Cyfrowa epoka obrabiarek. Targi BI-MU coraz bliżej
Materiał prasowy print
Wywiad z Massimo Carboniero, prezesem Ucimu-Sistemi Per Produrre – Stowarzyszenia Włoskich Producentów Obrabiarek, Robotów I Automatyki.
Jak układa się wymiana handlowa między Włochami a Polską w branży obrabiarek i robotów?
Polska jest obecnie państwem stale rozwijającym się pod wieloma względami. Z pewnością przemysł i innowacje należą do tych sektorów, które są największą siłą napędową rozwoju kraju. I rzeczywiście – Polska przyciąga również inwestycje zagraniczne. Wiele spośród najważniejszych włoskich przedsiębiorstw przemysłowych – Brembo, FCA, Indesit, Finmeccanica i inne – otworzyło tutaj własne fabryki.
Marki te stanowią jedne z głównych rynków zbytu dla branży włoskich producentów obrabiarek, robotów i automatyki, którą Ucimu-Sistemi Per Produrre – stowarzyszenie, któremu mam zaszczyt przewodniczyć – reprezentuje we Włoszech i na całym świecie. Również z tego powodu włoscy producenci obrabiarek są bardzo zainteresowani inicjatywami z udziałem polskich partnerów.
Z ponad 400 przedsiębiorstwami, 32 000 pracowników i obrotem przewyższającym w 2017 r. 8 mld euro włoski przemysł obrabiarek odgrywa główną rolę na arenie międzynarodowej, zajmując piąte miejsce w rankingu państw-producentów obrabiarek i trzecie miejsce w kategorii państw, które je eksportują.
Jaka jest wartość wymiany handlowej między Włochami a Polską w tym sektorze ?
Według danych UCIMU w pierwszych dziewięciu miesiącach 2017 r. Polska była dla nas piątym – po Chinach, Niemczech, USA i Francji – rynkiem zbytu ze 110 mln euro sprzedaży, co stanowi o 22 proc. więcej w porównaniu z poprzednim rokiem. Jeżeli ograniczymy tę analizę tylko do obrabiarek wykorzystujących w pracy technologię odkształcania, Polska jest trzecim rynkiem zbytu dla tych maszyn wyprodukowanych we Włoszech. Najczęściej eksportowane do Polski urządzenia to zginarki i giętarki.
W ostatnich latach wzrósł również import z Polski do Włoch. Według ostatnich dostępnych danych, obejmujących pierwsze dziewięć miesięcy 2017 r., sprowadziliśmy z Polski urządzenia za prawie 9 mln euro, a wartość importu wzrosła o 5 proc. w stosunku do osiągniętej w 2016 r.
Prognozy Oxford Economics szacują stały wzrost zainteresowania stosowaniem obrabiarek w Polsce, które powinno osiągnąć najwyższy poziom w 2020 r. Przytoczone liczby wystarczają, aby uzasadnić wielkie zainteresowanie Włoch polskim przemysłem wytwórczym. Nie jest przypadkiem, że Ucimu-Sistemi Per Produrre jest zawsze gotowe do udziału i przewodniczenia inicjatywom komercyjnym oraz instytucjonalnym, które umożliwiają skonfrontowanie potrzeb i możliwości współpracy dwóch krajów.
Czym charakteryzuje się włoska oferta w tej kategorii?
Wysokie standardy jakości, zaawansowana personalizacja oferty produktów w oparciu o potrzeby klientów, specjalna obsługa dla serwisu posprzedażowego to główne cechy charakterystyczne „made in Italy” w tym sektorze. Dzięki połączeniu tych elementów Włochy od zawsze są jednym ze światowych liderów w branży obróbki metali. Dzisiaj są nim jeszcze bardziej niż w przeszłości, ponieważ coraz częściej innowacja dotyczy nie tylko inżynierii mechanicznej i sterowania numerycznego, ale jest rozumiana w szerszym znaczeniu, w odniesieniu do wszystkich tych aspektów, które mogą uczynić systemy produkcyjne bezpieczniejszymi, wydajniejszymi, bardziej elastycznymi, zautomatyzowanymi i zintegrowanymi oraz sprawić, że dzięki nim zakłady produkcyjne będą przekształcać się w inteligentne fabryki.
