Biznesowe Centrum Spotkań – podsumowanie targów Subcontracting 2019
Materiał prasowy print
Celem targów Subcontracting 2019 było pokazanie potencjału firm działających w przemyśle. Swoje możliwości w pawilonie 7 zaprezentowali oferenci usług podwykonawczych z kraju i z zagranicy. Poprzez udział w targach Subcontracting wystawcy nawiązywali nowe kontakty biznesowe, zyskali cenne doświadczenia oraz mogli poszerzyć wiedzę z zakresu rozwoju branży.
Swoją flagową ofertę zaprezentowało blisko 80 wystawców z Polski, Finlandii, Litwy, Słowacji, Słowenii oraz Ukrainy. Stoiska zaaranżowane przez firmy z branży podwykonawczej zajęły 700 m2 powierzchni wystawienniczej. Natomiast ekspozycja nowoczesnych rozwiązań przemysłowych w ramach całego bloku targów ITM Industry Europe, Modernlog, 3D Solutions, Subcontracting i Salonu Bezpieczeństwo Pracy w Przemyśle przyciągnęła do Poznania 18.573 zwiedzających profesjonalistów.
Kooperacja na plus
Subcontracting to największe targi przemysłowo-kooperacyjne w Polsce, które przez cztery dni odbywały się równolegle z największymi w Europie Środkowo-Wschodniej targami przemysłowymi ITM Industry Europe oraz Modernlog, 3D Solutions i Salonem Bezpieczeństwo Pracy w Przemyśle. Formuła bloku opierała się na prezentacji najlepszych rozwiązań dla sektora przemysłowego, a ekspozycja koncentrowała się szczególnie na wysokiej jakości maszynach, narzędziach i urządzeniach dla branży metalowej, logistycznej oraz druku i skanu 3D. Atutem czerwcowego spotkania profesjonalistów była też atrakcyjna oferta podwykonawców z branży wytwórczej.
Podczas targów Subcontracting mocno promowana jest idea klasteringu. Współpraca w ramach klastra umożliwia łączenie potencjałów, wymianę doświadczeń, generowanie synergii oraz wzmacnia przewagę konkurencyjną. Potwierdzają to nie tylko wystawcy, ale i uczestnicy Subcontracting Meetings.
– Widać, że w grupie jest siła i moc. Razem można więcej. Razem jest większa siła przebicia i rzeczywiście to procentuje. Często firmy z regionu się nie znają, a dzięki tym spotkaniom klastrowym okazuje się, że mamy wiele wspólnego, uzupełniamy się w wielu zakresach, także ma to jak najbardziej wielki sens – tak przynależność do klastra podkreśla Karolina Kępska z firmy APX Technologie, członka Bydgoskiego Klastra Przemysłowego.
Klaster Obróbki Metali – Krajowy Klaster Kluczowy, jako partner merytoryczny targów Subcontracting również chwali ideę współdziałania i mocno zaakcentował swoją obecność w Poznaniu. Uczestniczące w targach firmy członkowskie (12 podmiotów) tworzyły wspólną ekspozycję, w ramach której demonstrowały swoje najnowsze produkty i innowacyjne rozwiązania technologiczne. KOM zaangażował się także w organizację dyskusji w ramach strefy Smart Factory. Już pierwszego dnia targów Sebastian Rynkiewicz, Janusz Poulakowski, dr Mariusz Citkowski rozmawiali o tym, skąd wziąć 10 mln na promocję międzynarodową. Klastering - egzotyka, czy wymierne korzyści? Promować razem czy osobno? Źródła i możliwości finansowania internacjonalizacji. Doświadczenia europejskie. To główne poruszone tematy. Z kolei 5 czerwca odbyła się prelekcja pt. “Jak w przemyśle rozwijać kompetencje przyszłości?”. Świadomość wyzwań – praktyczna wiedza o 4.0, chaos informacyjny, narzędzia zdobywania kompetencji, współpraca sieciowa – właśnie o tym rozmawiali na scenie w Alei Lipowej Marek Karabowicz - koordynator Grupy Zaawansowanej Współpracy ds. Technologii KOM, Krzysztof Toczydłowski – certyfikowany oficjalny partner Siemens i Intelitek (USA) w Polsce w zakresie kształcenia zawodowego, Robert Orłowski – ekspert KOM.
