Integracja systemów zdalnych krokiem w świat Industry 4.0
Michał Nieużyła print
W dobie Industry 4.0 coraz większym zainteresowaniem cieszą się systemy zdalnego monitorowania oraz systemy zdalnego sterowania maszynami i instalacjami. W przemyśle odchodzi się od stosowania wielu wyspecjalizowanych protokołów komunikacyjnych (bardzo często niekompatybilnych ze sobą) na rzecz jednej, zintegrowanej sieci komunikacyjnej, obsługującej wszystkie elementy – od poziomu czujników i urządzeń wykonawczych, aż po poziom systemów biznesowych. Przykładem takiego rozwiązania jest Connected Enterprise firmy Rockwell Automation.
Coraz więcej urządzeń ma funkcje pozwalające na podgląd danych diagnostycznych (w postaci prostego web serwera zaimplementowanego na PLC), czy też na pełny wgląd w wizualizację na danym stanowisku (np. przy wykorzystaniu serwera VNC wbudowanego w panel operatorski). Zaimplementowanie tego typu rozwiązań pozwala na wygodny odczyt danych w telefonie komórkowym, pracując w sieci lokalnej na terenie zakładu lub poza zakładem z wykorzystaniem bezpiecznego połączenia VPN, bazującego na infrastrukturze IT lub rozwiązaniach typu cloud.
Innym przykładem ułatwień wynikających z podejścia Connected Enterprise jest system typu ThinManager – czyli narzędzia pozwalającego na stworzenie kompletnego systemu zarządzania treścią w architekturze serwer + thin client. ThinManager umożliwia integrację systemu SCADA, programów inżynierskich, obrazu z kamer przemysłowych, narzędzi raportujących, a nawet systemów biznesowych (np. MES) w jedną sieć stacji dostępowych, w której treść dopasowywana jest dynamicznie do lokalizacji, uprawnień użytkownika lub trybu pracy maszyny.
Wykorzystując urządzenia mobilne użytkowników – typu smartfony lub tablety – można wysyłać im odpowiednie treści, wykrywając ich lokalizację, np. stosując technologię Bluetooth. Oznacza to, że inżynier może uzyskać dostęp do dokumentacji, narzędzi inżynierskich z odpowiednimi plikami projektu czy podglądu w dane diagnostyczne podchodząc do maszyny czy też instalacji.
Powstaje coraz więcej systemów zdalnego serwisowania bazujących na rozwiązaniach typu cloud, takich jak system Talk2M firmy eWON. Podstawową funkcjonalnością tego systemu jest zapewnienie bezpośredniego dostępu do maszyny (np. sterownika PLC) za pośrednictwem bezpiecznego, szyfrowanego połączenia typu VPN. Umożliwia to uzyskanie znacznych oszczędności przy uruchamianiu i serwisowanie maszyn (chociażby przez eliminację kosztownych wyjazdów). System taki można traktować jako pierwszy krok w kierunku uczynienia maszyny inteligentną.
Dzięki wbudowanym mechanizmom monitorowania danych i alarmowania zdalnego (przez mail lub SMS) maszyna sama może raportować o swojej wydajności, czy też o awariach, nawet jeśli znajduje się na drugim końcu świata. Umożliwia to szybką i zdalną reakcję na awarie, a nawet zastosowanie idei predictive maintenance – czyli przewidywania awarii i eliminację problemu zanim on wystąpi.
RAControls Sp. z o.o.
ul. Kościuszki 112 40-519 Katowice
tel. 32 788 77 00, fax 32 788 77 10
www.racontrols.pl
source: Automatyka 12/2017