Fabryka Przyszłości – w drodze do Przemysłu 4.0 już po raz trzeci
Materiał prasowy (Balluff Sp. z o.o.) print
W tym roku Wrocław to nie tylko Europejska Stolica Kultury, ale także po raz kolejny stolica najnowszych technologii. 12 i 13 października 2016 r. w stolicy Dolnego Śląska odbyła się trzecia edycja konferencji rozproszonej „Fabryka Przyszłości – w drodze do Przemysłu 4.0”. To nowatorskie przedsięwzięcie jest organizowane przez cztery wiodące firmy w dziedzinie nowych technologii produkcji: Balluff, Fanuc, Lapp Kabel i Wago.
Tegoroczna konferencja była podzielona na dwie części: sesję plenarną, która odbyła się w Narodowym Centrum Muzyki oraz część poświęconą praktycznym rozwiązaniom, które omówiono w trakcie sesji odbywających się w siedzibach trzech organizatorów – firm Balluff, Fanuc i Wago.
Szanse, wyzwania i zagrożenia
Podczas sesji plenarnej przedstawiono najnowsze trendy i kierunki rozwoju systemów sterowania. Zaprezentowano m.in. raport o innowacyjności polskiej gospodarki oraz omówiono szanse i zagrożenia, jakie stoją przed branżą przemysłową.
Nowoczesna produkcja nie może rozwijać się bez odpowiednio wykształconych pracowników, dlatego znaczną część sesji poświęcono również kwestiom rozwoju edukacji (np. w ramach studiów dualnych), który powinien zapewnić odpowiednie przygotowanie kadry inżynierskiej i technicznej do podjęcia pracy w przemyśle.
Fabryka Przyszłości oczami studentów
W pierwszym dniu zostały także ogłoszone wyniki trzeciej edycji konkursu prac studenckich – Fabryka Przyszłości, a laureatom wręczono nagrody. Zwycięzcy mieli też możliwość przedstawienia najlepszych projektów, prezentujących ideę Przemysłu 4.0. Jury najwyżej oceniło koncepcję Klary Sieji z Politechniki Lubelskiej (nagroda 5000 zł). Drugie miejsce zajął Paweł Bielenda z Politechniki Rzeszowskiej (nagroda 3000 zł), a trzecie – Karol Maziec z Politechniki Wrocławskiej (nagroda 2000 zł). Wyróżnienie za zajęcie w konkursie czwartego miejsca przypadło dwóm reprezentantom Politechniki Warszawskiej: Annie Świecy i Piotrowi Stefańskiemu (praca zespołowa).
Innowacyjność i oszczędność w jednym
Drugi dzień konferencji stał przede wszystkim pod znakiem sesji technologicznych, przeprowadzonych w siedzibach organizatorów konferencji. Podczas sesji zostały zaprezentowane innowacyjne rozwiązania (m.in. technologie komunikacyjne, systemy MES z wykorzystaniem RFID, aplikacje i rozwiązania z zakresu zaawansowanej robotyki), dzięki którym można monitorować i zarządzać produkcją przy jednoczesnym ograniczaniu kosztów działalności, w tym zużycia energii.
Podsumowanie
– Wrocławska konferencja to nie tylko idee i rozwiązania, ale także doskonała okazja do spotkania i wymiany poglądów z ekspertami z zakresu automatyki przemysłowej oraz przedstawicielami przodujących uczelni technicznych w Polsce. To spotkanie dostawców zaawansowanych technologii, jak i ich odbiorców z różnych branż przemysłowych – motoryzacji, RTV/AGD, lotnictwa i innych – podsumowuje Grzegorz Banakiewicz, koordynator konferencji, reprezentujący firmę Balluff.
Konferencja rozproszona „Fabryka Przyszłości – w drodze do Przemysłu 4.0” skierowana jest do osób mających wpływ na rozwój i unowocześnianie fabryk: przedstawicieli utrzymania ruchu, projektantów automatyki przemysłowej, inżynierów produkcji, szefów produkcji, dyrektorów technicznych, integratorów systemów sterowania, automatyków utrzymania ruchu, a także reprezentantów działów planowania i rozwoju. W tegorocznej edycji wzięło udział blisko 200 osób.
BALLUFF Sp. z o.o.
ul. Graniczna 21A, 54-516 Wrocław
tel. 71 382 09 00
e-mail: balluff@balluff.pl
www.balluff.pl
source: Automatyka 11/2016
Keywords
Balluff, Fabryka Przyszłości, Fanuc, lapp kabel, Przemysł 4.0, Wago Elwag