Pirometry dwubarwowe firmy Raytek
IRtech print
Pirometry dwubarwowe stanowią grupę urządzeń, które temperaturę mierzonego obiektu obliczają na podstawie ilości energii docierającej do dwóch detektorów rejestrujących w zbliżonych lub wręcz pokrywających się pasmach podczerwieni. Taki sposób działania pozwala wykonać poprawny pomiar temperatury w sytuacjach, w których pirometry jednobarwowe generowałyby duży błąd lub też pomiar nimi nie jest możliwy.
Typowymi zastosowaniami pirometrów dwubarwowych są:
- pomiary bardzo małych obiektów – wystarczy 5-procentowe wypełnienie pola pomiarowego pirometru,
- pomiary przez wzierniki, które mogą ulec zabrudzeniu w trakcie procesu,
- pomiary obiektów zmieniających położenie/stan,
- pomiary w zapylonych atmosferach, np. piece obrotowe w cementowniach i zakładach papierniczych,
- pomiary ciekłych metali,
- pomiary nietypowe w badaniach naukowych.
Firma Raytek produkuje dwa typy stacjonarnych pirometrów dwubarwowych. Wersja MR1S o ogólnym zakresie pomiarowym 600–3000 °C oraz wersja ze światłowodem FR1 o ogólnym zakresie pomiarowym 500–2500 °C.
Obie wersje mają cechy wspólne, takie jak wyjście 4–20 mA, interfejs RS-485, wbudowany panel kontrolny czy wyświetlacz LED, ale też znacząco różnią się między sobą.
Pirometry MR1S wyposażone są w celownik optyczny ułatwiający ustawianie pirometru – rzecz przydatna przy zmianach asortymentu produkcji lub pomiarach z dużych odległości. Z kolei światłowód oraz głowicę optyczną pirometru FR1 można zamontować w temperaturze otoczenia do 315 °C bez konieczności ich chłodzenia, a także w pobliżu silnego pola elektromagnetycznego.
Światłowód może mieć długość do 22 m, co umożliwia jego montaż na dużych, gorących powierzchniach, np. na baterii koksowniczej. Dodatkowo światłowód może być wymieniony przez użytkownika bez konieczności wysyłki pirometru do serwisu. Co więcej, po takiej wymianie nie jest również wymagana ponowna kalibracja – wystarczy, korzystając z oprogramowania dostarczanego razem z pirometrem, wpisać kod światłowodu.
Obie wersje pirometrów znalazły zastosowanie w ponad stu zakładach i instytucjach naukowych w Polsce. Cieszą się dużą popularnością dzięki z jednej strony niewielkim gabarytom i wadze pozwalającej w łatwy sposób wykorzystać je w laboratorium, a z drugiej strony dzięki możliwości montażu w dodatkowych osłonach mechanicznych i termicznych, pozwalających na pracę nawet w bardzo trudnych warunkach przemysłowych.
Dodatkowe informacje na temat powyższych oraz pozostałych pirometrów z oferty można uzyskać na stronach internetowych firmy Raytek www.raytek.com oraz na stronie www.irtech.pl.
IRtech
ul. Wyżynna 8H, 30-617 Kraków
tel. (12) 267 37 74, 266 67 50
fax (12) 268 11 81
source: IRtech