Pomiary ciśnienia. Oferta Limatherm Sensor
Materiał prasowy (LIMATHERM SENSOR Sp. z o.o. ) print
Manometry stosuje się w różnych rozwiązaniach technologicznych. Służą do pomiaru ciśnienia względnego, bezwzględnego (absolutnego) oraz różnicowego. W zależności od jego wielkości (od 25 mbar do 6000 bar) w urządzeniu mogą zostać użyte różne systemy pomiarowe, takie jak rurka Bourdona, membrana lub element puszkowy.
Manometry spełniają bardzo ważną funkcję zabezpieczenia procesu bez konieczności doprowadzania zasilania, co jest bardzo ważne w awaryjnych sytuacjach. Uwzględnienie wytycznych i wskazówek zawartych wnormie EN 837-2 gwarantuje odpowiedni dobór urządzenia. Należy przede wszystkim upewnić się, że medium nie powoduje korozji części, które się z nim stykają. Bardzo ważnym aspektem jest zabezpieczenie manometrów przed występującymi na instalacji drganiami. Zapewnia to wypełnienie układu pomiarowego gliceryną lub olejem w przypadku wbudowania dodatkowych urządzeń elektrycznych. Rodzaj cieczy wypełniającej dobiera się w zależności od temperatury pracy i amplitudy drgań. Dodatkowym atutem zalania manometru jest ochrona przed nagłymi pikami ciśnienia, korozją lub skraplaniem. Zabezpieczenie przed niekontrolowanym wzrostem ciśnienia stanowią dodatkowe elementy, tj. tłumiki pulsacji umieszczone w kanale dolotowym lub zawory odcinające układ pomiarowy przy nastawionej wartości. Maksymalne ciśnienie wukładzie nie może przekraczać 75% górnej skali w przypadku ciśnienia statycznego oraz 65% w przypadku ciśnienia dynamicznego.
Szczegółowe wymagania
Manometry można rozbudowywać o dodatkowe elementy: separatory membranowe, zanurzeniowe i rurkowe. Są stosowane w przypadku, gdy medium mierzone jest zanieczyszczone, lepkie, zawiera substancje stałe lub gdy pracują w higienicznych i sterylnych warunkach, umożliwiając czyszczenie i dezynfekcję. Materiały z jakich wykonane są elementy mające kontakt z medium zależą od warunków procesowych. Bezpośredni wpływ ma temperatura procesu. Dopuszczalne temperatury medium to: dla przyłącza procesowego z mosiądzu – 100 °C (niewypełnione i wypełnione) lub 70 °C (wypełnione z obudową z tworzywa); dla przyłącza procesowego ze stali nierdzewnej – przy obudowie ze stali nierdzewnej bez wypełnienia 200 °C, z wypełnieniem 100 °C, a przy obudowie z tworzywa bez wypełnienia 100 °C, a z wypełnieniem 70 °C.
Dokładność urządzeń oferowanych przez Limatherm Sensor zależy od konfiguracji manometru, średnicy tarczy, rodzaju układu pomiarowego oraz temperatury medium i jest zgodna z wymaganiami obowiązującej normy EN 837-1. Kształtuje się w zakresie od 0,1% do 2,5%. Podstawowymi jednostkami wskazania są bar i MPa z możliwością zmiany na inne, tj. mmWS, kg/cm2,
kPa, mbar.
Standardowo manometry są skalowane w temperaturze 20 °C. Granica błędu przy odchyleniu o 10 °C od temperatury odniesienia może wynosić, zgodnie z normą EN 837-3, do 0,4%. Istnieje możliwość kalibracji w innej temperaturze adekwatnej do tej występującej w instalacji.
Kompleksowe wsparcie
Limatherm Sensor proponuje pełną paletę urządzeń do lokalnego pomiaru ciśnienia wraz z dodatkowym osprzętem. Przedstawiciele firmy służą profesjonalnym doradztwem w zakresie doboru do danej aplikacji, jak ikosztorysowaniem do powstałych projektów. Zapewniamy najwyższą jakość dostarczanych produktów zgodnych z wymaganiami użytkownika, inwestora oraz projektanta. Na życzenie klienta dokonujemy wzorcowania manometrów, co potwierdza ich zgodność z obowiązującymi normami. Produkty Limatherm Sensor znalazły swoje zastosowanie na wielu instalacjach w Polsce, jak i poza jej granicami.
LIMATHERM SENSOR Sp. z o.o.
ul. Tarnowska 1, 34-600 Limanowa
tel. 18 337 99 00, fax 18 337 99 10
e-mail: info@limathermsensor.pl
www.limathermsensor.pl
source: Automatyka 5/2018