Rekordowe spotkania!
W ramach targów Subcontracting odbyły się spotkania matchmakingowe Subcontracting Meetings. Ogromne zainteresowanie, rekordowa ilość spotkań B2B i zadowolenie uczestników dowodzi, że tego typu inicjatywa dla przedstawicieli przemysłu, a przede wszystkim branży podwykonawczej, jest niezwykle potrzebna. Edycję 2019 można podsumować następująco: 353 spotkania dla 138 uczestników z 14 krajów (Belgia, Białoruś, Chiny, Finlandia, Holandia, Litwa, Niemcy, Norwegia, Polska, Szwajcaria, Tajwan, Turcja, Ukraina, Węgry). To dwudniowe międzynarodowe wydarzenie pokazuje, że umówione spotkania kooperacyjne znacznie ułatwiają znalezienie potencjalnych zleceniodawców z Polski i z zagranicy.
– Targi Subcontracting dały nam możliwość pojawienia się jako nowa firma w tej branży, po raz pierwszy skorzystaliśmy z tej okazji niezwłocznie aby zaistnieć na rynku i myślę, że był to trafny wybór. Braliśmy udział w spotkaniach b2b, mieliśmy umówionych ich kilkanaście, wszystkie były bardzo pozytywnie przez nas odebrane. Wszyscy nasi rozmówcy bardzo ciepło nas przyjęli, dzięki temu mogliśmy w tej branży inaczej zaistnieć – bardziej spersonalizowanie. Myślę, że to był dobry moment na to, żeby spotkać się i porozmawiać o możliwościach współpracy z potencjalnymi naszymi klientami – tak spotkania b2b opisuje Jolanta Korzeniewska z firmy Kraft-Box. Formuła tych spotkań jest bardzo ciekawa, nie tylko maszyny, nie tylko producenci maszyn, duże firmy, korporacje, ale również my – mniejsi wytwórcy i kooperanci jesteśmy w stanie tutaj się pojawić, zaprezentować nasze możliwości.
W biznesie jak na wojnie
Clausewitz powiedział, że wojna jest kontynuacją polityki, tyle, że prowadzoną innymi środkami. To prawda. Tam, gdzie kończą się możliwości dyplomacji, wkracza wojsko. Zmieniają się środki, lecz cel pozostaje – zwycięstwo! Co to ma wspólnego z biznesem? Bardzo wiele! W interesach, jak w polityce – współpracujemy, tworzymy sojusze, osiągamy kompromisy. Kiedy zaś to nie wystarcza, zbroimy się w nowe metody zarządzania, kreujemy strategie zwalczania konkurencji i ruszamy do ataku. Szkolimy kadry, doskonalimy narzędzia, zdobywamy nowe obszary sprzedaży. O tym wszystkim opowiadał pierwszego dnia targów generał Roman Polko w prelekcji pt. „RozGROMić konkurencję. Sprawdzone w boju strategie dowodzenia, motywowania i zwyciężania”. Wystąpienie byłego dowódcy GROMu cieszyło się ogromnym zainteresowaniem, uczestnicy z zapałem słuchali rad i trafnych uwag wojskowego. Wydarzenie to wspólna inicjatywa targów ITM Industry Europe i Subcontracting oraz Klastra Obróbki Metali – Krajowego Klastra Kluczowego.
2020 nadchodzi
Blok targów ITM to przedsięwzięcie będące źródłem rozwoju nauki, technologii oraz innowacji, jednak to człowiek stoi za każdym odkryciem czy wynalazkiem. Dzięki odwadze, pasji, determinacji, wizji, kreatywności i wiedzy, rodzi się nowa jakość – postęp technologiczny, a wraz z nim – rozwój targów. Zapraszamy do Poznania na kolejną edycję Targów Kooperacji Przemysłowej Subcontracting, które odbędą się 2-5 czerwca 2020.
source: Grupa mtp