Obecnie innowacje dotyczą czujników, systemów wizyjnych, kontroli i pomiarów jakości, automatyzacji systemów produkcyjnych, digitalizacji procesów oraz technologii stosowanych w rozwiązaniach. To nowe włoskie wyzwanie. Większość rozwiązań „made in Italy” w tej branży jest realizowana w oparciu o podejście Przemysł 4.0, co oznacza, że jeżeli użytkownik kupuje te nowe rozwiązania, jego zakład przemysłowy może poprawić swoją konkurencyjność. Ciężko pracujemy nad tymi aspektami i rzeczywiście wyniki tego sektora w 2017 r. były doskonałe.
Nawiązując do tego tematu – jak w podsumowaniach wypada rok 2017 i jaki Pana zdaniem będzie dla włoskiego przemysłu obrabiarek ten obecny?
Poprzedni rok był niezwykle udany dla włoskiego przemysłu obrabiarek, robotyki i automatyki, ponieważ zarejestrowany został dwucyfrowy wzrost wszystkich głównych wskaźników ekonomicznych. Jestem przekonany, że 2018 r. będzie równie pozytywny i potwierdzi, że branża przeżywa doskonały okres.
W szczególności powinien nastąpić wzrost produkcji, eksportu i konsumpcji. Aby lepiej zrozumieć ożywienie włoskiego rynku, wystarczy zauważyć, że już teraz notujemy wiele zgłoszeń wystawców na BI-MU – główną wystawę we Włoszech poświęconą temu sektorowi, która odbędzie się w Fieramilano od 9 do 13 października 2018 r. Na 10 miesięcy przed wydarzeniem zarejestrowało się już ponad 450 firm, rezerwując trzykrotnie większą powierzchnię wystawienniczą od tej zarezerwowanej w styczniu 2016 r., w którym odbyła się poprzednia edycja.
Co będzie można zobaczyć w trakcie tegorocznych targów BI-MU?
Jak wiadomo, BI-MU to najważniejsze targi we Włoszech w branży obrabiarek, robotów i systemów automatyzacji. Promowane przez Ucimu-Sistemi Per Produrre, rozlokowane w sześciu pawilonach zarezerwowanych na tę imprezę, 31. targi BI-MU bez wątpienia przyciągną uwagę włoskich i zagranicznych firm, również dzięki bogatej gamie zmodernizowanych produktów technologicznych i licznych innowacji. Nie tylko obrabiarki, maszyny do wiercenia i cięcia metali, automatyka, robotyka, technologie pomocnicze, ale także technologie produkcji i technologie wspomagające digitalizację stanowią serce nowych targów BI-MU, na których przedstawiona zostanie „cyfrowa epoka obrabiarek”.
Nowa interpretacja targów cieszy się dużym uznaniem włoskich i zagranicznych firm, które już zarezerwowały wiele stoisk o dużej powierzchni. Jak wspomniałem, na 10 miesięcy przed rozpoczęciem zarejestrowało się ponad 450 firm, a w ciągu miesiąca przybyło następnych 150 i dziewięć miesięcy przed imprezą było już zgłoszonych 600 wystawców. Kolejne wnioski w sprawie udziału napływają bardzo szybko, dlatego jesteśmy pewni, że nowe targi BI-MU przyciągną uwagę zwiedzających z całego świata.
Czekając na to wydarzenie, zapraszam wszystkich do wzięcia udziału w nim, ponieważ będzie to bardzo dobra okazja do zapoznania się z najnowszą międzynarodową ofertą systemów produkcji. Zachęcam również do odwiedzenia strony bimu.it, która jest wciąż aktualizowana.
source: Automatyka 3/2018