Z pasją i w ruchu. 30 lat działalności firmy HIWIN
Urszula Chojnacka (Automatyka) (HIWIN GmbH ) print
O wiodących rozwiązaniach z portfolio HIWIN, strategii szeroko rozumianej automatyzacji, współpracy z branżą OEM i planach rozwoju oferty robotowej mówi Werner Mäurer, dyrektor zarządzający firmy HIWIN GmbH, która w tym roku obchodzi 30-lecie działalności.
Firma HIWIN oferuje rozwiązania z zakresu szeroko rozumianej techniki liniowej. Które grupy produktowe stanowią kluczową część portfolio?
HIWIN jest światowym liderem w produkcji komponentów techniki przemieszczeń liniowych, począwszy od prowadnic liniowych na szynach profilowych, przez przekładnie śrubowo-toczne, po silniki. Możemy pochwalić się produkcją łożysk liniowych wszystkich typów, jeśli chodzi o zastosowany element toczny i sposób jego prowadzenia, a także profil zastosowanej szyny.
W zakresie przekładni śrubowo-tocznych HIWIN jako jedyny na świecie producent oferuje wykonanie gwintu rdzenia śruby trzema metodami – szlifowania, łuszczenia i rolowania – w zależności od klasy dokładności, jakiej wymaga odbiorca. Oferujemy też moduły liniowe różnego typu, ze śrubami pociągowymi, paskiem zębatym lub silnikiem liniowym. Na podstawie obliczeń i po przeanalizowaniu potrzeb klienta bezpłatnie dobieramy moduł do aplikacji.
Mówiąc o silnikach, warto zauważyć, że HIWIN od początku swej działalności w Polsce, czyli od 2007 r., oferował silniki liniowe i momentowe. Aktualnie rozszerzyliśmy asortyment, wprowadzając do swojej oferty serwowzmacniacze oraz silniki serwo różnych mocy – od 50 W do 1 kW – które mogą komunikować się za pomocą protokołu Profinet.
Oczywiście największym zainteresowaniem cieszą się prowadnice i śruby pociągowe, ale nie możemy zapominać o innych produktach z naszej palety, jak przekładnie falowe HIWIN Datorker, systemy wieloosiowe oraz stoły obrotowe i uchylne, szeroko stosowane jako dodatkowe osie w obrabiarkach sterowanych numerycznie.
Rośnie popularność silników liniowych. Jakie są zalety jednostek liniowych na tle rozwiązań obrotowych?
Jednostki liniowe i rozwiązania obrotowe wzajemnie się uzupełniają. Rzadko ze sobą konkurują, ponieważ każde z nich ma zalety specyficzne dla określonych aplikacji. Silniki liniowe znajdują zastosowanie tam, gdzie wymagana jest duża dynamika ruchu. Strach przed stosowaniem silników liniowych wynikał przede wszystkim z ceny, jaka początkowo obowiązywała na rynku. Aktualnie ceny komponentów silników liniowych drastycznie spadły, a ich parametry i możliwości wydatnie wzrosły. Pojawiły się także nowe rozwiązania, pozwalające na chłodzenie wodą. Ich zastosowanie pozwala na zwiększenie możliwej do uzyskania siły ciągłej.
Jakie branże są głównym odbiorcą rozwiązań HIWIN?
Nie mamy wyraźnej specjalizacji branżowej. Nasze rozwiązania znajdują zastosowanie we wszystkich dziedzinach przemysłu, automatyki oraz budowy maszyn i urządzeń. Jednym z przykładów może być branża obrabiarkowa, której nasza firma może zaoferować prowadnice, śruby, łożyska, układy pomiaru drogi, silniki serwo, silniki momentowe i liniowe. Do tego należy dodać gotowe komponenty, takie jak stoły uchylno-obrotowe, oprawki narzędziowe, a także elementy pomiaru zużycia nakrętek do śrub pociągowych oraz sześcioosiowe roboty przemysłowe. Żadna obrabiarka skrawająca do metali, maszyna do obróbki drewna, maszyna pakująca czy układ automatyzacji produkcji nie powstanie bez użycia elementów, które można znaleźć w portfolio firmy HIWIN.
