Sprzężenie zwrotne z resolwerem w napędach AC30P/D firmy Parker
Materiał prasowy print
Firma Parker Hannifin, światowy lider w dziedzinie technologii napędów i sterowania, dodała opcję sprzężenia zwrotnego z resolwerem do jednostek AC30P i AC30D wchodzących w skład grupy bardzo wydajnych napędów z regulacją prędkości serii AC30.
Po zainstalowaniu sprzężenia zwrotnego z resolwerem zaktualizowane oprogramowanie sprzętowe gwarantuje diagnostykę, wbudowaną komunikację i obsługę sterowania silnikami PMAC w układzie zamkniętym. Lepsze parametry umożliwiają każdemu użytkownikowi eksploatację nawet w najbardziej zaawansowanych zastosowaniach.
Kompatybilność w połączeniu z elastycznością
Podobnie do regulacji prędkości w układzie zamkniętym w silnikach PMAC lub indukcyjnych wprowadzenie innowacyjnej opcji sprzężenia zwrotnego z resolwerem oznacza, że wejście resolwera może służyć także do zadawania prędkości, a napęd będzie pracował w trybie sterowania w układzie zamkniętym (tylko AC30D) lub otwartym (V/Hz lub bezczujnikowo).
Resolwer zapewnia napędowi sprzężenie zwrotne z informacją o absolutnym kącie ustawienia wału. Zbudowany jest z transformatora obrotowego z dwoma uzwojeniami wtórnymi ułożonymi pod kątem 90° względem siebie. Sinusoidalne napięcie wzbudzenia przyłożone jest do resolwera. Dostępne są dwa wyjścia: jedno skalowane przebiegiem sinusoidalnym kąta ustawienia wału, drugie – przebiegiem kosinusoidalnym. Nowa opcja sprzężenia zwrotnego resolwera firmy Parker mierzy względne wielkości na wyjściu sinusoidalnym i kosinusoidalnym, po czym przekształca tę informację na położenie i prędkość wału.
Opcja sprzężenia zwrotnego z resolwerem jest kompatybilna z napędami AC30P i AC30D z oprogramowaniem w wersji 2.13 i 3.13 (lub nowszym). Co więcej, produkt gwarantuje kompatybilność z szerokim asortymentem resolwerów wielu producentów. Możliwe jest stosowanie wielu różnych kabli połączeniowych resolwera z silnikami NX, MGV, EY, NV i EX firmy Parker.
Model AC30 VSD zapewnia użytkownikowi szeroki poziom sterowania – od prostych pomp i wentylatorów w układzie otwartym, po linie technologiczne w układzie zamkniętym. Konstrukcja – w dużym stopniu modułowa – oraz elastyczność rozwiązania przekładają się na bogaty wybór standardów komunikacji oraz modułów wejść/wyjść, które można łatwo dodać w przypadku, gdy zajdzie taka potrzeba.
Rozbudowa funkcjonalności
Wśród innych usprawnień funkcjonalnych, planowanych w kolejnym etapie rozwoju asortymentu AC30, znajdą się: zintegrowany protokół EtherNet/IP, rejestrator parametrów z zapisem na karcie pamięci SD, ulepszona komunikacja typu „każdy z każdym” w wersji 1588, rejestracja historycznych przypadków automatycznego wyłączenia („czarna skrzynka”), programowalny przycisk ekranowy na panelu graficznym oraz oprogramowanie do zarządzania (Parker Drive Quick).
Więcej informacji na temat rodziny napędów AC30 można znaleźć na stronie internetowej www.parker.com.
PARKER HANNIFIN SALES POLAND Sp. z o.o.
ul. Równoległa 8, 02-235 Warszawa
tel. 22 573 24 00, fax 22 573 24 03
e-mail: warszawa@parker.com
www.parker.com
source: Automatyka 12/2018