Wolverine i Hercules – bohaterowie nowych technologii
Anna Ładan print
O optymalizacji i mikrokontrolerach przyszłości rozmawiamy z Elizabete de Freitas, European Markeging Manager, ARM MPU Products, DSPS Business, Texas Intruments.
PAR: Energy Efficiency to obecnie chyba jeden z najpopularniejszych (obok Lean Manufacturing) trendów w projektowaniu linii technologicznych. „From Low Power To No Power" – to z kolei hasło, dotyczące systemów zarządzania energią, m.in. słoneczną, znaleźć można na Państwa stronie internetowej. Jak w ten slogan wpisują się produkty Texas Instruments dedykowane dla systemów automatyki i sterowania procesami?
Elizabete de Freitas: Projektanci muszą wychodzić naprzeciw trendom, według których produkty powinny być bardziej wydajne i zintegrowane, a jednocześnie zużywać coraz mniej energii.
Texas Instruments wykorzystuje najnowsze osiągnięcia w technologiach krzemowych, oferując rodzinę energooszczędnych mikrokontrolerów MSP430 „Wolverine", charakteryzujących się co najmniej o 50 proc. mniejszym zużyciem energii niż jakikolwiek inny mikrokontroler dostępny na rynku. Jest to możliwe dzięki unikatowej technologii Ultra-low leakage (ULL) skutkującej bardzo niskimi upływnościami oraz elastycznej i wydajnej pamięci Ferroelectric RAM. Dzięki tym cechom produkt ten pozwala oferować firmom innowacyjne urządzenia o znacznie lepszych parametrach, zdolne do pracy bez ograniczeń związanych z potrzebą wymiany baterii czy źródła mocy.
W porównaniu do istniejących dzisiaj rozwiązań, produkty TI dla branży automatyki przemysłowej mają przewagę dzięki takim cechom jak skalowalność, ponieważ jedna platforma AM335x służy do wielu aplikacji, takich jak: sterowniki PLC, sterowniki i kontrolery We/Wy, interfejsy HMI. Druga wyróżniająca cecha to integracja – wiele platform procesorowych z gotowymi do użycia, wbudowanymi protokołami komunikacyjnymi (przemysłowy Ethernet oraz Fieldbus), co pomaga zaoszczędzić 30 procent na kosztach materiałów. I last but not least, najniższe zużycie energii – przykładowo w aplikacji EtherCAT Slave wynosi ono mniej niż 600 mW.
Nie mniej ważnym kierunkiem rozwoju branży automatyki przemysłowej jest poprawa bezpieczeństwa, np. w bezprzewodowej transmisji danych. Jakie rozwiązania w tym zakresie Państwo proponują? Co jest w tym momencie największym problemem?
Obowiązkowe stosowanie dyrektywy maszynowej Unii Europejskiej ze stycznia 2012 r. i powiązanych standardów, takich jak ISO 13849 oraz IEC 62061 wpływa na wymagania dotyczące bezpieczeństwa funkcjonalnego w całej branży przemysłowej. Jako że kwestie bezpieczeństwa muszą być brane pod uwagę od początku do końca okresu życia produktu, często znacząco zmienia to procesy projektowe. Texas Instruments oferuje kompletny system rozwiązań ukierunkowanych na bezpieczeństwo, włączając w to mikrokontrolery, zasilanie, czy sterowniki silników. W przypadku mikrokontrolerów, rodzina Hercules oferuje bazującą na procesorze ARM Cortex-R4F architekturę lockstep, z dużym wyborem elementów ukierunkowanych na bezpieczeństwo, które są wbudowane w urządzenie takie jak ECC, samotestowanie, monitoring. Dzięki temu Hercules jest rozwiązaniem pasującym do urządzeń, gdzie wymagane jest spełnianie SIL-3 (IEC 61508 w przypadku przemysłu) oraz ASIL-D (ISO 26262 dla branży motoryzacyjnej). Ta, w znacznej mierze oparta na sprzęcie, koncepcja bezpieczeństwa pomaga znacząco zmniejszyć obciążenie oprogramowania (oprogramowanie bezpieczeństwa może stanowić nawet 30 procentowe obciążenie dla wydajności w ramach aplikacji); dodatkowo dostępna dokumentacja jak instrukcja bezpieczeństwa lub raport FMEDA (Failure Modes, Effects and Diagnostic Analysis) może również uprościć proces certyfikacji systemu klienta.
