Minęło kilka lat od przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, a co za tym idzie, od wejścia w życie wielu nowych dla nas wtedy przepisów dotyczących między innymi bezpieczeństwa maszyn.
Dziś niewielu przedsiębiorców zadaje sobie pytanie „czy stosować systemy bezpieczeństwa”, a niemal każdy raczej zastanawia się, „jakie systemy bezpieczeństwa stosować”. Na rynku jest już sporo firm oferujących komponenty zabezpieczające ludzi przy pracy, a więc wydawałoby się, że wybór konkretnego rozwiązania nie powinien nastręczać trudności.
W praktyce jednak zakup urządzeń bezpieczeństwa nie oznacza, że nasza maszyna „jest bezpieczna”. Właściwy dobór elementów zabezpieczających oraz właściwe ich zamontowanie i podłączenie jest równie ważne jak zrozumienie potrzeby ich stosowania. Na przykład kurtyna świetlna zamontowana zbyt blisko miejsca niebezpiecznego, to znaczy tak, że człowiek zdąży dotrzeć do ruchomego elementu zanim ten się zatrzyma, jest stratą pieniędzy, bo taka aplikacja nie będzie zapewniała bezpieczeństwa personelu.
Dlatego, jako firma znajdująca się od wielu lat w czołówce producentów przemysłowych systemów bezpieczeństwa, nie chcemy być postrzegani wyłącznie jako dostawca urządzeń elektrycznych, ale przede wszystkim staramy się pomagać naszym klientom w doborze odpowiednich rozwiązań, sugerować sposoby montażu, wskazywać wady i zalety poszczególnych aplikacji bazując na niezwykle szerokiej gamie produktów, utrzymując przy tym konkurencyjne ceny.
Poniżej przedstawiamy w dużym skrócie program produkcji firm grupy SCHMERSAL obejmujący na dzień dzisiejszy przeszło 20 000 pozycji, wliczając w to wykonania specjalne, przygotowane pod konkretne zapotrzebowanie klienta lub przystosowane do specyficznych warunków środowiskowych w miejscu montażu (wysoka temperatura, zapylenie itp.).
Wyłączniki bezpieczeństwa ze zworą
Wyłączniki bezpieczeństwa z oddzielną zworą do kontroli zamknięcia uchylnych, przesuwnych oraz zdejmowanych osłon maszyn celem zapewnienia bezpieczeństwa obsługi.
Blokady elektromagnetyczne bezpieczeństwa
Blokady elektromagnetyczne bezpieczeństwa uniemożliwiają otwarcie uchylnych, przesuwnych lub zdejmowanych osłon maszyn zanim nie ustanie potencjalne zagrożenie ze strony niebezpiecznego urządzenia.
Wyłączniki krańcowe z funkcją bezpieczeństwa
Wyłączniki krańcowe z funkcją bezpieczeństwa do kontroli zamknięcia uchylnych lub przesuwnych osłon maszyn oraz do różnych zastosowań związanych z pozycjonowaniem elementów maszyn i urządzeń.
Zawiasowe wyłączniki bezpieczeństwa
Zawiasowe wyłączniki bezpieczeństwa do kontroli zamknięcia uchylnych osłon maszyn. W zależności od typu wyłącznika możliwa jest kontrola niewielkich osłon jak i dużych drzwi uchylnych spotykanych w przemyśle maszynowym.
Czujniki bezpieczeństwa
Czujniki bezpieczeństwa (magnetyczne oraz elektroniczne) do bezdotykowej kontroli zamknięcia uchylnych, przesuwnych lub zdejmowanych osłon maszyn i urządzeń. Stosowane są głównie w miejscach o dużym zapyleniu bądź tam, gdzie wymagany jest wysoki poziom higieny.
Przyciski stopu awaryjnego, panele sterownicze
Przycisków stopu awaryjnego używa się w układach zabezpieczających maszyn oraz ciągów produkcyjnych. Odgrywają one ważną rolę w zapobieganiu wypadkom lub uszkodzeniom urządzeń. Wszystkie oferowane przyciski stopu awaryjnego spełniają wymogi normy PN-EN 418. Nasza oferta obejmuje także osprzęt tablicowy oraz oburęczne panele sterownicze.
Wyłączniki linkowe stopu awaryjnego
Wyłączniki linkowe stopu awaryjnego są stosowane zamiast przycisków grzybkowych przy przenośnikach, ciągach produkcyjnych i w maszynach. Mogą one być przełączane z dowolnego miejsca, przez które przebiega linka. Wszystkie te urządzenia spełniają wymogi normy PN-EN 418.
Listwy i maty naciskowe bezpieczeństwa
Listwy bezpieczeństwa montuje się na krawędziach ruchomych elementów maszyn, drzwi i bram. Powodują zatrzymanie ruchu w przypadku gdy krawędź natrafi na jakiś obiekt. Maty bezpieczeństwa są stosowane do nadzorowania stref niebezpiecznych. Po wejściu osoby lub wjechaniu pojazdu na matę następuje zatrzymanie danego urządzenia.
Zabezpieczenia optoelektroniczne
Optoelektroniczne urządzenia zabezpieczające są używane do nadzorowania stref niebezpiecznych, np. hal robotów i ciągów produkcyjnych. W naszej ofercie znajdują się bariery i kurtyny świetlne (również wykonania dla ekstremalnych aplikacji – IP69K, a także najmniejsze na świecie kurtyny w 4. kategorii bezpieczeństwa) oraz skanery laserowe.
Przekaźnikowe moduły bezpieczeństwa
Przekaźnikowe moduły bezpieczeństwa do kontroli wszystkich wyżej wymienionych urządzeń bezpieczeństwa. Zapewniają bezpieczne zatrzymanie maszyny oraz uniemożliwiają jej uruchomienie do czasu ustąpienia zagrożenia. Spełniają wymogi maks. do 4. kategorii bezpieczeństwa wg PN-EN 954-1. W naszej ofercie znajdują się również programowalne sterowniki bezpieczeństwa.
Oprócz wymienionych grup asortymentowych, w naszej ofercie znajdują się także:
wyłączniki nożne
czujniki zbliżeniowe
mikrowyłączniki
wyłączniki pozycyjne ciężkich typoszeregów
szeroka gama urządzeń przeciwwybuchowych (ATEX)
osprzęt do dźwigów osobowych i towarowych.
W celu uzyskania szczegółowych informacji oraz zapoznania się z pełną ofertą naszej firmy prosimy o kontakt: