Monitoring zużycia energii
Paweł Tomaszewski print
Aby realizować zadania poprawiające efektywność energetyczną nie wystarczy już tylko pomiar parametrów mediów energetycznych, lecz należy w sposób ciągły aktywnie nimi zarządzać. Jest to jednoznaczne z usługami monitoringu mediów energetycznych.
Gospodarka Polski charakteryzuje się nadal nadmiernym zużyciem energii, surowców i materiałów w tworzeniu dochodu narodowego. Dlatego niezwykle istotnym problemem jest racjonalne użytkowanie energii we wszystkich gałęziach gospodarki.
Legislacja wymusza działanie
Kwestia poprawy efektywności energetycznej jest traktowana priorytetowo w polityce energetycznej Polski. Dodatkowo projekt nowej ustawy o efektywności energetycznej, która podlega obecnie pracom legislacyjnym, nakłada na duże przedsiębiorstwa obowiązek przeprowadzania co cztery lata audytu energetycznego. Z obowiązku będą wyłączone firmy, które posiadają System Zarządzania Energią lub System Zarządzania Środowiskowego. W powyższych przypadkach poprawnie zaprojektowany i wykonany system monitoringu jest nieodzowny. Wyżej wymieniona ustawa normuje również kwestię świadectw efektywności energetycznej i związanych z tym audytów, których wykonanie przy działającym systemie monitoringu mediów jest znacznie szybsze i tańsze.
Korzyści z usługi monitoringu
Usługi monitoringu mediów energetycznych pozwalają odbiorcy na:
- monitorowanie poborów energii (elektrycznej, ciepła, gazu, wody, sprężonego powietrza) przez poszczególne maszyny, ciągi technologiczne, wydziały, zakład),
- kontrolowanie wartości granicznych z powiadomieniem ustaloną drogą komunikacji (SMS, e-mail) osób odpowiedzialnych o ich przekroczeniu,
- tworzenie raportów zarówno dla zarządu (kokpitów menedżerskich), jak i dla personelu technicznego (wykresy, tabele, histogramy),
- wybór najbardziej korzystnej taryfy – na podstawie analizy kosztów zużycia energii w zakładzie przemysłowym lub całej Grupie Kapitałowej,
- wybór najbardziej korzystnej mocy umownej, łącznie z analizą opłacalności przekroczeń,
- kontrolowanie mocy umownej (energii elektrycznej, gazu) w celu uniknięcia zbędnych przekroczeń,
- przeprowadzenie analizy rozdziału kosztów pobranej energii na wydziały i ciągi technologiczne,
- zreorganizowanie procesów technologicznych poprzez przesunięcie obciążenia na strefy tańszej energii z uniknięciem zbędnych poborów.
Kompleksowe podejście do poprawy efektywności energetycznej w zakładzie powinno obejmować:
- analizę stanu opomiarowania oraz faktycznego zużycia mediów energetycznych,
- przeprowadzenie audytu energetycznego lub efektywności energetycznej (jeżeli jest konieczne),
- opracowanie i wykonanie systemu monitoringu mediów energetycznych,
- projekt i wykonanie przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej.
Wybór usługodawcy
Realizacja każdego z powyższych punktów wymaga specjalistycznej wiedzy i doświadczenia. Na rynku powstaje coraz więcej firm świadczących usługi z zakresu przeprowadzenia audytów. Firmy informatyczne w oferowanych pakietach oprogramowania do zarządzania zakładem przemysłowym coraz częściej posiadają licencje na monitoring energii. Obecne są również firmy, które na podstawie dostarczonych danych dokonują dokładnej analizy opłacalności inwestycji poprawiających efektywność energetyczną.
Oferta Skamer-ACM
Firma Skamer-ACM, dzięki swojemu blisko 30-letniemu doświadczeniu, realizuje powyższe zadania kompleksowo. Systemy monitoringu wykonane są przez doświadczonych programistów systemów automatyki, dzięki czemu system jest praktycznym oprogramowaniem „szytym na miarę”. Ponieważ zadania wykonywane są przez inżynierów automatyków różnych specjalności (projektanci, programiści, inżynierowie procesu), w ramach jednej firmy można mieć pewność, że zadanie zostanie wykonane poprawnie i znika problem granicy odpowiedzialności. Dodatkowo należy pamiętać o możliwości dofinansowania pewnych działań z funduszy UE, NFOŚiGW lub WFOŚiGW).
Poprawnie wykonany system monitoringu ma za zadanie:
- mierzyć przepływ, moc, ciepło, temperaturę, ciśnienie itp.,
- zbierać i przechowywać informacje w bazie danych SQL,
- prognozować zużycie energii elektrycznej, ciepła i gazu,
- wykrywać przekroczenia zamówionych ilości energii,
- tworzyć raporty,
- wizualizować pomiary na wykresach.
SKAMER-ACM
ul. Rogoyskiego 26, 33-100 Tarnów
tel. 14 63 23 400, 14 63 23 401
e-mail: tarnow@skamer.pl
www.skamer.pl
source: Autoatyka 4/2016