Czujniki GreenTECH – oszczędność energii przy pomiarach temperatury
Materiał prasowy (GUENTHER Polska Sp. z o.o. ) print
Firma Guenther Polska wprowadza na rynek nowy rodzaj produktów – czujniki temperatury GreenTECH. Wyznaczają one nowy standard w branży pomiarów temperatury i mają cechy, które dotąd były praktycznie niedostępne na rynku.
Podstawowym celem, z jakim wiązało się opracowanie czujników GreenTECH, jest uświadomienie klientom możliwości wynikających z nowego podejścia do pomiarów temperatury. Dzięki czujnikom GreenTECH użytkownicy mogą poprawić swoje procesy przemysłowe i osiągnąć cele ekologiczne oraz oszczędnościowe, takie jak:
- mniej odrzutów produkcyjnych i wyrobów o obniżonej jakości,
- polepszenie wydajności produkcji,
- ograniczenie przestojów dzięki poprawie parametrów procesów,
- oszczędność energii (gazu lub prądu, potrzebnych do podgrzania medium do odpowiedniej temperatury).
Co więcej, przy zwiększeniu wydajności procesów nastąpi automatycznie obniżenie emisji gazów i spalin do atmosfery, co samo w sobie jest słusznym krokiem w stronę ochrony środowiska.
Wiedza kluczem do sukcesu
Zgodnie z założeniem Guenther Polska, wynikającym z wieloletniej pracy z firmami produkcyjnymi, przyjęto, że klienci w wielu gałęziach przemysłu nie mają obecnie dostępu do kierunkowej wiedzy technicznej na temat pomiarów temperatury. W konsekwencji nie są też w pełni świadomi, dlaczego proces termiczny czasami nie wychodzi im tak, jak tego oczekują. Istotny jest głównie brak odpowiedniej wiedzy metrologicznej i szkoleń w tym zakresie.
Dzięki planowanym szkoleniom, w ramach projektu GreenTECH, firma Guenther ma zamiar poprawić wiedzę metrologiczną osób prowadzących procesy przemysłowe i uświadomić im, na co przy pomiarach temperatury należy zwracać uwagę, aby uzyskiwać pomiary dokładne i pewne.
Precyzyjne parametry
Czujniki temperatury GreenTECH są wykonywane w zakładzie produkcyjnym w Polsce, w procesie, w którym firma stara się docelowo całkowicie wyeliminować używanie niebezpiecznych dla pracowników lub nieobojętnych dla środowiska substancji. Następnie wszystkie czujniki są obligatoryjnie sprawdzane w laboratorium pomiarowym.
Wprowadzenie tych komponentów do sprzedaży powinno docelowo doprowadzić do zrewolucjonizowania rynku czujników temperatury, dać większą wiedzę metrologiczną użytkownikom i udostępnić im pewny i sprawdzony produkt. Nabywając czujniki GreenTECH, klienci będą dokładnie znali ich niepewność pomiarową, a nie jedynie – jak jest obecnie przyjęte – deklarowaną (ale nie sprawdzaną) przez producenta klasę dokładności.
Realne korzyści
Dokładny pomiar temperatury jest bardzo istotny do przeprowadzenia właściwego procesu termicznego przede wszystkim w dwóch rodzajach firm. Pierwszy obejmuje przedsiębiorstwa wykorzystujące piece do obróbki cieplnej, czyli np. w produkcji ceramiki, hartowaniu metali, produkcji stali, detali metalowych oraz części dla motoryzacji itp. Druga grupa to przedsiębiorstwa wykorzystujące piece odlewnicze do topienia aluminium i produkcji detali aluminiowych dla motoryzacji, budownictwa itp.
Jeśli klasa zastosowanego czujnika temperatury jest jedynie deklarowana, a jego rzeczywista dokładność nie jest znana, obrabiany detal może być przegrzewany bez wiedzy użytkownika, co powoduje straty energii cieplnej, lub temperatura faktyczna może być za niska, co może prowadzić głównie do powstania większej liczby wyrobów niepełnowartościowych i odrzutów produkcyjnych. Zwiększa to koszty produkcji i wymusza wykonanie danego procesu powtórnie.
Odchyłka po obligatoryjnej kontroli dokładności produkowanych komponentów jest wskazana jednoznacznie, w dół lub górę (+ lub –), a błąd pomiarowy wynika jedynie z niepewności sprawdzenia w laboratorium pomiarowym. Wprowadzenie obligatoryjnej kontroli dokładności daje więc zauważalne i wymierne korzyści:
- poprawę kontroli procesu pomiarowego,
- świadomość osób z obsługi technicznej, jaka jest prawdziwa temperatura w procesie,
- wyraźne poprawienie oddziaływania firmy na środowisko naturalne.
Wyliczenia oszczędności energii, wynikającej z zastosowania czujników GreenTECH u końcowych odbiorców, bazują na wykorzystaniu czujników termoparowych do pomiarów temperatury w piecach przemysłowych, a dokładniej rzecz ujmując – na użyciu ich do sterowania i prowadzenia procesów termicznych (m.in. obróbki cieplnej, badania rozkładów temperatury w piecach itp., gdzie temperatura pracy mieści się głównie w zakresie 200–1300 °C).
Certyfikaty
W ramach omawianego projektu wprowadzenia czujników GreenTECH firma Guenther Polska jest obecnie w trakcie zakończenia certyfikacji ISO 9001, aby docelowo uzyskać certyfikat ISO 14001 oraz certyfikat DNV GL, wydawany przez norweski urząd Det Norske Veritas. Ten ostatni certyfikat jest przeznaczony dla produktów o zagwarantowanej powtarzalności technologicznej, które można zastosować w najbardziej wymagających procesach, gdzie stosowane są pomiary temperatury.
GUENTHER POLSKA Sp. z o.o.
ul. Wrocławska 24 B, 55-090 Długołęka
tel. 71 352 70 70, fax 71 352 70 71
www.guenther.com.pl
AUTOMATICON
Stoisko d-21
source: Automatyka 3/2015