Jumo AQUIS touch P do analizy fizykochemicznej cieczy
Firma Jumo, specjalizująca się w technice pomiarowej i regulacyjnej, rozszerza serię urządzeń AQUIS touch o kompaktowy wielofunkcyjny analizator wielokanałowy przeznaczony do zabudowy tablicowej – Jumo AQUIS touch P do analizy fizykochemicznej cieczy. Urządzenie realizuje cztery funkcje jednocześnie: pomiary, regulację, rejestrację i wyświetlanie parametrów.
Jumo AQUIS touch P ma budowę modułową i oferuje liczne interfejsy. Wejście pomiarowe oraz wyjścia przekaźnikowe, cyfrowe i analogowe można w szerokim zakresie zestawiać ze sobą. Wielokanałowe urządzenie pomiarowe przewidziane jest do zabudowy w otworach o wymiarach 96 mm × 96 mm, przy czym od strony czołowej ma stopień ochrony IP66. Ze względu na wysoką elastyczność, urządzenie może znaleźć zastosowanie w wielu różnych aplikacjach, takich jak monitoring stanu wody pitnej lub basenowej, w komunalnych lub przemysłowych oczyszczalniach ścieków, w układach i urządzeniach procesowych, w wieżach chłodniczych, wymiennikach jonowych, w układach odwróconej osmozy, w układach przygotowania wody dla farmacji oraz w układach mycia procesowego CIP (Cleaning in Place).
Centralna platforma procesowej obróbki pomiarów i ich prezentacji
Niezależnie od rodzaju zadań pomiarowych realizowanych przez urządzenie – pomiaru pH lub wartości redoks, przewodności elektrolitycznej, przewodności wody ultraczystej, temperatury lub pomiarów tzw. dezynfekcyjnych, czyli zawartości wolnego chloru lub chloru całkowitego – Jumo AQUIS touch P stanowi centralną platformę dla właściwej prezentacji i dalszego kondycjonowania sygnałów procesowych. Można przy tym podłączyć dwa pomiary analityczne bezpośrednio i dalsze pięć sygnałów w postaci standardowych sygnałów automatyki. Interfejsy cyfrowe umożliwiają odczyt kolejnych ośmiu zewnętrznych wartości pomiarowych.
Można także zrealizować bezpośrednie podłączenie przepływomierzy. W tym celu urządzenie wyposażono w dwa wejścia częstotliwościowe (do 300 Hz lub do 10 kHz).
Wartości pomiarowe mogą być transferowane w celu ich wykorzystania w zewnętrznych systemach PLC przez wykorzystanie sygnałów standardowych 0/4...20 mA lub 0/2...10 V lub za pośrednictwem interfejsów cyfrowych (RS-422/485, Ethernet, Profibus DP). Zintegrowane moduły matematyczno-logiczne umożliwiają przeprowadzenie złożonych obliczeń z wykorzystaniem różnych sygnałów i parametrów pomiarowych. Wyniki można prezentować na ekranie lub wykorzystać do zadań automatyki.
Touchscreen: do 15 języków obsługi
Wyświetlanie wszystkich parametrów oraz obsługa i konfiguracja urządzenia dokonywane są za pomocą 3,5-calowego ekranu kolorowego typu touchscreen.
Języki obsługi są konfigurowalne. Za pośrednictwem biblioteki języków, z możliwością jej rozszerzania przez użytkownika, można zaimplementować do 15 języków, w tym język rosyjski i chiński. Dzięki temu oraz dzięki posiadanemu dopuszczeniu cUL urządzenie przygotowane jest do stosowania na całym świecie.
Cztery definiowalne samodzielne układy regulacji
Można zdefiniować do czterech niezależnych układów regulacji. W układach tych stosowane są sprawdzone algorytmy firmy Jumo dla regulacji w trybach P, PI, PD i PID. W urządzeniu AQUIS touch P można zamontować maksymalnie do 10 wyjść przekaźnikowych. Mogą one sterować wyjściami impulsowymi lub szerokością impulsów, np. w pompach dozujących i zaworach magnetycznych; mogą też być skonfigurowane jako wyjścia trójstanowe. W charakterze łączników wykorzystywane są pojedyncze lub podwójne płytki wyjść przekaźnikowych, jak również – szczególnie w zakresie wysokich częstotliwości – przekaźniki półprzewodnikowe typu PhotoMOS. Do wyboru są też wyjścia analogowe (0/4...20 mA lub 0...10 V). Dla każdej wartości pomiarowej można dowolnie konfigurować alarmy i wartości graniczne.
Dzięki dwóm zintegrowanym układom czasowym można wyzwalać zdarzenia w reżimie czasowym (np. w układzie tygodniowym), takie jak np. regulacyjne obniżenia nocne.
Zintegrowany rejestrator ekranowy
Przy użyciu zintegrowanego rejestratora ekranowego można rejestrować do czterech wielkości analogowych i do trzech sygnałów binarnych w dwóch grupach równocześnie i śledzić ich przebiegi na ekranie, podobnie jak w przypadku rejestratora papierowego. Dane zapamiętywane są w pamięci wewnętrznej i są zabezpieczone na wypadek zaniku napięcia zasilania. Proces zapamiętywania danych jest zabezpieczony przed manipulacją i w ten sposób można spełnić urzędowe wymagania odnośnie bezpieczeństwa danych bez konieczności stosowania dodatkowych urządzeń. Zapamiętane dane można odczytać za pośrednictwem sieci Ethernet lub z pomocą oprogramowania PC i poddać je dalszej obróbce z wykorzystaniem oprogramowania zewnętrznego. W taki sposób można zapisywać i odczytywać dane pomiarowe lub dane setup z urządzenia.
Za pośrednictwem interfejsu Ethernet można także podłączyć urządzenie do sieci LAN. Sieć taka umożliwia dostęp do danych i wartości pomiarowych. Konfiguracja i parametryzacja Jumo AQUIS touch P zachodzi z wykorzystaniem oprogramowania setup na komputerze PC.
Zdalna diagnostyka internetowa z każdego miejsca na świecie
Diagnostyka zdalna realizowana jest za pomocą funkcji Webserver. W ten sposób można kontrolować wyniki pomiarów oraz stan urządzenia z dowolnego miejsca na świecie, w którym zapewniony jest dostęp do internetu. Odbywa się to za pośrednictwem standardowej przeglądarki internetowej. Alarmy i inne komunikaty mogą być też wysyłane przez urządzenie Jumo
AQUIS touch P w postaci wiadomości SMS lub e-maila.
W celu powiązania wielokanałowego urządzenia pomiarowego z kompleksowymi układami sterowania i urządzeniami procesowymi można, oprócz interfejsu Profibus-DP, korzystać także z maksymalnie dwóch interfejsów RS-422 z protokołem Modbus. Jeden z tych protokołów może być wykorzystywany jako interfejs RS-485.
JUMO Sp. z o.o.
ul. Korfantego 28
53-021 Wrocław
tel. 71 339 82 39
e-mail: biuro@jumo.com.pl
www.jumo.com.pl
source: JUMO
Keywords
analiza fizykochemiczna, pirometr, pomiary, regulacja, rejestracja, wyświetlanie