Niezawodność od pokoleń – mikroprzełączniki Honeywell
W dzisiejszym świecie nie wyobrażamy sobie życia bez prądu elektrycznego. Każdego dnia do produkcji wdrażane są nowe urządzenia, wykorzystujące rozmaite układy przetwarzające sygnały elektryczne. Umożliwia to rozwijająca się od prawie 200 lat technologia, przez niektórych nazywana czwartą rewolucją przemysłową. W ostatnich dziesięcioleciach zaowocowała ona stworzeniem komponentów, które znacznie usprawniły przesył sygnałów i danych.
Jednym z bardziej popularnych wynalazków jest łącznik elektryczny. Dzięki temu elementowi zaczęły powstawać różnorodne obwody elektryczne, które następnie łączono w większe sieci.
Mikroprzełącznik – szansa dla elektroniki
Jednak przesył energii elektrycznej rzadko kończy się na przesyle wielkoprądowym i jest także stosowany w obwodach elektronicznych. Taką możliwość dostrzegł amerykański wynalazca Peter McGall w roku 1932, tworząc pierwszy miniaturowy łącznik elektryczny, który obecnie znamy pod nazwą „mikroprzełącznik”. W początkowym okresie angielska nazwa „Micro Switch” nie oznaczała, tak jak obecnie, typu elementu. Była to tylko marka handlowa przedsiębiorstwa Micro Switch, założonego w 1937 r. w miejscowości Freeport w stanie Illinois. Na ówczesne czasy sukces tego rozwiązania był tak spektakularny, iż w roku 1950 firma Honeywell, potentat na rynku komponentów i urządzeń automatyki, przejęła Micro Switch wraz z prawami handlowymi do marki.
Od tego momentu określenie „micro switch” weszło do języka potocznego dzięki firmie Honeywell, która zapewniła odpowiednie wsparcie produktu. Jakość komponentów tej firmy jest stawiana w wielu dziedzinach jako niedościgniony wzorzec. Wystarczy wspomnieć, że elementy wymyślone ponad 80 lat temu są wciąż popularne i produkowane obecnie przez wiele firm na świecie.
Konstrukcja micro switcha
Na budowę pojedynczego mikroprzełącznika składa się kilka ważnych elementów. W tej małej obudowie znajduje się część napędowa, która jest połączona zestykami wewnątrz łącznika. Część napędowa może mieć kilka wykonań aktuatora – od podstawowego wyprowadzenia (przycisk) po bardziej dopasowane do różnorodnych typów aplikacji w postaci rozmaitych trzpieni oraz dźwigni. Jakość tych elementów często przekłada się na ciągłość procesu produkcyjnego.
W zależności od konfiguracji, styki w pozycji bazowej mogą być zwarte lub rozwarte. Są one przystosowane do działania chwilowego (migowego), co oznacza, że po wycofaniu siły działającej na aktuator element wraca do swojej pozycji bazowej i przestaje wysyłać impuls elektryczny lub zwiera obwód ponownie.
Seria ZM/ZM1 – aplikacja bez granic
Mikroprzełączniki firmy Honeywell z serii ZM/ZM1 należą do podstawowej grupy elementów wykorzystywanych w przeróżnych obwodach. W urządzeniach są stosowane w sekcjach sterowniczych, kontrolnych oraz pomiarowych. Dzięki kompaktowym wymiarom istnieje możliwość instalacji takich elementów w aplikacjach, gdzie jest mało miejsca na poszczególne elementy danego obwodu. Pomimo że należą one do grupy podstawowej, mają kilka ważnych cech wyróżniających je spośród produktów konkurencji.
Szeroki zakres temperatury pracy, od –40 °C do +125 °C, pozwala temu niepozornemu elementowi na niezawodną pracę w naprawdę trudnych warunkach przez długie lata. Na zwiększenie życia łącznika tej serii ma wpływ także rodzaj zastosowanej wewnątrz sprężyny. Można dokonać wyboru pomiędzy sprężyną śrubową (seria ZM), która pozwala wydłużyć liczbę cykli mechanicznych zadziałania i sprężyną płaską (seria ZM1), dzięki której obciążalność prądowa tego łącznika wynosi nawet 16 A przy napięciu zmiennym 250 V. Dodając do tego szeroki wybór siły nacisku, typu wyprowadzeń oraz rodzaju elementu wykonawczego, otrzymujemy produkt, który będzie „skrojony na miarę” potrzeb danego urządzenia lub systemu.
Dzięki takiej różnorodności mikroprzełączniki są używane w różnych dziedzinach gospodarki, od zastosowań przemysłowych po medyczne. Znajdują się m.in. w kserokopiarkach, kasach fiskalnych, lodówkach oraz urządzeniach HVAC (urządzenia do ogrzewania, chłodzenia i wentylacji). Z kolei w łóżkach szpitalnych doskonale nadają się do wykrywania pozycji poręczy.
Seria ZW – do zadań specjalnych
Honeywell oferuje także mikroprzełączniki serii ZW, których znakiem rozpoznawczym jest wysoki stopień ochrony IP67 (dla modeli z wyprowadzeniami przewodowymi), przeznaczony do aplikacji, w których istnieje ryzyko zalania lub zawilgocenia styków. Mikroprzełączniki ZW mają w pełni pyłoszczelny korpus, dlatego umożliwiają rozszerzenie obszaru zastosowań o dodatkowe aplikacje, mające styczność z bardziej agresywnym środowiskiem. Doskonałymi przykładami zastosowań tego typu przełączników mogą być ciągniki ogrodnicze czy wszelkiego rodzaju skutery wodne lub śnieżne.
Warto także wspomnieć, że mikroprzełączniki Honeywell posiadają liczne certyfikaty i spełniają restrykcyjne normy, dzięki czemu znajdują zastosowanie w rozmaitych aplikacjach na całym świecie.
Więcej informacji o produktach Honeywell znajdą Państwo na stronie internetowej europejskiego dystrybutora – firmy Transfer Multisort Elektronik (www.tme.eu).
source: Automatyka 10/2015