FIBARO na MWC 2018 – polski smart home z niecierpliwością oczekuje na technologię 5G
Materiał prasowy print
FIBARO już po raz drugi wzięło udział w targach Mobile World Congress w Barcelonie. Tegoroczna edycja skupiała się na technologii 5G, która już wkrótce ma wprowadzić rewolucję w prędkości przesyłania danych w świecie mobilnym.
Technologia 5G już wkrótce zadebiutuje na światowych rynkach. Eksperci reprezentujący globalne korporacje technologiczne mówią, że to standard, który przede wszystkim przyspieszy przesyłanie danych oraz ustabilizuje jakość mobilnego połączenia internetowego.
W przypadku smart home oraz kategorii IoT, to szansa na bardziej zaawansowane działanie inteligentnego domu. W szczególności rozwiną się możliwości zarządzania domem z dowolnego miejsca na świecie, przykładowo za pomocą aplikacji mobilnej FIBARO. Rozwiązanie choć dostępne już teraz, czeka kolejny etap rozwoju. Chodzi przede wszystkim o szybszą reakcję urządzeń (nie większą niż 4ms), a także lepszej jakości obraz z zamontowanych w domu kamer. To szczególnie istotne w kontekście jednej z ostatnich premier – FIBARO Intercom, inteligentnego domofonu, z którego połączenia odbiera się na telefonie.
Standard 5G umożliwi także wykonywanie bardziej zaawansowanych operacji przez urządzenia IoT. Będzie to lokomotywa napędowa dla rozwoju integracji pomiędzy takimi obszarami jak smart home a automotive. W tym przypadku, dobre działanie obu tych zagadnień zależne jest od podejmowania decyzji przez urządzenia, które muszą obliczyć wiele zmiennych. Wraz z pojawieniem się sygnału 5G będzie to znacznie prostsze.
Ustabilizuje się również jakość połączenia, które od teraz będzie w stanie udźwignąć jeszcze większą ilość urządzeń. To wyjątkowo istotne w przypadku IoT i smart home, gdzie często instalacje obciążone są danymi z kilkudziesięciu urządzeń. Wraz z wejściem 5G problemem nie będzie obsługa nawet setek akcesoriów.
– Temat standardu 5G został bardzo mocno zaakcentowany w trakcie CES. Teraz, w trakcie MWC tą dyskusję kontynuuje świat mobile. Dla klientów FIBARO oznacza to przede wszystkim jeszcze bardziej komfortowe, zdalne zarządzanie systemem inteligentnego domu za pomocą aplikacji mobilnej. Komercyjne rozwiązania technologii 5G, z pewnością umożliwią FIBARO opracowanie nowych rozwiązań w kategorii smart home, szczególnie w obszarze bezpieczeństwa i integracji z innymi systemami poza domem – komentuje Krzysztof Banasiak, wiceprezes Fibar Group S.A.
W trakcie tegorocznej edycji MWC, FIBARO zaprezentowało także możliwości połączenia Systemu FIBARO z rozwiązaniami największych producentów IoT na świecie. Wśród nich znalazły się takie firmy jak Google, Amazon czy Apple. Ponad 175 integracji to dowód szerokiej komplementarności Systemu FIBARO, który może działać w połączeniu z asystentami głosowymi, systemami bezpieczeństwa, oświetlenia, ogrzewania czy urządzeniami multimedialnymi sterującymi domową rozrywką. To znak dla użytkowników, że inwestując w FIBARO, mogą łączyć z nim rozwiązania producentów, tym samym otwierając sobie kolejne możliwości i funkcje. Takiego działania nie mogą zagwarantować zamknięte i hermetyczne systemy.
O firmie FIBARO
FIBARO to polska marka, działająca w branży Internetu Rzeczy (Internet of Things), dostarczająca rozwiązań z zakresu automatyki budynkowej. System FIBARO w przeciągu zaledwie kilku lat, zadomowił się na sześciu kontynentach, w przeszło stu krajach, stając się jednym z najbardziej zaawansowanych, bezprzewodowych systemów inteligentnego domu na świecie. FIBARO jest systemem w całości stworzonym, rozwijanym i produkowanym w Polsce – zarówno siedziba, jak i fabryka FIBARO znajdują się w Poznaniu. Firma zatrudnia niemal 350 pracowników. Misją FIBARO jest wzbogacanie życia ludzi na całym świecie poprzez tworzenie komfortowej, przyjaznej i bezpiecznej przestrzeni domowej.
source: Fibaro