TELEMETRIA: Monitoring i sterowanie obiektami przemysłowymi
Redakcja serwisu print
W rozproszonych geograficznie instalacjach bardzo istotnym zagadnieniem jest kontrola obiektów i urządzeń. Do takich aplikacji firma AS TOR oferuje nowoczesny system monitoringu i sterowania, opracowany w oparciu o najnowsze technologie z dziedziny informatyki, automatyki oraz telemetrii.
Artykuł powchodzi z miesięcznika PAR www.par.pl
Efektem zintegrowania tych trzech dziedzin jest system, który nie tylko może działać niezależnie, jako lokalny układ sterowania i monitoringu, ale również mogący współpracować z istniejącymi już w przedsiębiorstwie aplikacjami tego typu, tworząc rozproszony system z funkcją zdalnego sterowania i gromadzenia danych telemetrycznych z oddalonych obiektów.
Podstawowym celem wprowadzania systemu zdalnego monitoringu i sterowania w przedsiębiorstwie jest obniżenie kosztów produkcji i eksploatacji. Oszczędności osiągane są dzięki: eliminacji konieczności wyjazdów na obiekty technologiczne w celach kontrolnych lub pomiarowych, przyśpieszonej obsłudze awarii, szybkiej diagnostyce miejsc wystąpienia usterek, zmniejszeniu liczby przestojów maszyn oraz wydłużeniu czasu eksploatacji materiałów i urządzeń.
Pierwsze systemy monitoringu i sterowania obiektami rozproszonymi – bazujące na ofercie firmy ASTOR – były wdrażane już ponad 10 lat temu. Do tej pory wdrożonych zostało w Polsce ponad 200 takich systemów, m.in.: w branży wodno-kanalizacyjnej, energetyce, górnictwie, produkcji i transporcie. Wieloletnie doświadczenie jest dla firmy ASTOR podstawą do ciągłego rozwoju oferowanego rozwiązania dla zapewnienia najwyższej niezawodności, prostoty obsługi i jeszcze lepszej integracji technologii z dziedziny informatyki, automatyki oraz telemetrii.
Telemetria na miarę
Wraz z modernizacją instalacji oraz geograficznym rozproszeniem obiektów technologicznych, system monitoringu i sterowania można w dowolnym momencie elastycznie dopasować do aktualnie stawianych wymagań. Łatwość integracji z powszechnie dostępnymi systemami sterowania oraz otwartość na wymianę danych z innymi rozwiązaniami – stosowanymi w zakładach produkcyjnych, energetycznych, elektrociepłowniach i obiektach gospodarki wodno-ściekowej – pozwala na zbudowanie jednego, spójnego systemu nadzorującego, dostarczającego w dowolnej chwili wiarygodnych informacji.
>>Co lepsze sterownik PLC, czy komputer przemysłowy?
System zbudowany jest z czterech warstw.
• Warstwa aplikacyjna – sprzęt komputerowy wraz z zainstalowanym oprogramowaniem, odpowiedzialnym za: gromadzenie, wizualizację i przetwarzanie danych obiektowych w czasie rzeczywistym oraz za ich archiwizowanie i dokumentowanie.
• Warstwa transmisyjna – urządzenia i media komunikacyjne, kablowe i bezprzewodowe: switche przemysłowe, konwertery szeregowe i ethernetowe, radiomodemy oraz moduły GSM/GPRS.
• Warstwa sterowania – system sterowania zapewniający stałą, wydajną i bezawaryjną pracę obiektów technologicznych i maszyn, budowany w oparciu o: sterowniki PLC, kontrolery PAC oraz przemienniki częstotliwości.
• Warstwa wykonawcza – elementy zainstalowane na poszczególnych obiektach technologicznych; ich dobór jest związany bezpośrednio ze specyfiką aplikacji.