3 trendy, które kształtują rozwój EMS
Materiał prasowy print
Pomagają utrzymać w ryzach energochłonność produkcji i realnie wpływają na oszczędności: systemy do monitorowania zużycia mediów i energii (EMS) to zagadnienie kluczowe dla firm nie tylko z punktu widzenia coraz bardziej wymagających regulacji prawnych, ale zwłaszcza pod względem ekonomicznym. Przedstawiamy trzy trendy, za którymi warto podążać, by robić EMS na piątkę.
Co kształtuje dziś wymagania i oczekiwanie operatorów instalacji i menedżerów firm korzystających z systemów pomiarowych? W odpowiedzi nie może zabraknąć dwóch kluczowych haseł: „środowisko naturalne” oraz „technologia”. Związane z nimi wyzwania i możliwości rzutują na kształt systemów automatyki, wizualizacji i raportowania. Zaś o tym, jak będzie wyglądał EMS przyszłości w szczególny sposób będą zdaniem ekspertów decydować trzy wskazane niżej elementy.
Rozwój rozwiązań chmurowych
W sferze integracji systemów i transmisji danych ostatnie lata stoją pod znakiem szybkich zmian umożliwionych przez rozwój technologii chmurowych. – Ze względu na coraz częstsze rozproszenie terytorialne przedsiębiorstw, dużym wyzwaniem staje się elastyczność w zakresie zdalnego dostępu do danych. Rozwiązania chmurowe wychodzą naprzeciw tym wyzwaniom i cieszą się stale rosnącą popularnością. Były traktowane z pewną rezerwą wynikającą z obawy o bezpieczeństwo danych, ale te opory są skutecznie przełamywane dzięki rosnącej wiedzy użytkowników na temat ich bezpieczeństwa i dzięki obserwacji, jak niezawodne są to rozwiązania i w jaki sposób przekładają się na korzyści ekonomiczne – wyjaśnia Janusz Zajączkowski, Industry Manager Power & Energy w Endress+Hauser.
Rozwój rozwiązań chmurowych jest szczególnie atrakcyjny dla mniejszych i średnich przedsiębiorstw. Tym bardziej, że coraz szerzej dostępne są gotowe rozwiązania o ogromnej zdolności skalowania, czego przykładem jest oferowany przez Endress+Hauser system zdalnej wizualizacji i raportowania oparty o usługę DataPortal. To platforma internetowa pracująca w środowisku bezpiecznej chmury obliczeniowej AWS. Minimalnym nakładem inwestycyjnym użytkownik uzyskuje zdalny i bezpieczny dostęp do danych pomiarowych, do tworzenia interaktywnych wykresów, map procesowych, grafik oraz indywidualnie skonfigurowanych raportów i bilansów.
2-przewodowy przemysłowy Ethernet
Drugi trend rozwojowy, który właśnie „rodzi się” na naszych oczach, związany jest z możliwościami, jakie stwarza nowy, 2-przewodowy przemysłowy Ethernet oparty na warstwie fizycznej Advanced Physical Layer (APL). – Dzięki komunikacji za pomocą Ethernetu APL, 2-przewodowe przetworniki pomiarowe, stanowiące zdecydowaną większość urządzeń stosowanych w pomiarach cieplnych, uzyskają zdolność transmisji danych z szybkością 10MB/s, czyli około 300 razy większą od najszybszych dotychczasowych 2-przewodowych sieci obiektowych. W ten sposób wszystkie dane mierzone, jak również wyliczane wielkości cieplne, będą mogły błyskawicznie być przesyłane do odpowiednich stacji systemu automatyki – wyjaśnia Janusz Zajączkowski i dodaje: – Także integracja przyrządów APL w systemach automatyki i wizualizacji jest znacznie szybsza i łatwiejsza zarówno porównaniu z urządzeniami wyposażonymi w komunikacją analogową, jak również urządzeniami cyfrowymi posługującymi się komunikacją cyfrową opartą o starszą technologię DTM.
Warto przy tym dodać, że przyrządy z komunikacją APL mają też wbudowany serwer WWW, dzięki czemu do uzyskania dostępu do wybranego urządzenia celem jego obsługi i diagnostyki nie są wymagane programy narzędziowe udostępniane przez dostawców urządzeń. Wystarczy jedynie zwykła przeglądarka internetowa i znajomość adresu IP urządzenia.
Predykcyjne utrzymanie ruchu
Jako trzeci trend rozwojowy związany z EMS wskazywany jest wzrost znaczenia predykcyjnego utrzymania ruchu. Polega ono na analizie danych pochodzących bezpośrednio z maszyn i innych urządzeń w celu przewidywania potencjalnych awarii i podjęcia ewentualnych działań serwisowych przed ich wystąpieniem. – Predictive maintenance to istotny element koncepcji Przemysłu 4.0, pomagający osiągnąć szereg korzyści. Przede wszystkim chodzi o ograniczenie liczby niespodziewanych awarii i wszystkie wynikające z tego korzyści, takie jak zmniejszenie czasu przestojów produkcyjnych, ewentualnych strat materiałów czy kosztów magazynowania części zamiennych. To przekłada się na parametry ekonomiczne, ale oczywiście ma niebagatelny wpływ także na kwestie bezpieczeństwa, pomagając unikać zdarzeń wypadkowych – podkreśla Janusz Zajączkowski.
Przykładem rozwiązań wspierających koncepcję predykcyjnego utrzymania ruchu jest stosowana przez Endress+Hauser Heartbeat Technology – software-owa i hardware-owa platforma diagnostyki i weryfikacji urządzeń. Urządzenia wyposażone w Heartbeat wykonują pełną diagnostykę i weryfikację swojego stanu technicznego bez przerywania pomiaru, a w przypadku pogarszania się parametrów wybranych punktów kontrolnych, przesyłane są ostrzeżenia lub alarmy. Na żądanie operatora, przyrząd taki generuje protokół weryfikacji będący jego pełnowartościową dokumentacją jakościową.
Opisane trendy i wpisujące się w nie rozwiązania bazują na stale przyspieszającym rozwoju technologicznym. Jednocześnie pozwalają coraz skuteczniej odpowiadać na wyzwania środowiskowe, wspierając sprawną i zoptymalizowaną energetycznie działalność różnego rodzaju instalacji przemysłowych i gospodarczych. Realizując projekty wymagające stosowania systemów monitorowania i zarzadzania energią warto stosować rozwiązania, pozwalające już dziś budować systemy EMS przyszłości.
source: Endres+Hauser Polska