Bezpieczeństwo danych w bazie danych SAP: Wyzwania i najlepsze praktyki
Materiał prasowy print
Dynamiczny rozwój nowych technologii i cyfrowej rzeczywistości sprawił, że bezpieczeństwo danych stało się jednym z najważniejszych elementów strategii biznesowych. Mowa tutaj przede wszystkim o tzw. bazach danych SAP, które są powszechnie wykorzystywane w firmach na całym świecie. To właśnie je należy w odpowiedni sposób zabezpieczyć, dlatego też wykorzystuje się rozwiązania, które bezpośrednio wpływają na ochronę wartościowych informacji.
Zacznijmy od początku
System SAP to innowacyjne cyfrowe rozwiązanie, które obecnie wykorzystywane jest na globalną skalę. SAP pozwala optymalizować pracę firm poprzez gromadzenie i przetwarzanie danych o wszelkich zasobach biznesowych w ramach jednej bazy danych.
W rezultacie możliwe jest znaczne przyspieszenie prowadzonych operacji, co przekłada się na oszczędność finansową i wyższe dochody - baza danych SAP to ułatwione skalowanie, wyższa wydajność, zaawansowana analityka, sprawne zarządzanie danymi, elastyczność i optymalizacja czasu oraz kosztów. Szacuje się, że dzięki temu firma może skrócić czas zamknięcia miesiąca z 10 dni do nawet 4 dni!
Korzystanie z systemów SAP pozwala zarządzać procesami biznesowymi, konwertować dane i wymieniać informacje między użytkownikami. Co więcej, rozwiązanie to daje wgląd w aktualną kondycję firmy, dzięki czemu może na bieżąco reagować na pojawiające się wyzwania i zagrożenia. Należy jednak pamiętać, jak ważne jest bezpieczeństwo gromadzonych danych i co należy robić, aby zminimalizować ryzyko wycieku poufnych informacji.
Bezpieczeństwo to podstawa
Architektura systemu SAP składa się z trzech poziomów. Pierwszym z nich jest obraz, który jest widoczny dla każdego użytkownika zaraz po zalogowaniu się na komputerze. Drugim jest baza danych, gdzie gromadzone są wszystkie informacje związane z firmą - np. zamówienia klientów, wyniki sprzedażowe i inne dane, które wymagają przechowywania. System przetwarza później te informacje i prezentuje użytkownikowi. Ostatnim z poziomów jest poziom aplikacji. To tutaj są przetwarzane działania użytkownika.
Wyzwania związane z bezpieczeństwem danych w bazie SAP to przede wszystkim:
- Skomplikowany system biznesowy - SAP obejmuje wiele modułów, które wprowadzają wyzwania związane z zarządzaniem dostępem danych, identyfikacją i zabezpieczeniami.
- Dostęp zdalny - w dzisiejszych czasach większość pracowników może korzystać z baz danych firmy także na odległość. To zdecydowanie zwiększa ryzyko cyberzagrożeń i wymaga zastosowania właściwych mechanizmów zabezpieczeń, takich jak np. szyfrowanie danych.
- Złożone uprawnienia - systemy SAP mają rozbudowane systemy zarządzania uprawnieniami, co daje firmie możliwość kontrolowania dostępu do danych. Niewłaściwie zarządzanie w tym zakresie może znacząco zwiększyć ryzyko naruszenia bezpieczeństwa.
- Zagrożenia wewnętrzne - mowa tutaj zwłaszcza o nieprawidłowym korzystaniu z uprawnień, błędach ludzkich czy zwykłej nieuwadze.
Najlepsze praktyki w zakresie bezpieczeństwa danych SAP
Audyty bezpieczeństwa
Właściwe zabezpieczenia baz danych to rzecz absolutnie kluczowa z perspektywy działania każdej firmy. Dlatego też zaleca się przeprowadzanie regularnych audytów bezpieczeństwa, które obejmować będą analizę konfiguracji systemu, ocenę ryzyka, testy i monitoring logów systemowych. Pozwoli to szybko identyfikować poszczególne zagrożenia i na nie reagować.
Szyfrowanie danych i szkolenia
Nie bez znaczenia jest też prawidłowe szyfrowanie wrażliwych danych w bazie SAP. Istotne jest również precyzyjne zarządzanie uprawnieniami (dostęp do określonych danych powinny mieć wyłącznie wybrane osoby). Firmy powinny też szkolić swoich pracowników w zakresie zasad bezpieczeństwa, procedur obsługi danych i rozpoznawania cyberzagrożeń. Dobrze też, jeśli przeprowadzane są systematyczne badania bezpieczeństwa już na poziomie systemu operacyjnego.
Ustawienia i szyfrowanie
To jednak nie wszystko. Dobrą praktyką w zakresie bezpieczeństwa danych SAP jest sprawdzenie standardowych użytkowników i ich haseł. Powinno się też zweryfikować parametry i ustawienia SAP wraz z konfiguracją internetową i kryptograficzną. Zabezpieczone muszą zostać wszystkie serwery oraz siedzi, a dostęp do systemów SAP powinien być stale monitorowany.
Kontrola dostępu
Wspomniane audyty pozwolą wykryć potencjalne luki w zabezpieczeniach i ocenić skuteczność zaimplementowanych wcześniej środków ochrony. Pracownicy muszą zostać przeszkoleni i informowani o aktualnych zagrożeniach oraz sposobach, ułatwiających ochronę danych. Pomocna może być również współpraca wyspecjalizowanymi firmami, które pomogą we wdrożeniu właściwych rozwiązań zabezpieczających.
Pracownicy powinni mieć dostęp tylko do tych zasobów, które są niezbędne do realizacji ich działań. Należy maksymalnie ograniczyć ryzyko nieautoryzowanego dostępu - pomocne mogą się tu okazać zaawansowane narzędzia, takie jak np. SAP Access Control. Warto też pamiętać o regularnych aktualizacjach systemowych oraz aktualizacji aplikacji SAP.
source: Hicron