Sterowniki PCD7.LRxx-P5 do wszystkich obszarów zastosowań
Sterownik kompaktowy PCD7.LRxx-P5 może realizować różnego rodzaju zadania, nie tylko w automatyce budynkowej czy aplikacjach BMS. W połączeniu z panelem operatorskim może niezależnie sterować także innymi instalacjami, jak węzły cieplne, przepompownie i różne rozwiązania stosowane w przemyśle oraz monitorować ich pracę.
Swobodnie programowalne sterowniki PCD7.LRxx-P5 pozwalają dostosowywać obiekty o zróżnicowanej funkcjonalności, np. szpitale, budynki biurowe czy hotele, do indywidualnych potrzeb i wymagań użytkowników. Dzięki wykorzystaniu pakietu narzędzi Saia PG5 Controls Suite zaprogramowanie sterownika PCD7.LRxx-P5 jest proste i odbywa się przez port USB lub zdalnie.
Rozwiązania Saia PCD są znane z elastycznego programowania i kompatybilności. Programy sterowników, a także architektura systemu automatyki mogą być modyfikowane według potrzeb.
Pięć wersji do różnych zastosowań
Sterowniki z serii PCD7.LRxx-P5 są dostępne w pięciu wariantach. Różnią się wielkością i zasilaniem – 24 V AC lub 230 V AC. Dzięki wielofunkcyjnym wejściom urządzenie można elastycznie dopasowywać do różnych zastosowań, zgodnie z indywidualnymi wymaganiami.
W zależności od wybranej wersji sterownika ma od 14 do 24 wejść/wyjść, w tym:
- wejścia uniwersalne UI (4/6/10 szt.),
- wyjścia analogowe AO (2/4/6 szt.),
- wyjścia przekaźnikowe (4 szt.) o obciążalności 4–10 A przy napięciu 15–253 V AC,
- wyjścia triakowe (2/4 szt.),
- dwa porty RS-485 do dowolnego użycia, np. Modbus RTU lub S-Bus,
- interfejs do podłączenia nastawników pomieszczeniowych (Sylk-Bus),
- 24 V AC wyjście do zasilania urządzeń peryferyjnych i wyjście triakowe (maksymalnie 300 mA),
- złącze mikroUSB do programowania i serwisu.
Sterowniki z serii PCD7.LRxx-P5 gwarantują podtrzymanie pamięci danych przez 72 godziny.
Otwarty system automatyki
Wykorzystanie sterownika kompaktowego PCD7.LRxx-P5 pozwala na budowanie otwartych systemów automatyki, które stosują wspólne standardy i protokoły, a w zależności od wymagań obiektu można łączyć, dobierać i konfigurować różne instalacje według potrzeb.
Otwarta architektura rozwiązania jest zapewniona dzięki podstawowym wyróżnikom rozwiązania:
- PCD7.LRxx-P5 to sterowniki swobodnie programowalne,
- architektura systemów pozwala na komunikację w sieciach S-Bus i Modbus,
- dla instalacji HVAC, takich jak klimakonwektory, grzejniki, instalacji chłodzenia sufitowego lub kontroli jakości powietrza pod kątem występowania i stężenia CO₂, zostały stworzone gotowe rozwiązania,
- do podłączenia zdalnych modułów wejść/wyjść RIO E-Line wykorzystany jest standard RS-485,
- działając w standardzie EnOcean, czujniki i włączniki mogą być podłączone do architektury systemu – bezprzewodowo lub za pomocą standardu DALI.
Dzięki takim właściwościom rozwiązań Saia PCD możliwe jest zaprojektowanie wielofunkcyjnego systemu automatyki, co pozwala osiągnąć najwyższą efektywność energetyczną zgodnie z wymaganiami normy DIN EN 15232 przy jednoczesnym znacznym obniżeniu kosztów energii i zapewnieniu dużego komfortu.
Gotowe szablony aplikacji
Dla sterowników PCD7.LRxx-P5 przygotowano gotowe do użytku szablony, które umożliwiają sterowanie, monitoring, obsługę alarmów itp. Przykładowe szablony aplikacji HVAC dla sterownika PCD7.LRxx-P5 mogą posłużyć jako punkt wyjścia dla następujących aplikacji:
- ogrzewania,
- chłodzenia,
- kontroli jakości powietrza (występowanie i stężenie CO₂),
- sterowania wentylatorem,
- obsługi zadajnika pomieszczeniowego,
- komunikacji bezprzewodowej EnOcean.
Gotowe szablony znacznie przyspieszają i ułatwiają projektowanie aplikacji, a tym samym prace inżynierskie w biurach, hotelach i innych obiektach.
Jedno narzędzie dla efektywnej inżynierii
Sterowniki pokojowe PCD7.LRxx-P5 są programowane przy użyciu jednego rozwiązania, jakim jest zestaw narzędzi Saia PG5 Controls Suite. Programowanie można realizować za pomocą sterownika Saia PCD przez S-Bus lub bezpośrednio przez mikroUSB.
Pełna gama nastawników pomieszczeniowych
Wraz ze sterownikiem PCD7.LRxx-P5 mogą być używane różne zadajniki pomieszczeniowe, w skład których wchodzą czujniki temperatury, wilgotności i stężenia CO₂ (Sylk-Bus z wyświetlaczem LCD), regulujące prędkość wentylatora oraz określające zajętość i wartości zadane w pomieszczeniu.
Duży wybór opcji gwarantuje, że stosując sterownik PCD7.LRxx-P5 bardzo dokładnie dopasujemy urządzenia sterujące do koncepcji projektowej, zarówno pod względem wyglądu, jak i realizowanych funkcji.
Zalety rodziny sterowników PCD7.LRxx-P5
Elastyczność i skalowalność sterowników PCD7.LRxx-P5 jest niewątpliwą zaletą i podstawowym wyróżnikiem wśród innych urządzeń na rynku. Dodatkowo swobodne programowanie, serwisowanie i obsługa za pośrednictwem pakietu narzędziowego Saia PG5 Projekt Manager sprawiają, że jest to rozwiązanie zintegrowane zapewniające efektywną inżynierię.
Do innych korzyści wynikających ze stosowania rozwiązania należą:
- komunikacja RS-485, przez S-Bus, Modbus, EnOcean z innymi urządzeniami na instalacjach,
- komunikacja z naściennymi nastawnikami pomieszczeniowymi,
- zasilanie sieciowe lub 24 V AC,
- elastyczne wykorzystanie przekaźników i triaków (24 V AC lub 230 V AC),
- niskie koszty szaf sterowniczych (dzięki konstrukcji pozwalającej na oszczędność miejsca),
- zwiększona dostępność i wydajność energetyczna układów oraz szybkie uruchamianie dzięki wstępnie skonfigurowanym aplikacjom.
SABUR Sp. z o.o.
ul. Puławska 303
02-785 Warszawa
tel. +48 22 549 43 53
e-mail: sabur@sabur.com.pl
www.sabur.com.pl
source: Automatyka 12/2018
Keywords
BMS, PCD7.LRxx-P5, SABUR, saia, Saia Burgess Controls, sterowanie, sterownik