Design for Environment ( DfE ) czyli projektowanie z myślą o środowisku
Materiał prasowy (Bosch Rexroth Sp. z o.o. ) print
W dobie ogólnoświatowego trendu wzrastającej troski o bezpieczeństwo pracy i ochronę środowiska Bosch nie tylko za nim podąża, ale i formułuje wizję na przyszłość. Wizję, w realizacji której ma pomóc zbiór zasad dla wszystkich zaangażowanych w proces projektowania i wytwarzania produktów DC, aby te spełniały najwyższe standardy bezpieczeństwa będąc przy tym jak najmniej szkodliwymi dla środowiska w każdej fazie cyklu swojego życia.
Również w Bosch Rexroth projektantom i inżynierom procesów w codziennej pracy przyświecają wytyczne sformułowane w wewnętrznym standardzie DCCS 90033 oraz w centralnej dyrektywie N2580, które określają jakie substancje i w jakiej ilości są dozwolone do użytku w produktach DC. I tak, zakup każdego nowego produktu przez Bosch Rexroth, musi być poprzedzony przedłożeniem przez poddostawcę wypełnionej deklaracji dostawcy N2580-1, w której dostawca deklaruje zgodność dostarczanego produktu z obowiązującymi dyrektywami:
- EU-RoHS II (2011/65/EU) - Restriction of Hazardous Substances directive
- EU-REACh (EG/1907/2006) - Registration, Evaluation and Authorisation of Chemicals
- EU-Directive on batteries and accumulators (2006/66/EC and 2008/12/EC)
- EU-Directive on Packaging (94/62/EC and 2004/12/EC)
- EU-ELV directive (2000/53/EC)
- IMO convention.
Deklaracje dostawców są następnie archiwizowane w centralnej bazie materiałów MaCS – Material Data Management for Compliance & Sustainability, dzięki której możliwa jest późniejsza weryfikacja przez DfE Contact Person zgodności określonych produktów i tym samym całego finalnego wyrobu z aktualnie obowiązującymi dyrektywami. Wszystko to po to, aby wyrób końcowy mógł zostać dalej sprzedany z pełną świadomością tego, że jest bezpieczny zarówno dla zdrowia ludzi jak i dla środowiska.
source: Bosch Rexroth