100-lecie Phoenix Contact
Katarzyna Jakubek (AutomatykaOnline.pl) print
12 października w Łodzi firma Phoenix Contact świętowała wspólnie partnerami oraz wieloletnimi pracownikami jubileusz 100-lecia działalności.
Uroczysta gala rozpoczęła się wystąpieniem Prezesa Zarządu Macieja Mereka. – Ten jubileusz to nie tylko okazja do świętowania naszej historii, ale także moment refleksji nad przyszłością. Przez te 100 lat tworzyliśmy historię przemysłu, stale rozwijając możliwości i podnosząc jakość rozwiązań. Wieloletnia współpraca i Wasze zaufanie pomogły nam osiągnąć sukces – powiedział Maciej Merek, Prezes Zarządu Phoenix Contact.
Następnie swoje prelekcje wygłosili eksperci z ICAN Institute: dr Witold Jankowski, Agnieszka Bochacka i Joanna Pommersbach. Dr Witold Jankowski wygłosił prelekcję dotyczącą budowania kultury organizacji oraz jej znaczenia w drodze do osiągnięcia sukcesów firmy. Agnieszka Bochacka mówiła o wpływie sztucznej inteligencji na działalność firmy. Zarówno o szansach jakie niesie w usprawnianiu działań organizacji jak również o zagrożeniach związanych z bezpieczeństwem i przetwarzaniem danych. Joanna Pommersbach opowiadała o różnicach pokoleniowych w organizacji i roli jaką muszą odgrywać managerowie, aby zintegrować różne pokolenia w dążeniu do wspólnego osiągnięcia celów.
W czasie panelu dyskusyjnego w którym wzięli udział wszyscy eksperci oraz Maciej Merek omawiano znaczenie i wartość kultury organizacji, szanse i zagrożenia wykorzystania sztucznej inteligencji w przedsiębiorstwach oraz przyszłościowy model zarządzania i rolę lidera w zespole. Dyskusję jak i całą galę poprowadził Marcin Prokop.
Wieczorem, w części rozrywkowej, goście mieli okazję zobaczyć widowisko: Kamienie Milowe 100-lat Phoenix Contact, gdzie pokazano punkty zwrotne w historii firmy, innowacje, które zmieniły branżę automatyki, ciekawostki ze świata techniki i popkultury. Całość wzbogacona występami artystycznymi, tańcem, śpiewem i pokazami akrobatycznymi w wykonaniu Teatru Avatar z Legnicy.
Uroczysta gala była zwieńczeniem obchodów stulecia Phoenix Contact. Wcześniej odbyły się akcje wspólnego sadzenia drzew przez pracowników oraz rozdawania sadzonek, warsztaty ekologiczne i integracje pracowników.
– Wspólne doświadczenia, praca i nieustanne dążenie do doskonałości sprawiły, że jesteśmy tutaj dziś, gotowi na kolejne 100 lat wyzwań i sukcesów – podsumował Maciej Merek.
100 lat w skrócie
Początki działalności firmy Phoenix Contact sięgają roku 1923, kiedy pracujący przed wojną jako kupiec Hugo Knümann chce założyć własną firmę. Wracając do swojego rodzinnego miasta zakłada spółkę Phönix Elektro- und Industrie-Bedarfsgesellschaft. Przedmiotem działalności firmy jest „handel wyrobami elektrotechnicznymi i przemysłowymi”.
W 1928 roku dochodzi do znaczącego spotkania: Hugo Knümann poznaje inżyniera RWE, Heinza Müllera. Ten ostatni opowiada mu o 10-pinowych blokach ceramicznych, które ze względu na swój charakter są bardzo mało elastyczne. To nasuwa Knümannowi pomysł rozdzielenia bloków i ułożenia ich pojedynczo w złączki szynowe na szynie DIN. Tak powstaje złączka szynowa. Jej wynalazcą, jak wskazuje późniejsza specyfikacja patentowa, jest Hugo Knümann.
W czasie drugiej wojny światowej nie obywa się bez zawirowań. 13 marca 1943 r. w czasie nalotów bombowych zostaje trafiona siedziba firmy. Knümann decyduje się na przeniesienie firmy: poprzez krewnego trafia do spokojnego miasteczka Blomberg we Wschodniej Westfalii-Lippe. W gospodzie Bürgerheim małego miasteczka rusza ponownie prowizoryczna produkcja.
