japońskich dostawców, którzy zaliczani są do grona trzech najlepszych producentów na świecie. 86% pozostałych części również pochodzi z Japonii, natomiast reszta – od sprawdzonych producentów rodzimych, tj. z Tajwanu. Obok wymaganego na terenie Europy certyfikatu CE sprzęt spełnia również bardziej wymagające normy amerykańskie i może pochwalić się również certyfikatem UL. Obecnie oferowane są trzy serie przemienników częstotliwości: EVO6000, EVO6800 oraz EVO8000.
EVO6000 to seria ultrakompaktowych przemienników częstotliwości ze sterowaniem wektorowym. W wersji z zasilaniem jednofazowym przemienniki dostępne są z zakresem mocy 0,4–2,2 kW, natomiast przy zasilaniu trójfazowym – nawet do 3,7 kW. Przeciążalność wynosi 150% przez jedną minutę co 10 minut, a maksymalna częstotliwość wyjściowa to 400 Hz. Producent zaimplementował 15 gotowych charakterystyk pracy do najbardziej popularnych aplikacji, przy czym charakterystykę można kształtować również samodzielnie, w dowolny sposób. Przemienniki z zasilaniem trójfazowym umożliwiają podłączenie rezystora hamowania. Urządzenia mają wbudowany filtr EMI, a w sprzedaży dostępna jest zdalna klawiatura. Falownik można zamontować na szynie DIN, zaś do komunikacji z innymi urządzeniami można wykorzystać wbudowany port komunikacji Modbus.
EVO6800 to przemienniki częstotliwości ogólnego stosowania. Mają najszerszy zakres dostępnych mocy – do 110 kW i częstotliwość wyjściową do 400 Hz. 150% momentu rozruchowego osiągane jest już przy 0,3 Hz. Maksymalna przeciążalność wynosi 200%, co przekłada się na lepszą dynamikę w porównaniu z EVO6000. Falowniki serii EVO6800 umożliwiają podłączenie rezystora hamowania, a ponadto istnieje możliwość sterowania za pomocą wejścia impulsowego. Panel operatorski urządzenia można zdemontować i wykorzystać jako zdalne urządzenie. Falownik wyposażony został w port do komunikacji Modbus, a w planach jest wprowadzenie CANopen.
EVO8000 to falowniki klasy premium. Występują w zakresie mocy do 30 kW. Współpracują z silnikami asynchronicznymi i synchronicznymi z magnesami trwałymi. Wydajne algorytmy sterowania zastosowane w przemiennikach częstotliwości EVO8000 zapewniają moment rozruchowy na poziomie 200% przy zerowej prędkości, zarówno w przypadku silników synchronicznych (przy sterowaniu wektorowym w otwartej pętli), jak i indukcyjnych (przy prądowym sterowaniu wektorowym w zamkniętej pętli). W falownikach EVO8000 dostępne są funkcje kontroli momentu, funkcja poszukiwania prędkości, trawersy, regulator PID z funkcją pauzy, kinetyczne buforowanie momentu (KEB) i inne. Konstrukcja napędu umożliwia podłączenie rezystora hamowania. Wyposażony został również w funkcjonalny panel operatorski z wyświetlaczem LED i klawiaturą membranową ułatwiającą nawigację po menu. Na zamówienie dostępny jest panel operatorski z wyświetlaczem LCD. Komunikację z innymi urządzeniami ułatwia popularny protokół Modbus lub CANopen.
Do wszystkich przemienników częstotliwości dostępne jest darmowe oprogramowanie narzędziowe, które ułatwia parametryzację i diagnostykę napędu.
Serwonapędy ISA7
Serwonapędy ISA7 dostępne są w zakresie mocy 0,2–2 kW. Umożliwiają pracę w trybie kontroli pozycji, prędkości i momentu oraz w trybie mieszanym. Separacja obwodów zasilania i sterowania zapewnia stabilną pracę. Zastosowano w nich standardowe sterowanie impulsowe (krok, kierunek) z częstotliwością do 400 Hz oraz analogowe (±10 V).
Sprzężenie zwrotne realizowane za pomocą 17-bitowego (131072) enkodera inkrementalnego gwarantuje wysoką precyzję pozycjonowania i stabilną pracę przy niskich obrotach. Algorytm tłumienia wibracji zapewnia z kolei skuteczną eliminację rezonansu mechanicznego, a częstotliwość odpowiedzi na poziomie 550 kHz – bardzo dużą wydajność układu i czas ustalenia pozycji poniżej 1 ms (przyspieszenie od –3000 obr./min do 3000 obr./min, bez obciążenia – tylko 8 ms). Obsługa serwosterownika odbywa się za pomocą protokołu Modbus przez programowalne wejścia/wyjścia lub wbudowany port szeregowy. Parametryzacja serwonapędu możliwa jest z poziomu darmowego oprogramowania narzędziowego lub bezpośrednio z nabudowanego na serwosterowniku panelu operatorskiego. Obudowa serwosilnika ma stopień ochrony IP65, co oznacza, że jest pyłoszczelna i odporna na wodę o niewielkim ciśnieniu.