Na czym budują Państwo przewagę rynkową? Niskoemisyjność, bezpieczeństwo, bezawaryjność, jakość, cena...
Skupiamy się na kombinacji wszystkich tych cech. Niezawodność i jakość to podstawa wszystkich produktów oferowanych przez Texas Instruments. Dodatkowo zawsze oferujemy kompleksowe rozwiązania bazujące na komponentach z całego portfolio TI, co wpływa na optymalizację i konkurencyjność oferowanych cen.
Czy jest jakiś segment komponentów automatyki, który jest dla Państwa kluczowy? A jeśli tak, to który?
Na pewno ważnymi segmentami rynku są dla nas sterowniki i kontrolery silników. Ale w zasadzie cały rynek automatyki jest kluczowy dla TI, gdyż tutaj zastosowanie może znaleźć każdy komponent z naszej szerokiej oferty produktów cyfrowych i analogowych.
Czy Pani zdaniem w dziedzinie Gas/Water Metering jest jeszcze znaczący potencjał rozwojowy?
Tak, jest w tej dziedzinie znaczący potencjał, szczególnie, że smart metering będzie także obowiązywać w branży gazowej w Europie. Jako że liczniki gazu i wody są zasilane za pomocą baterii, zwiększający się popyt na rynku wpłynie na procesy innowacyjne, które ukierunkują się na zmniejszenie zużycia energii, dłuższe życie baterii oraz bardziej efektywne sposoby pomiaru i komunikacji przy jednoczesnym obniżeniu kosztów. Wykorzystując nowe technologie jak FRAM i ULP dostępne w rodzinie MSP430, dajemy konstruktorom możliwość wprowadzenia fundamentalnych zmian w projektowaniu. Podobnie jak ma się to w przypadku liczników energii elektrycznej, liczniki gazowe ewoluują od takich, które mają jedną jednostkę MCU w kierunku wykorzystania, co najmniej dwóch MCU. Dodatkowo widzimy także nowe techniki pomiaru przepływu gazu czy wody, jak liczniki ultradźwiękowe. Od strony komunikacyjnej innowacja jest napędzana przez udostępniane teraz w Europie nowe pasma ISM jak 169 MHz – nadajnik-odbiornik TI CC1120 z bezprzewodowym stosem M-Bus na paśmie 169 MHz sprawia, że to pasmo ISM może być wykorzystywane przez liczniki gazowe w całej Europie. Dodatkowo widzimy także tendencje zmierzające do wykorzystania 868 MHz 15,4g, które także może być obsługiwane przez CC1120.
Czy polski oddział Państwa firmy prowadzi prace rozwojowe lub ma wkład w rozwój produktów Texas Instruments?
Główne zadania stojące przed Texas Instruments w Polsce są związane ze wsparciem technicznym i biznesowym. Nasz zespół skupia się na działaniach, które mają pomóc klientom w łatwym i efektywnym tworzeniu projektów, wyborze komponentów, zastosowaniu nowych technologii, wsparciu biznesowym i wielu innych aspektach. Ponadto zawsze wsłuchujemy się w potrzeby klienta, dzięki czemu TI może oferować rozwiązania spełniające potrzeby polskiego rynku. Opierając się na dobrych stosunkach z naszymi klientami i partnerami dystrybucyjnymi oraz na komentarzach, jakie od nich płyną, wpływamy też na tworzenie nowych technologii czy komponentów.
Dziękuję za rozmowę.
Rozmawiała Anna Ładan
Elizabete de Freitas jest produkt marketing menedżerem w firmie Texas Instruments, w ramach Grupy Produktowej DSPS na region Europy, Bliskiego Wschodu i Afrykę (EMEA) odpowiedzialnym za produkty mikroprocesorowe bazujące na technologii ARM. Do jej zadań należą m.in. rozwój działu TI DSP Catalog Business na rynku EMEA, budowanie strategii rynkowej grupy produktów DSPS Catalog oraz wprowadzanie na rynek nowych produktów.
Elizabete pracuje w Texas Instruments od 1999 r. Początkowo zatrudniona była na stanowisku DSP Software Field Application Engineer, następnie przez trzy lata pracowała w strukturach działu sprzedaży TI jako Account Manager ds. kluczowych klientów.
Elizabete jest absolwentką Inżynierii Elektronicznej w Instituto Superior de Tecnologia na Uniwersytecie w Algarve (Portugalia) oraz Uniwersytetu Nauk Stosowanych w Zwickau (Niemcy).
source: PAR