Wszędzie tam, gdzie konieczna jest zmiana ruchu obrotowego na postępowy, gdzie konieczne jest łożyskowanie ruchu liniowego lub gdzie wymagana jest manipulacja elementem obrabianym, można spotkać nasze produkty. Z zakresem zastosowań produktów HIWIN można zapoznać się na naszej stronie internetowej www.hiwin.pl, gdzie prezentowane są konkretne aplikacje dla poszczególnych branż.
Czy produkty firmy trafiają częściej do odbiorców końcowych, czy do branży OEM?
Głównym odbiorcą produktów HIWIN są integratorzy. Staramy się wprowadzać na rynek nasze rozwiązania wspólnie z tą branżą. Razem z biurami konstrukcyjnymi klientów pracujemy nad jak najbardziej efektywnym wykorzystaniem produktów z palety produkcyjnej HIWIN, wykonując nieodpłatnie dobór i obliczenia. Klienci mogą zgłosić się do nas ze swoim problemem, a inżynierowie HIWIN na podstawie formularza projektowego, który wypełnia klient, dobierają odpowiednie elementy. Aktualnie odbiorcy mogą także samodzielnie dobrać nasz produkt, opierając się na programach wspomagających dobór, zamieszczonych na naszej stronie internetowej.
Do klientów końcowych docierają głównie nasi autoryzowani dystrybutorzy, którzy dzięki systematycznym szkoleniom także są w stanie odpowiednio dobrać produkty HIWIN.
Jak zorganizowana jest dystrybucja?
Pracujemy głównie z własnymi zespołami sprzedaży, które są wspierane przez bardzo doświadczoną sieć dealerów w zakresie standardowych produktów, takich jak prowadnice na szynach profilowych i śruby pociągowe. W Polsce produkty HIWIN można kupić zwracając się do nas bezpośrednio, za pośrednictwem naszego sklepu internetowego – po wcześniejszej rejestracji – lub kontaktując się z jednym z naszych autoryzowanych dystrybutorów. Nasz magazyn centralny znajduje się w Niemczech, więc jeżeli klientowi zależy na bardzo krótkim czasie dostawy, powinien zwrócić się do dystrybutora, który zwykle ma w magazynie cały asortyment prowadnic i rolowanych śrub pociągowych wraz z nakrętkami.
Jaką część portfolio firma planuje najintensywniej rozwijać w najbliższej przyszłości?
Stale rozwijamy nasze portfolio rozwiązań i nie chcemy wyróżniać żadnego produktu. Wszystkie się uzupełniają i są dla nas istotne. Stawiamy na szeroko pojętą automatyzację. Z tego względu w naszej palecie znalazły się takie produkty, jak silniki z komunikacją Profinet oraz EtherCAT, precyzyjne stoły krzyżowe z dokładnością pozycjonowania nawet do 2 nm, dowolnie konfigurowalne przez klienta układy Gantry bazujące na modułach typu HX, przekładnie falowe HIWIN Datorker, śruba Ball Spline stosowana w robotach typu Scara jako element osi Z oraz wiele innych komponentów, które najłatwiej można wyszukać na naszej stronie internetowej.
W ofercie HIWIN pojawił się sześcioosiowy robot RA605. Jakie są jego zalety? Co zdecydowało o rozszerzeniu oferty o takie rozwiązanie i czy jest w planach rozwijanie oferty robotycznej?
Do tej pory dostarczaliśmy rozwiązania automatyki w ruchu obrotowym oraz układach kartezjańskich. Robota przegubowego opracowaliśmy na rynek azjatycki, jako uzupełnienie już oferowanych produktów. Małogabarytowy robot RA605 zapewnia najwyższą wydajność przy minimalnych wymaganiach przestrzennych. Dzięki bardzo dużej dokładności powtarzania oraz sztywności ten model sprawdzi się nie tylko w podawaniu i manipulowaniu małymi elementami, ale także w takich zastosowaniach, jak montaż precyzyjny czy gratowanie i polerowanie obrabianych przedmiotów w liniach produkcyjnych.
Oferujemy także manipulator sześcioosiowy RA605-710-K, który dostępny jest jako osobny komponent mechaniczny i zapewnia łatwą integrację z układami sterowania u klientów. Interfejs HIPERFACE-DSL oferuje bezpieczne, pracujące w czasie rzeczywistym otwarte złącze komunikacyjne, z możliwością stosowania do poziomu nienaruszalności bezpieczeństwa SIL-2. Ma on także zintegrowane złącze dla chwytaków elektrycznych i pneumatycznych. Dodatkowa zaleta to szerokie możliwości montażu – ścienny, stropowy i podłogowy.
