Danfoss odnotowuje 13% wzrost
Materiał prasowy (Danfoss Poland Sp. z o.o.) print
Jak wskazują wyniki z pierwszego półrocza, Danfoss kontynuuje rozpoczęte zmiany i realizuje swoją zieloną strategię „Core & Clear 2025”.
Danfoss kontynuował znaczące inwestycje w fuzje i przejęcia, transformację cyfrową, innowacje oraz poszerzanie swoich zdolności produkcyjnych i obecności regionalnej w celu zaoferowania swoim klientom i partnerom rozwiązań najlepszych w swojej klasie. Celem tych działań jest utrzymanie pozycji preferowanego partnera technologicznego oraz napędzanie procesu dekarbonizacji na świecie wspólnie z klientami poprzez efektywność energetyczną, większą produktywność urządzeń, niższe poziomy emisji oraz elektryfikację.
W porównaniu do pierwszego półrocza zeszłego roku, sprzedaż zwiększyła się o 13%, a wzrost organiczny o 8%, przy marży EBITA na poziomie 12,4%. Przy utrzymaniu wysokiego poziomu strategicznych inwestycji w innowacje i nowe technologie, EBITA wzrósł o 20% do poziomu 686 milionów euro. Zysk napędzała lepsza sytuacja na rynku, synergie związane z fuzjami i przejęciami, jak również poprawa sytuacji związanej z przerwami w globalnych łańcuchach dostaw.
– Chciałbym podziękować całemu zespołowi Danfoss za osiągnięcie solidnych wyników w pierwszym półroczu. W szczególności chciałbym zwrócić uwagę na kontynuację silnej dynamiki wzrostowej w obu Amerykach oraz w Indiach, jak i w naszym segmencie Power Electronics i Drives – powiedział Kim Fausing, prezes i CEO Danfoss.
1 marca Danfoss sfinalizował przejęcie niemieckiego producenta sprężarek – BOCK GmbH, który jest światowym liderem w produkcji sprężarek półhermetycznych do naturalnych czynników chłodniczych. Integracja biznesu hydraulicznego Eaton z Semikron Danfoss przebiega bez zakłóceń.
Danfoss wykonał również kolejny krok w kierunku osiągnięcia neutralności emisyjnej wszystkich swoich działań na świecie (zakres 1 i 2) do 2030 roku podpisując w USA umowę o dostawy energii elektrycznej pochodzącej z paneli fotowoltaicznych, która zacznie obowiązywać w 2025 roku. Prąd będzie dostarczany z nowej farmy paneli fotowoltaicznych o powierzchni 15,5 km2 zlokalizowanej w Teksasie. Rozpoczęcie budowy zaplanowano na listopad, a pełną zdolność do produkcji energii elektrycznej farma osiągnie wiosną 2025 roku.
– Robimy wszystko, aby zrównoważony rozwój stał się nieodłączną częścią naszych działań biznesowych i abyśmy mogli osiągnąć neutralność emisyjną naszej działalności na całym świecie do 2030 roku. Widzimy zdecydowany postęp procesu dekarbonizacji w zakresie 1 i 2, ale inicjatywy z zakresu 3 są również realizowane. Dobrym tego przykładem jest podpisanie umowy na dostarczanie energii elektrycznej, które sprawia, że cała energia, jakiej będziemy używali w Ameryce Północnej, będzie pochodzić z zielonego źródła. Obniży to nasz ślad węglowy w Ameryce Północnej o 75%, a na całym świecie o 21% – powiedział Kim Fausing.
Potwierdzona prognoza finansowa na rok 2023
Danfoss nadal ma ambicje na zwiększenie lub utrzymanie swojego udziału w rynku. Oczekuje się, że sprzedaż będzie oscylowała w okolicach 10,4-11,9 mld euro za cały rok. Marżę EBITA szacuje się na 11,5-13,0%. Uwzględnia to kontynuację integracji już nabytych biznesów oraz inwestycji w rozwój nowych produktów i rozwiązań. Wzrost i poziom zyskowności zależy od przerw w globalnym łańcuchu dostaw, wojny na Ukrainie, inflacji, pandemii oraz ogólnego tempa wzrostu gospodarki na świecie.
Najważniejsze liczby z pierwszego półrocza 2023 roku
- Wzrost sprzedaży o 13% do poziomu 5,528 mld euro (pierwsza połowa 2022: 4,906 mld) przyczyniający się do znacznego wzrostu organicznego w wysokości 8%.
- Inwestycje w innowacje (prace badawczo-rozwojowe) zwiększono o 17% do 249 milionów euro (pierwsza połowa 2022: 212 mln), co odpowiada 4,5% sprzedaży (pierwsza połowa 2022: 4,3%).
- Inwestycje (CAPEX) z wyłączeniem fuzji i przejęć wzrosły o 68% do poziomu 274 mln euro (pierwsza połowa 2022: 163 mln).
- Zysk operacyjny (EBITA) wzrósł o 20% do poziomu 686 mln (pierwsza połowa 2022: 570 mln), co dało marżę EBITA rzędu 12,4% (pierwsza połowa 2022: 11,6%).
- Operacyjny przepływ gotówki po odliczeniu podatków i odsetek (przed fuzjami i przejęciami) wyniósł -125 mln euro (pierwsza połowa 2022: -226 mln).
- Zysk netto wzrósł o 39% do poziomu 402 mln euro (pierwsza połowa 2022: 289 mln).
source: Danfoss