Jaki motoreduktor spełni oczekiwania?
Materiał prasowy print
Patrząc jeszcze kilka lat wstecz, to powszechnie używane układy napędowe nie do końca sprawdzały się, bo składały się z wielu elementów, które zajmowały znaczną przestrzeń. Dzięki zastosowaniu motoreduktorów w dużym stopniu udało się usprawnić działanie napędowych aplikacji przy jednoczesnym wykorzystaniu potencjału, jaki ma dana maszyna.
Motoreduktory – co warto o nich wiedzieć?
Pojęcie motoreduktorów coraz częściej pojawia się w przemyśle, choć nadal wiele osób nie ma pojęcia, z czym wiąże się ten termin. Mówiąc w skrócie, jest to niezawodny rodzaj napędu, który można stosować przy różnego rodzaju urządzeniach przemysłowych. Ważną informacją na pewno będzie to, iż motoreduktor posiada zintegrowany napęd elektryczny z jedną, bądź kilkoma przekładniami oraz w wielu przypadkach także z innymi urządzeniami, jak i hamulcem. Wszystko zależy, jaki jego rodzaj zostanie wybrany. Stosując motoreduktory można redukukować obroty napędzającego urządzenia, zwiększać obrotowy moment, jaki powstaje na wale wyjściowym oraz umożliwiają przeniesienie napędu. Dobrej jakości motoreduktor posiada wielostopniową przekładnię. Stosowanie rozproszonych układów napędowych nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem, a w przypadku motoreduktora można ograniczyć przestrzeń, gdyż posiada niewielkie rozmiary. W przypadku urządzeń przemysłowych jest to bardzo ważna kwestia.
Motoreduktor dopasowany do potrzeb
Wybierając motoreduktor do konkretnej maszyny, należy zwrócić szczególną uwagę na jego rodzaj, który uzależniony jest od zębatej przekładni. Na rynku dostępne są motoreduktory walcowe, stożkowe, planetarne oraz płaskie i ślimakowe. Mając problem z podjęciem decyzji, nie należy kupować ich na chybił trafił, lecz konieczna będzie pomoc fachowca, bo źle dobrany motoreduktor bądź nieprawidłowo zamontowany nie będzie działał poprawnie, a dodatkowo może spowodował awarie maszyny.
Zalety motoreduktora
Typowe motoreduktory mają niewielkie rozmiary, dzięki czemu ich zabudowa nie sprawia trudności. O tym, że zwiększają funkcjonalność urządzeń, zapewne nie trzeba już wspominać, bo jest to kwestia oczywista. W aplikacjach przemysłowych niestety ograniczona przestrzeń nie pozwala na stosowanie standardowych przekładni i montażu dodatkowych elementów składowych, więc tutaj motoreduktor będzie wybawieniem z trudnej sytuacji. Oczywiście motoreduktor musi być konkretnie dobrany do danej maszyny, więc nim sięgnie się po niego, warto sprawdzić co w tej kwestii ma do zaoferowania abcnc.pl, gdzie oferowane elementy napędu są najlepszej jakości. Kolejną zaletą, o której koniecznie trzeba wspomnieć, jest to, iż motoreduktory pracują i precyzyjnie i cicho, dodatkowo pozwalają na zredukować w znacznym stopniu prędkość kątowa silnika, zwiększając tym samym jego obrotowy moment.
Wady motoreduktora
Nie w każdym przypadku motoreduktor okaże się przydatny, bo wszystko zależy, do jakiej maszyny chce się go zastosować. Niestety im większa będzie moc i wielkość przełożenia, tym większy motoreduktor trzeba będzie wybrać, więc znów może pojawić się problem z ograniczoną przestrzenią.