• Home page
  • Articles
  • Measurements

Przenieś procesy CIP na wyższy poziom

Materiał prasowy print

Friday August 21 2020
Przenieś procesy CIP na wyższy poziom
Tweet

Od początku XX wieku w przemyśle spożywczym stosuje się automatyczne czyszczenie instalacji, aby zwiększyć zarówno bezpieczeństwo wyrobów, jak i produktywność zakładu. Mimo że czynniki wpływające na skuteczność czyszczenia (temperatura, środki chemiczne, przepływ i czas) są obecnie dobrze rozpoznane i mogą być dokładnie kontrolowane, warunki higieniczne po CIP (Clean in Place) można zaakceptować dopiero po czasochłonnych ręcznych kontrolach i demontażu sprzętu, szczególnie w obszarach, gdzie występuje potencjalne ryzyko zanieczyszczenia.

Aby uzyskać większą niezawodność procesu, czyszczenie CIP często opiera się na dłuższych cyklach, co wpływa na ograniczenie dostępności instalacji i zwiększa ryzyko marnotrawstwa cennych zasobów, w tym wody, chemikaliów i energii. Jednak niepewność, czy resztki produktu zostały całkowicie usunięte poprzez czyszczenie, nadal pozostaje. Dotyczy to szczególnie obszarów, w których czynniki mechaniczne mogą wpływać na wydajność procesu, a także zastosowań, w których właściwości produktu mogą być różne.

Mając to na uwadze, w jaki sposób mogę zoptymalizować moje cykle CIP?

Zamiast oceniać czystość na podstawie czasu trwania czyszczenia i ręcznych inspekcji, bardziej efektywnym podejściem jest użycie specjalnego czujnika gromadzenia się osadu online, zainstalowanego w strategicznych punktach instalacji. Informacje przed czyszczeniem pozwalają określić, kiedy rozpocząć czyszczenie w oparciu o stopień zabrudzenia, a także zdefiniować ustawienia CIP w celu uzyskania optymalnej wydajności pod względem zużycia energii i czasu. Warto w tym miejscu przytoczyć genialny cytat przedsiębiorcy o nazwisku Allan Dib, który powiedział, że „niejedna firma poświęci czas na oszczędzanie pieniędzy, a taka, która odnosi sukcesy wyda pieniądze, aby zaoszczędzić czas”. To ciekawy sposób myślenia o wpływie oszczędności czasu na produkcję: zawsze można zarobić więcej pieniędzy, ale nigdy nie można mieć więcej czasu.

Bezpośredni pomiar nagromadzenia osadu po czyszczeniu umożliwia sprawdzenie i ocenę całego cyklu, występuje jako dodatkowa informacja o procesie, pomagająca w walidacji i raportowaniu wyników CIP. Jest to wydajne narzędzie służące do ciągłej optymalizacji czasu i zużycia zasobów, a także identyfikacji anomalii procesowych i wad sprzętu, które mogły wystąpić podczas czyszczenia. Pomiar ten może pomóc szybko zidentyfikować, kiedy i gdzie sprawdzić instalację w przypadku wątpliwości dotyczących wydajności CIP, zapewniając, że nawet najtrudniejsze technicznie obszary są czyste, bez konieczności przerywania procesu. 

Endress+Hauser Polska

Jak dokładnie mogę monitorować gromadzenie się osadu w instalacji?

Wiarygodny pomiar nagromadzenia osadu można przeprowadzić za pomocą czujnika, który symuluje dokładnie ten sam stan, który występuje w wewnętrznych częściach rur i zbiorników, aby zapewnić, że interakcja produktu z obszarem pomiarowym czujnika będzie dokładnie taka sama jak produktu w procesie. Podążając za trendami rynkowymi dotyczącymi optymalizacji CIP, firma Endress+Hauser wprowadziła na rynek Liquitrend QMW43, najnowszy czujnik przeznaczony do monitorowania warstwy osadu i przewodności w zastosowaniach higienicznych.

Pomiar jest wykonywany na zasadzie pojemnościowej (grubość warstwy osadu) i przewodzącej na powierzchni montowanej czołowo, co pozwala na niezawodne wykrywanie przewodzących i nieprzewodzących, nawet bardzo cienkich warstw produktu na powierzchni rurociągu. 

