Sterowniki PLC zintegrowane z panelem operatorskim
Redakcja serwisu print
W czwartej, ostatniej części serii artykułów na temat sterowników programowalnych omawiamy nietypowe produkty, jakimi są sterowniki PLC zintegrowane z panelem operatorskim. Ich obszar zastosowania jest dosyć szeroki i mogą stanowić dobry wybór wszędzie tam, gdzie potrzebny jest nieduży PLC i jeden, mały panel operatorski do wprowadzania poleceń.
Sterowniki PLC ze zintegrowanym panelem dotykowym są stosowane głównie w małych i średnich systemach produkcyjnych. Głównym czynnikiem decydującym o ich wdrożeniu jest stwierdzenie konieczności częstych interwencji operatora w pracę urządzeń. Jednocześnie, ze względu na ich rozmiary i dostępne modele, używa się ich głównie w aplikacjach, które nie wymagają obszernych wizualizacji ani złożonego, graficznego interfejsu użytkownika.
Idealne dla producentów maszyn
Sterowniki PLC zintegrowane z panelem operatorskim wydają się być idealnymi elementami sterującymi dla producentów maszyn. Pozwalają zminimalizować rozmiary zestawu sterującego, a przy okazji redukują liczbę połączeń koniecznych do budowy maszyny. Jak wiadomo, prowadzi to do zmniejszenia szansy na jej usterkę, gdyż to właśnie wszelkiego rodzaju złącza są najbardziej zawodnymi komponentami wszelkich urządzeń elektronicznych.
Zakup produktu zintegrowanego, takiego jak omawiane sterowniki ma też uzasadnienie ekonomiczne. Dzięki temu, ze i panel i sterownik znajdują się w tej samej obudowie, są zazwyczaj tańsze niż dwa oddzielne produkty realizujące w sumie te same funkcje.
Wygodna jest także możliwość zastosowania jednego oprogramowania narzędziowego, zarówno na potrzeby sterowania PLC, jak i do realizacji interfejsu HMI. Ma to niebagatelne znaczenie szczególnie wtedy, gdy konieczne jest wprowadzenie aktualizacji. Zintegrowane środowisko znacząco ułatwia ten proces. Nie bez znaczenia jest też fakt, że inżynierowie tworzący programy na sterowniki zintegrowane z panelami nie muszą korzystać z więcej niż jednego środowiska programistycznego, ani poznawać dodatkowych języków programowania.
Omawiane sterowniki są także chętnie wykorzystywane w trakcie modernizacji maszyn, gdzie zastępują prostsze PLC bez jakiegokolwiek panelu lub starsze modele z panelami o mniejszych możliwościach.
Przykładowe produkty
Na rynku dostępne jest bardzo wiele sterowników wyposażonych z niewielkie, monochromatyczne wyświetlacze LCD i prostą klawiaturę, sprowadzającą się do dwóch przycisków lub czterech klawiszy kursora i przycisku potwierdzenia. Jednakże są to najczęściej kompaktowe PLC, których nie zalicza się do urządzeń ze zintegrowanymi panelami operatorskimi.
W praktyce w sterownikach PLC wyposażonych w panel operatorski specjalizuje się tylko kilka firm. Jedną z najbardziej znanych z nich jest Unitronics. Oferuje ona sterowniki z ekranami LCD – monochromatycznymi i kolorowymi. Cześć z nich wyposażona jest także w ekrany dotykowe i nie wszystkie mają klawiatury mechaniczne.
Niemałą popularnością cieszą się sterowniki firmy Horner, oferowane w kilku seriach produktowych, z których każda obejmuje wiele modeli. Zaawansowane PLC z dużymi panelami HMI, wyposażonymi w ekrany dotykowe produkuje firma Pro-Face, również obecna na polskim rynku. Produkty należące do tej kategorii oferują też takie firmy jak: Eaton Electric i Siemens. Na rynku działa też GE Intelligent Platforms, która wprowadziła niedawno do sprzedaży kontroler PAC wyposażony w panel dotykowy.
Wiele ze sterowników z panelami zostało przygotowanych do rozbudowy. Dlatego producenci, oprócz samych urządzeń, oferują też dodatkowe komponenty, poszerzające funkcjonalność poszczególnych produktów. Czasem dotyczy to też modułów programowych, ale najczęściej podstawowe, a nawet rozbudowane oprogramowanie dostarczane jest bezpłatnie ze sterownikiem.
Zobacz też:
Keywords
hmi, panele dotykowe, plc, sterowniki, sterowniki plc, sterowniki z panelami