Rozwiązywanie problemów systemów zasilania bezprzerwowego
Redakcja serwisu print
W opublikowanym tydzień temu artykule na temat zasilania bezprzerwowego, porównywaliśmy scentralizowane i rozproszone systemy tego typu. Jednym z wniosków płynących z tamtego artykułu było stwierdzenie, że oba rodzaje topologii mają swoje wady i zalety i trudno jest wybrać optymalny. W niniejszym artykule pokazujemy, jak uniknąć niektórych problemów związanych z omawianymi systemami zasilania bezprzerwowego.
Systemy zarządzania i rygorystyczna konserwacja
Problemy z zarządzaniem rozproszonym systemem zasilania bezprzerwowego można rozwiązać poprzez wdrożenie zaawansowanego oprogramowania do monitorowania i organizacji pracy zasilaczy UPS. Bardzo istotne jest jednak, by wszystkie z tych urządzeń były wyposażone w interfejsy sieciowe i pozwalały na zdalne sterowanie lub konfigurację. Kompletne rozwiązanie tego typu pozwala w wygodny sposób, za pomocą praktycznie dowolnego komputera podłączonego do sieci, monitorować stan wszystkich UPS-ów oraz szybko identyfikować problemy i reagować na nie.
Pomocne będzie też opracowanie i wdrożenie szczegółowych procedur konserwacji UPS-ów zainstalowanych w ramach rozproszonego systemu zasilania bezprzerwowego. Warto konkretnie określić terminy przeglądów, wymian akumulatorów i sposoby wykonywania tych czynności.
Modularne, wysokosprawne UPS-y
Problem związany z dużym kosztem początkowym scentralizowanych systemów zasilania bezprzerwowego można rozwiązać poprzez zastosowanie urządzeń modułowych. Pozwalają one na stopniowe zwiększanie dostępnej wydajności prądowej i pojemności, gdy wystąpi na nie zapotrzebowanie. Na rynku można znaleźć bardzo wiele różnych UPS-ów modułowych. Mniejsze można rozbudowywać modułami po kilka - kilkanaście kilowatów, a największe, nawet po kilkaset kW.
Gdy z jakiegoś powodu nie jest możliwe zakupienie zasilacza modułowego o odpowiedniej mocy, a w planach jest intensywna rozbudowa instalacji wymagającej podtrzymania napięcia, warto poszukać takich produktów, które cechują się dobrą sprawnością już przy małym obciążeniu. Rosnące koszty energii elektrycznej sprawiają, że w sprzedaży pojawia się coraz więcej UPS-ów tego typu. Ich zakup jest opłacalny, nawet jeśli kosztują nieco więcej niż urządzenia o gorszej sprawności
Rozwiązania mieszane
Kolejną alternatywą jest zastosowanie rozwiązania złożonego z centralnego bloku UPS-ów wspieranego przez mniejsze, rozproszone zasilacze bezprzerwowe. Jest to także łatwy sposób na wprowadzenie redundancji. Oczywiście, będzie to rozwiązanie najbardziej kosztowne, ale w zakładach przemysłowych, w których konieczne jest zapewnienie jak największej dostępności nieprzerwanego zasilania, takie wdrożenia okazują się opłacalne – szczególnie w dłuższej perspektywie czasowej.
Zobacz też: artykuł powiązany.
Keywords
podtrzymanie zasilania, UPS, zasilania bezprzerwowego, zasilanie