Bezkontaktowe blokady bezpieczeństwa AZM 200
Materiał prasowy print
Bezkontaktowe blokady bezpieczeństwa AZM 200 firmy Schmersal zostały zaprezentowane po raz pierwszy kilka lat temu, a mimo to nadal uznawane są za produkt innowacyjny i wciąż budzą zainteresowanie nowych klientów. Dzieje się tak za sprawą cech, które odróżniają AZM 200 od blokad o elektromechanicznej zasadzie działania.
Konwencjonalne blokady elektromagnetyczne bezpieczeństwa wymagają precyzyjnego ustawienia pozycji montażu blokady oraz aktywatora (elementu ryglowanego). W przypadku nowo produkowanych maszyn i urządzeń to wymaganie jest najczęściej spełnione. Niestety, w miarę użytkowania osłony wzajemne położenie tych elementów może zmienić się na tyle, że zwora nie będzie precyzyjnie trafiać w otwór blokady. Skutkiem jest uszkodzenie jednego bądź obu elementów. To z kolei prowadzi do konieczności zatrzymania produkcji i poświęcenia środków finansowych na naprawę bądź wymianę urządzenia.
Rozwiązanie problemu odchyleń
Dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii czujników firmy Schmersal w blokadach elektromagnetycznych serii AZM 200 różnica poziomów pomiędzy zworą a blokadą może wynosić ±5 mm, bez wpływu na poprawność pracy urządzenia. Upraszcza to montaż urządzenia oraz pozwala na zredukowanie czynności konserwacyjnych i regulacyjnych osłony, na której blokada jest zamontowana (fot. 1a i fot. 1b).
Łatwy montaż
Dodatkową zaletą jest zastosowanie dwuszczelinowych otworów montażowych, co pozwala na szybki i łatwy montaż do profili aluminiowych oraz ram stalowych za pomocą jedynie dwóch śrub. Smukły, symetryczny kształt jest zaprojektowany specjalnie do montażu na popularnych profilach aluminiowych o minimalnej szerokości 40 mm. Nowoczesne i ergonomiczne wzornictwo sprawia, że AZM 200 jest właściwym wyborem dla maszyn, gdzie oprócz bezpieczeństwa ważny jest również wygląd zewnętrzny (fot. 2).
Bezpieczeństwo przede wszystkim
Trzy diody LED sygnalizują stan pracy blokady, toteż operator zawsze wie czy osłona jest odryglowana (gotowa do otwarcia). Zalety tego urządzenia uwidaczniają się szczególnie przy zastosowaniu do osłon stref niebezpiecznych z możliwością wejścia do wewnątrz. Dzięki zastosowaniu klamki awaryjnej, obsługiwanej jedną ręką, możliwe jest opuszczenie strefy zagrożonej szybko i bezpiecznie, nawet w przypadku awarii zasilania. Dodatkowo klamkę awaryjną zaprojektowano w taki sposób, aby wykluczone było zaryglowanie blokady od wewnątrz, co uniemożliwia przypadkowe zamknięcie się obsługi wewnątrz urządzenia (fot. 3).
Inteligentny system
Blokada AZM 200 zwiększa funkcjonalność maszyny poprzez zintegrowanie nowoczesnej elektroniki. Zaimplementowano w niej inteligentny system diagnostyczny, pozwalający na szybkie wykrycie i usunięcie usterki. Wystąpienie błędu nie powoduje bezzwłocznego wyłączenia maszyny – jest on najpierw sygnalizowany, co umożliwia jej kontrolowane zatrzymanie.
Dzięki unikalnej, opatentowanej przez Schmersal, zasadzie działania „impuls-echo” nie ma potrzeby stosowania drugiego urządzenia monitorującego pozycję osłony, co było konieczne w przypadku konstruowania systemu bezpieczeństwa kategorii 3 lub 4 (czy też PL „d” lub „e” według PN-EN ISO 13849-1). Blokada AZM 200 może więc być używana jako jedyne urządzenie bezpieczeństwa na osłonie nawet w najbardziej niebezpiecznych maszynach.
Co więcej, AZM 200 może być łączona szeregowo z innymi blokadami AZM 200, blokadami MZM 100, wyłącznikami bezpieczeństwa AZ 200, a także z czujnikami bezpieczeństwa rodziny CSS i RSS bez pogorszenia poziomu bezpieczeństwa. Cecha ta znacznie obniża koszty i ilość okablowania oraz upraszcza proces konfiguracji obwodów bezpieczeństwa (fot. 4).
Potwierdzona jakość
Blokada elektromagnetyczna AZM 200 umożliwia zabezpieczenie osłony w PL „e” według PN-EN ISO 13849-1 nawet w przypadku szeregowego łączenia.
Seria AZM 200 ma świadectwo badania potwierdzające zgodność z wymaganiami norm PN-EN 61508 oraz PN-EN 62061, co pozwala na pracę w aplikacjach SIL 3. Certyfikacja SIL wymaga stosowania wysoce niezawodnych komponentów wewnątrz urządzenia, a także wysokiej odporności na zakłócenia elektromagnetyczne, co jest ważną cechą jakości urządzenia.
Cechy użytkowe:
- zastosowane czujniki umożliwiają przesunięcie ±5 mm zwory w stosunku do blokady,
- poziom zapewnienia bezpieczeństwa PL „e” według PN-EN ISO 13849-1,
- możliwość pracy w aplikacjach SIL 3 według PN-EN 62061/PN-EN 61508,
- siła ryglująca Fmaks = 2300 N,
- możliwość szeregowego łączenia do 31 urządzeń bez utraty PL „e”,
- nowoczesna elektronika umożliwia inteligentną diagnostykę i zwiększa dyspozycyjność maszyny, ponieważ usterki nie prowadzą do jej natychmiastowego wyłączenia,
- nowoczesne i ergonomiczne wzornictwo,
- prosty montaż,
- precyzyjna regulacja przez zastosowanie szczelin montażowych w urządzeniu oraz w klamce,
- niewielka, symetryczna obudowa idealnie pasująca do profili aluminiowych o szerokości 40 mm,
- sygnalizacja stanu pracy za pomocą diod LED,
- odryglowanie awaryjne możliwe przy użyciu jednej ręki, nawet w stanie z wyłączonym napięciem zasilania,
- prosta, intuicyjna obsługa,
- brak ryzyka zranienia wystającymi elementami,
- brak potrzeby stosowania dodatkowych klamek czy zatrzasków,
- odryglowanie ręczne z obu stron,
- możliwość zintegrowania z różnymi systemami magistralowymi, np. Profibus, CANopen, ASI oraz siecią Ethernet.
SCHMERSAL POLSKA Sp.j.
ul. Baletowa 29, 02-867 Warszawa
tel. 22 250 88 00, fax 22 816 85 80
e-mail: info@schmersal.pl
www.schmersal.pl
source: Automatyka 10/2015