Panele operatorskie EasyLynk
Kolorowe, dotykowe panele operatorskie EasyLynk (ekran TFT LCD z podświetleniem LED) występują z przekątną 4,3”, 7” oraz 10,1”. Ich rozdzielczość to odpowiednio 480 × 272, 800 × 480 i 1024 × 600 px. Obsługują ponad 350 protokołów, umożliwiają więc współpracę z niemal każdym urządzeniem automatyki wyposażonym w port szeregowy lub Ethernet. Możliwa jest praca z jednym lub z wieloma urządzeniami równocześnie, a dzięki wbudowanej funkcji serwera VNC dostęp do panelu poprzez sieć Ethernet – właściwie z dowolnego miejsca na Ziemi.
Bezpłatne oprogramowanie narzędziowe umożliwia symulację on-line oraz off-line. Zawiera ono bogatą bibliotekę gotowych obiektów graficznych (lampek, przycisków, wskaźników, zaworów itp.), ale można również tworzyć własne biblioteki graficzne. Do dyspozycji są gotowe obiekty graficzne obsługi alarmowania, realizujące funkcję zatwierdzania, kasowania i archiwizowania. Istnieje też możliwość tworzenia wielojęzycznych opisów i obsługi receptur. Aktualizacja danych receptur możliwa jest z poziomu ekranu, przez PC, a także z poziomu zewnętrznych nośników danych. Możliwe jest również tworzenie własnych makr (jako odpowiedź na zaistniałe zdarzenia). Bardzo przydatny może okazać się wielopoziomowy system dostępu do ekranów, obiektów i danych według stopnia kompetencji (inne uprawnienia dla obsługi, inne dla serwisu).
Wszystkie panele EasyLynk są wyposażone w porty USB, porty szeregowe RS-232/422/485 oraz Ethernet. Zasilane są napięciem 24 V DC, a pobór mocy wynosi około 20 W. Zaprojektowane zostały do pracy w temperaturze 0–50 °C. Przy zabudowie panelowej stopień ochrony IP65 gwarantuje odporność na pył i wilgoć.
Sterowniki PLC
LP32CM to przedstawiciel nowej rodziny sterowników marki LITE-ON. Uwagę zwraca imponująca specyfikacja techniczna. Sercem urządzenia jest szybki, wielozadaniowy, pięciordzeniowy procesor taktowany z częstotliwością 1 GHz i wspomagany przez cztery koprocesory, pracujące z szybkością 200 MHz. Czas wykonania prostej operacji to 1 ns. Pojemność pamięci programu wynosi 20 MB. Pamięć robocza ma pojemność 100 MB, a po wyłączeniu zasilania jest podtrzymywana pamięć 4 MB. Urządzenia mają zegar czasu rzeczywistego. Rozbudowane możliwości komunikacyjne zapewniają dużą elastyczność podczas projektowania systemu – do dyspozycji są EtherCAT, EtherNet/IP, Modbus oraz wbudowany serwer OPC.
W sterownikach zaimplementowane zostały funkcje prostego sterowania ruchem od punktu do punktu oraz sterowania synchronicznego, włącznie z elektroniczną przekładnią. Wbudowane funkcje NC umożliwiają interpretację G-kodów oraz import plików DXF. Ponadto sterowniki mają bloki funkcyjne do sterowania robotów o 4–6 osiach w układzie współrzędnych kartezjańskich i biegunowych oraz do obsługi robotów typu SCARA i DELTA.
W podstawowej wersji sterowniki serii LP wyposażono w 16 wejść i 16 wyjść cyfrowych, do tego dwa wejścia i jedno wyjście analogowe. Cztery szybkie wejścia licznikowe (HSC, High Speed Counter) zliczą impulsy o częstotliwości do 200 kHz, a cztery szybkie wyjścia PTO (Pulse Train Output)/PWM (Puls Widht Modulation) mogą wygenerować impulsy o tej samej częstotliwości. Liczbę wejść/wyjść można zwiększyć, dołączając do ośmiu modułów rozszerzeń.
Oprogramowanie narzędziowe CodeSys V3, zgodne z wymaganiami normy IEC61131-3, umożliwia programowanie na kilka sposobów – schemat drabinkowy (LD), schemat bloków funkcyjnych (FBD), schemat sekwencyjnych zmian stanu (SFC), tekst strukturalny (ST) oraz lista instrukcji (IL). Możliwy jest również tryb mieszany, np. wstawianie w schemacie drabinkowym (LD) fragmentów kodu zapisanych za pomocą tekstu strukturalnego (ST).
Podsumowanie
LITE-ON to firma z wielkim potencjałem, która ma szansę w ciągu kilku najbliższych lat stać się jednym z czołowych dostawców systemów automatyki. Już teraz zapewnia swoim klientom szeroką gamę produktów: od napędów elektrycznych w postaci przemienników częstotliwości i serwonapędów po sterowniki programowalne i panele operatorskie. 40-letnie doświadczenie na rynku OEM/ODM w połączeniu z powiewem świeżości sprzętu projektowanego w XXI w. przynosi bardzo interesujące efekty. Patrząc na parametry proponowanych urządzeń, trudno oprzeć się wrażeniu, że LITE-ON zamierza równać do najlepszych w branży
ELDAR
ul. Morcinka 51, 45-531 Opole
tel. 77 442 04 04, fax 77 453 22 59
e-mail: eldar@eldar.biz
www.eldar.biz
source: Automatyka 3/2017