Aktualnie trwają prace związane z wprowadzeniem w Europie szerszej palety robotów przemysłowych. Zwiększymy ich zasięg i udźwig. W odpowiedzi na dynamiczny rozwój produkcji mikroprocesorów w Europie i na świecie wprowadziliśmy już na rynek roboty wspomagające produkcję tych podzespołów – RWD/RWS Wafer Robot.
W których krajach są w największym stopniu rozwijane i dystrybuowane produkty HIWIN?
HIWIN to globalny koncern z oddziałami na wszystkich kontynentach. Za sprzedaż i rozwój w naszej części Europy, w tym w Polsce, odpowiada HIWIN GmbH z siedzibą w Offenburgu. W Niemczech zlokalizowane są dwie fabryki, laboratoria oraz magazyn centralny. To właśnie w Offenburgu powstała koncepcja tak dobrze przyjętych przez rynek modułów typu HX. Aktualnie w niemieckiej fabryce powstają moduły z różnym typem napędu – śruba pociągowa, pasek zębaty czy silnik liniowy – oraz różnorodną konfiguracją prowadnic. Nasz dział rozwoju nie poprzestał na tym, wprowadzając nowy typ napędu z listwą zębatą oraz dodatkowe możliwości zestawienia modułów w układy kartezjańskie. Ponadto został opracowany specjalny zestaw w zakresie modułu HT, dostępny z elementami napędu i sterowania jako siódma oś dla robotów, m.in. TM Robots czy Universal Robots. To rozwiązanie aplikujemy także do robotów innych producentów po wcześniejszym wykonaniu stosownych obliczeń.
Czy firma realizuje rozwiązania na zamówienie?
Tak, wszystkie nasze produkty mogą być indywidualnie konfigurowane i dopasowane do danej aplikacji odbiorcy. Klient ma do wyboru kilka ścieżek. Może np. wykonać rysunek śruby pociągowej czy prowadnicy, a my na jego podstawie przygotujemy ofertę. Może również sam dokonać konfiguracji, wykorzystując w tym celu programy służące do doboru i konfiguracji, dostępne na naszej stronie internetowej. Trzecia opcja to przesłanie nam opisu aplikacji lub formularza doboru, np. osi HX i silników serwo + drive. Na tej podstawie nasi pracownicy, bazując dodatkowo na przeprowadzonym wywiadzie, dokonają obliczeń i doboru odpowiednich komponentów.
Czy poza portfolio produktowym HIWIN rozwija także ofertę usługową, jak szkolenia czy konserwacje?
Tak, nasze produkty wymagają częstych konsultacji. Dlatego oferujemy szkolenia i usługi serwisowe, np. takie jak regeneracja przekładni śrubowo-tocznych. Nasi pracownicy, po wcześniejszym umówieniu terminu, mogą dokonać prezentacji bezpośrednio u klienta z naciskiem na najbardziej intersujące go zagadnienia. Firma HIWIN dysponuje także pokazowym stanowiskiem szkoleniowym, tzw. Academy Truck. Jest to specjalnie przygotowana olbrzymia naczepa. Dzięki niej możemy dotrzeć bezpośrednio do wszystkich zaineresowanych pracowników i zaprezentować odpowiednie produkty HIWIN.
Jak podsumuje Pan obecność na tegorocznych targach Hannover Messe?
W tym roku firma HIWIN GmbH obchodzi 30-lecie działalności. W związku z tym tegoroczna edycja Hannover Messe była dla nas szczególnie ważna i uroczysta. Odwiedziło nas wielu gości z Tajwanu, a także wielu klientów z całej Europy.
Targi w Hanowerze gromadzą zawsze wielu odwiedzjących i jak co roku HIWIN przygotował bardzo duże stoisko targowe, pokazujące skalę rozwoju i zaawansowania naszych produktów. W tym roku jako nowości demonstrowane były moduły serii 100 – HT100L i HC100B, prowadnice toczne na szynie profilowej o szerokości 2 mm, roboty Wafer Robot razem ze stacjami dokującymi do produkcji półprzewodników oraz silniki serwo i drive z komunikacją Profinet. Już teraz zapraszamy na nasze stoisko w przyszłorocznej edycji targów Hannover Messe.
source: Automatyka 7-8/2023