Nowe zasilacze firmy Mean Well
Andrzej Barciński print
Nowe serie zasilaczy w ofercie Mean Well
W zależności od branży, aplikacji czy urządzenia, stosuje się zasilacze spełniające określone parametry, normy i wymagania. W artykule prezentujemy najnowsze produkty z tej dziedziny, opracowane przez firmę Mean Well.
Ważnym czynnikiem jest nie tylko cena zakupu urządzenia, ale także koszty eksploatacyjne, dlatego coraz częściej przy wyborze urządzenia zwraca się uwagę na jego energooszczędność. Firma Mean Well, bazując na ponad 30-letnim doświadczeniu, systematycznie poszerza ofertę o modele wyróżniające się mniejszymi gabarytami i niskim zużyciem energii.
Ostatnio ukazało się kilka nowych serii zasilaczy, wzorowanych na obecnych produktach, cieszących się dużą popularnością. Przykładem jest rozbudowa serii RSP o nowe modele, cechujące się niskim profilem, o wysokości zaledwie 30 mm (modele od 75 W do 320 W) i 41 mm (modele od 500 W do 750 W).
Oprócz zmniejszenia gabarytów urządzeń (w porównaniu do obecnej już kilka lat na rynku serii SP) udało się także zwiększyć sprawność, która obecnie dochodzi do 92 proc. Warto wspomnieć, że model o mocy 200 W został pozbawiony wentylatora, co zwiększa żywotność zasilacza oraz eliminuje zbędny hałas. Urządzenia serii RSP mogą być użytkowane w szerokim zakresie temperatury pracy, tj. od –30 °C do +70 °C i, jak większość produktów Mean Well, mają zabezpieczenia, przeciążeniowe, przeciwzwarciowe, nadnapięciowe i termiczne. Wbudowana funkcja zdalnego włączania i wyłączania pozwala zmniejszać zużycie energii, np. gdy zasilacz nie jest obciążony.
Wśród zasilaczy mniejszych mocy nowością są modele serii IRM o mocy od 5 W do 20 W. Są to urządzenia zamknięte w izolowanej, plastikowej obudowie, przeznaczone do wlutowania w płytkę PCB. W porównaniu do modeli poprzedniej generacji, serii PM, zasilacze nie spełniają norm medycznych, są jednak trochę tańsze i mają równie doskonałe parametry. Świadczy o tym zwiększenie sprawności oraz bardzo mały pobór mocy w stanie bez obciążenia, wynoszący poniżej 0,1 W (dzięki temu urządzenia spełniają normę ErP). Rozmiary zasilaczy zostały zmniejszone, co ułatwi projektantom systemów rozwiązanie problemu ograniczonego miejsca na płytce PCB.
Napięcie wejściowe omawianych zasilaczy mieści się w szerokim zakresie od 85 V AC do 264 V AC, natomiast na wyjściu dostępne są napięcia 3,3 V, 5 V, 12 V, 15 V i 24 V. Zasilacze IRM mogą być stosowane w urządzeniach pracujących w trudnych warunkach, gdyż nie mają otworów wentylacyjnych, są odporne na wibracje do 5 G, a ich zakres temperatury pracy wynosi od –30 °C do +70 °C.
Oprócz zasilaczy do zabudowy w danym urządzeniu końcowym firma Mean Well ma w ofercie również modele do zastosowań konsumenckich, m.in. zasilacze wtyczkowe i typu desktop. W tej gamie pojawiła się seria GSM, która powstała z przeprojektowania obecnej serii GS, tak by nowe modele spełniały wymagania norm dla medycznego sprzętu użytku domowego (m.in. EN 60601-1 i zgodność z 2 × MOPP). Zewnętrznie urządzenia nie różnią się od obecnych modeli, natomiast pod względem parametrów spełniają wyśrubowane normy medyczne, m.in bardzo niski prąd upływu i niski pobór mocy w stanie bez obciążenia.
Warto dodać, że również gwarancja uległa wydłużeniu i dla tych produktów wynosi aż trzy lata. Dostępne są modele o mocy od 6 W do 60 W (docelowo w ofercie mają pojawić się modele o mocy 90 W i 120 W), z napięciem wyjściowym w zakresie od 5 V do 48 V. Zasilacze GSM wyposażone są w zabezpieczenia przeciwzwarciowe, przeciążeniowe, nadnapięciowe (termiczne dla modelu 60 W) i spełniają wymagania norm dotyczących efektywności energetycznej, m.in. ErP step2 i EISA 2007.
Wszystkie zaprezentowane urządzenia są zgodne z wymaganiami obecnych norm i mają wymagane certyfikaty.
źródło: Elmark Automatyka