W 1949 do zespołu dołącza Josef Eisert, który wcześniej zajmował wysokie stanowisko w firmie Siemens, był prawdziwym wynalazcą oraz posiadaczem wielu patentów na zaciski. W 1953 roku umiera Hugo Knümann. Stery w firmie przejmuje Josef Eisert oraz Ursula Lampmann. Pod kierownictwem Josefa Eiserta przedsiębiorstwo przechodzi zasadniczą zmianę: z firmy czysto handlowej staje się przedsiębiorstwem z własną produkcją – w Blombergu wkrótce rozpoczyna się działalność w zakresie produkcji narzędzi, tworzyw sztucznych, tokarni śrub, montażu, ślusarni, magazynu i wysyłki.
W 1957 r. na terenie przy Flachsmarkt w Blombergu powstaje pierwsza hala produkcyjna. Tu mieści się początkowo tłocznia duroplastów, tokarnia śrub, realizowane są montaż i wysyłka. Tym samym zostaje podjęta decyzja o pozostaniu w Blombergu. W 1966 roku na Flachsmarkt przenoszą się również biura firmy, które dotąd zostały w Essen.
Do swojej śmierci w 1975 roku Josef Eisert rozszerzył asortyment złączek szynowych, uruchomił własną produkcję z budową maszyn i uniezależnił firmę od dostawców. W tym momencie na terenie fabryki znajdowało się jedenaście budynków. Zarządzanie firmą przejmuje troje synów Eiserta wspólnie z Ursulą Lampmann.
W 1974 roku, mini zacisk MKDS do obwodów drukowanych zostaje zaprezentowany na targach elektronica w Monachium i staje się wzorem dla standardowych przyłączy śrubowych do płytek drukowanych. Sukces MKDS wyznacza początek ery programu „zielonej” elektroniki. Portfolio produktów nadal poszerza się w kierunku elektroniki. Do katalogu wchodzą: terminal przyłączeniowy do PCB, złącza do PCB, przekaźniki, konwertery, jak również wiele innych produktów elektronicznych. W 1983 roku pojawiają się produkty do ochrony przed przepięciami.
W 1987 roku na Hannover Messe zaprezentowany zostaje system magistrali obiektowej INTERBUS. W ten sposób Phoenix Contact tworzy podstawy sieci przemysłowych. Sieć do szeregowej transmisji danych zapewnia otwartość od czujników po sterowniki i jest przeznaczona do automatyzacji linii produkcyjnych.
Od momentu otwarcia pierwszego zagranicznego oddziału w USA w 1981 roku, spółki handlowe są obecne na wszystkich kontynentach. W 1994 roku w Blombergu rozpoczyna działalność niezależny instytut badawczy Phoenix Testlab. W kolejnych latach instytut kwalifikuje się do licznych akredytacji testowych. Od przełomu tysiącleci Phoenix Contact obejmuje cały łańcuch tworzenia wartości w automatyce, z własną techniką sterowania i ścisłą współpracą z późniejszą firmą grupy KW-Software.
W 2015 r. Klaus Eisert rezygnuje ze stanowiska wspólnika zarządzającego i poświęca się założeniu Rady Doradczej Phoenix Contact. Frank Stührenberg obejmuje stanowisko prezesa zarządu.
Dzięki własnej jednostce organizacyjnej „New Business Fields” Phoenix Contact identyfikuje i rozwija nowe modele biznesowe, w szczególności cyfrowe, oraz inwestuje w wewnętrzne i zewnętrzne start-upy, które rewolucjonizują rynek. Phoenix Contact wspiera w ten sposób firmy z sektorów elektromobilności, edukacji technicznej, branży badań i certyfikacji, technologii czujników, druku 3D i inteligentnych usług.
Elektryfikacja jest główną kompetencją firmy Phoenix Contact od momentu jej założenia w 1923 roku. W XXI wieku Phoenix Contact jest pionierem rozwoju „All Electric Society” – przyszłości, w której energia z odnawialnych źródeł jest dostępna w wystarczających ilościach i po przystępnych cenach. Oprócz konsekwentnego wytwarzania i wykorzystywania energii odnawialnych, kluczem do zrównoważonej przyszłości jest redukcja zapotrzebowania na energię pierwotną poprzez działania efektywnościowe oraz tworzenie inteligentnych i połączonych w sieć systemów.
Aby móc wykorzystywać energię ze źródeł odnawialnych zgodnie z zapotrzebowaniem, potrzebne są rozwiązania i technologie w zakresie elektryfikacji, sieci i automatyzacji w celu łączenia sektorów energii. Phoenix Contact skupia się na rozwiązaniach dla „All Electric Society”.
source: Automatyka 11/2023