Nowa generacja enkoderów magnetycznych P+F
Andrzej Barciński print
Zadania pozycjonowania w inżynierii maszynowej wymagają zwykle dużych dokładności, rozdzielczości i dynamiki. Dotychczas produkowane enkodery magnetyczne były zwykle zbyt mało dokładne, a modele optyczne zbyt wrażliwe na trudne warunki środowiskowe. Nowe, obrotowe enkodery magnetyczne Pepperl+Fuchs rozwiązują ten problem.
Używane do tej pory rozwiązania, wykorzystujące absolutne, obrotowe enkodery magnetyczne, zapewniały dokładność około 1° i maksymalnie 12-bitową rozdzielczość, natomiast odpowiedź dynamiczna trwała ponad 600 μs. Z tego względu w zastosowaniach wymagających dużej dokładności oraz dynamiki najczęściej używano obrotowych enkoderów optycznych. Jednak dla tego typu enkoderów obrotowych duże wyzwanie stanowią trudne warunki otoczenia, a także brud, wibracje czy ekstremalne temperatury.
Nowa definicja ograniczeń
Dzięki najnowszym osiągnięciom w dziedzinie obrotowych enkoderów magnetycznych firma Pepperl+Fuchs na nowo określa granice tego, co można osiągnąć łącząc precyzję i dynamikę obrotowych enkoderów optycznych z zaletami obrotowych enkoderów magnetycznych. Rezultatem jest wyjątkowa wytrzymałość przy zachowaniu niewielkich wymiarów. Dokładność wynosząca 0,1° oraz 16-bitowa rozdzielczość i czas cyklu poniżej 100 μs zapewniają dotąd niemożliwy do uzyskania poziom elastyczności i wydajności.
Największą korzyścią, wynikającą z używania obrotowych enkoderów magnetycznych, jest ich bezstykowa zasada działania. Dzięki temu ich ruch nie powoduje zużycia i nie wpływa na zwiększenie wymagań oraz kosztów związanych z konserwacją oraz serwisowaniem. Ta technologia jest też odporna na zakłócenia zewnętrzne i zapewnia niezawodny pomiar.
Maksymalna wydajność
Absolutne, obrotowe enkodery magnetyczne o dokładności do 0,1° pozwolą firmie Pepperl+Fuchs zaoferować w przyszłości produkty otwierające nowe horyzonty w dziedzinie inżynierii maszynowej i automatyki przemysłowej. Dokładność i duża wydajność obrotowych enkoderów magnetycznych wpływają pozytywnie na niezawodność produkcji, nawet w trudnych warunkach przemysłowych. Wynika to m.in. z faktu, że technologia magnetyczna redukuje niemal do zera wymagania odnośnie konserwacji i serwisu oraz wydłuża okres eksploatacji enkoderów, nawet gdy są one narażone na pył, zabrudzenie czy skrajne temperatury. Co więcej, obrotowe enkodery magnetyczne dają nowe możliwości związane z ich zastosowaniem w miejscach, w których decydującym czynnikiem są niewielkie wymiary.
Jednoobrotowe i wieloobrotowe
Absolutne enkodery obrotowe, wykorzystujące zasadę detekcji magnetycznej, są wyposażone w dwuosiowy czujnik Halla. Obracające się pole magnetyczne tworzy sygnał sinusoidalny, odbierany przez ten czujnik. Sygnał jest przetwarzany przez wbudowany procesor, dzięki czemu jego wartość wyjściowa jest równa wartości wyjściowej sygnałów, które można uzyskać za pomocą skanowania optycznego. Umożliwia to skonstruowanie niezwykle małych, absolutnych enkoderów jednoobrotowych.
Zastosowanie dodatkowego czujnika Wieganda umożliwia używanie ich jako absolutnych enkoderów wieloobrotowych. Stałe pole magnetyczne, obracające się nad czujnikiem Wieganda, generuje w jego rdzeniu pole o odwrotnym zwrocie. Bezstykowy, odporny na zużycie czujnik Wieganda pozytywnie wpływa na wytrzymałość urządzenia, a także minimalizuje konieczność wykonywania prac konserwacyjnych i serwisowych. Więcej informacji można znaleźć pod adresem: http://www.pepperl-fuchs.pl/magnetic-encoders.
source: Pepperl+Fuchs