Endress+Hauser Polska

Zwiększenie bezpieczeństwa i jakości procesu

W zastosowaniach, w których występuje CIP, pomiar przewodności jest dobrze znanym i stosowanym parametrem kontroli procesu odpowiedzialnym za identyfikację i pomiar stężenia chemikaliów. Informacja ta działa  jako źródło bezpieczeństwa, by uniknąć zanieczyszczenia produktu, a także zapewnić skuteczność czyszczenia. Połączenie pomiarów przewodnictwa i pojemności pozwala zidentyfikować charakter powstającego osadu i zrozumieć, czy był spowodowany przez produkt, czy przez środki czyszczące, zapobiegając gromadzeniu się lub przenoszeniu chemikaliów do produktu i pomagając w ograniczaniu jego strat (spowodowane wysyłaniem mniej zanieczyszczonego produktu do kanalizacji)

Innym doskonałym przykładem zastosowania, które można wdrożyć z użyciem Liquitrend QMW43, jest możliwość rozróżnienia produktów nie tylko na podstawie przewodności, ale także na podstawie stałej dielektrycznej (DC) mediów, co pomaga uzyskać jasne i wiarygodne wskazanie, jakiego rodzaju produkt jest aktualnie przetwarzany.

Ten unikalny przyrząd może być stosowany w procesach wsadowych, w których istnieje potrzeba potwierdzenia, że ​​właściwości produktu są takie same, np. w przypadku mieszania syropów przy  produkcji napojów bezalkoholowych.

Oprócz standardowych parametrów kontrolnych stosowanych już w układach CIP, pomiar nagromadzenia osadu jest inteligentnym wskaźnikiem, który może pomóc w zapewnieniu bezpieczeństwa produktu. Wykrywanie osadu za pomocą Liquitrend QMW43 może być w sposób ciągły rejestrowane za pomocą wyjścia analogowego lub komunikacji IO-Link, pomagając śledzić pełny cykl czyszczenia i produkcji.

Optymalizacja jakości polega również na unikaniu „zanieczyszczenia skrośnego” na podstawie pomiaru przewodności. Spójność między partiami można teraz monitorować online, i jednocześnie zmniejszyć obciążenie analizami laboratoryjnymi. Ale co ważniejsze, pomiar grubości osadu zapewnia zupełnie nowy sposób sprawdzenia, jak czysty jest proces, poprzez w pełni automatyczny i odtwarzalny sposób, pozwalając zaoszczędzić jeden z najważniejszych rzadkich zasobów, jakie mamy - czas.

Dowiedz się więcej: https://eh.digital/2E3qnmW

source: Endress+Hauser Polska

Keywords

automatyczne czyszczenie instalacji, automatyka, czujniki, Endress+Hauser Polska, Liquitrend QMW43, pomiar nagromadzenia osadu, pomiary, procesy CIP, przemysł spożywczy

Parts of the series

Micropilot FWR30 – mobilny pomiar napełnienia zbiorników, gotowy na Przemysł 4.0

Micropilot FWR30 – mobilny pomiar napełnienia zbiorników, gotowy na Przemysł 4.0

More
iTHERM ModuLine TM131

iTHERM ModuLine TM131

More
System pomiaru i automatycznej kalibracji pH w instalacjach odsiarczania spalin

System pomiaru i automatycznej kalibracji pH w instalacjach odsiarczania spalin

More
Dokładność obliczeń cieplnych pary przy pomiarach strumienia objętości na przykładzie przepływomierza wirowego Prowirl 200

Dokładność obliczeń cieplnych pary przy pomiarach strumienia objętości na przykładzie przepływomierza wirowego Prowirl 200

More
Przełomowa diagnostyka predykcyjna Endress+Hauser

Przełomowa diagnostyka predykcyjna Endress+Hauser

More
Usprawnione zarządzanie procesem produkcyjnym dzięki chmurze

Usprawnione zarządzanie procesem produkcyjnym dzięki chmurze

More
Proline t-mass F/I 300/500

Proline t-mass F/I 300/500

More

Related articles

  • Nowoczesne technologie pomiarowe to oszczędności w zakładach przemysłowych
  • Nowy standard w monitorowaniu maszyn VVB302
  • SU Puresonic: rewolucja w pomiarze przepływu dzięki technologii ultradźwiękowej
  • Ciśnienie pod kontrolą – nowoczesne rozwiązania dla sektora spożywczego
  • PQ Cube – precyzyjna kontrola ciśnienia w zaawansowanych aplikacjach pneumatycznych