Hannover Messe Preview 2015
Jolanta Górska-Szkaradek (AutomatykaOnline.pl) print
3 lutego 2015 r. w Berlinie odbyła się konferencja prasowa, podczas której Deutsche Messe AG, organizator Hannover Messe, najważniejszych targów technologicznych na świecie, dokonał prezentacji tegorocznej imprezy.Tegoroczne targi Hannover Messe odbęda się w dniach 13-17 kwietnia, a ich hasłem przewodnim jest Integrated Industry – Join the Network! Na kraj partnerski targów wybrano Indie.
Członek Zarządu Deutsche Messe AG, dr Jochen Koeckler dokonał ogólnej prezentacji tegorocznej imprezy – przedstawił trendy i główne tematy.
Hannover Messe 2015 to dziesięć imprez branżowych, które łącznie zajmą 400 tys. m2 powierzchni wystawienniczej. Do Hanoweru przyjedzie ok. 6500 wystawców z ponad 100 krajów. Hannover Messe 2015 tworzą takie imprezy jak: Industrial Automation, Motion, Drive & Automation, Energy, Wind, MobiliTec, Digital Factory, ComVac, Industrial Supply, SurfaceTechnology oraz Research & Technology. Te branżowe imprezy są odzwierciedleniem najważniejszych gałęzi przemysłu, a ich wspólną cechą jest zwiększenie produkcji, a tym samym konkurencyjności przedsiębiorstw. Z kolei konkurencyjność przedsiębiorstwa będzie zależała od zdolności ścisłego współdziałania ze wszystkimi uczestnikami rynku zaangażowanymi w dany proces produkcyjny, co jeszcze przyspieszy produkcję. Polegając wyłącznie na sobie i własnych kompetencjach traci się szansę integracji, dlatego tak ważny jest temat wiodący targów: Integrated Industry – Join the Network! Tylko silna zintegrowana sieć złożona z branż budowy maszyn, elektrotechnicznej i informatycznej sprosta wyzwaniom przemysłu 4.0.
Z kolei ambasador Indii w Niemczech Vijay Gokhale przedstawił kierunki rozwoju tego kraju, którego celem jest zaistnieć na mapie świata jako centrum produkcji. Ambasador podkreślił, że
wybrany w ubiegłym roku premier Narendra Modi pod hasłem „Make in India” realizuje politykę modernizacji fabryk i infrastruktury, starając się przyciągnąć jak najwięcej zagranicznych inwestorów. W Hanowerze pojawi się ponad 300 indyjskich firm i około 7 tys. odwiedzających przybędzie z tego kraju. Premier Narendra Modi wraz z kanclerz Niemiec Angelą Merker wspólnie otworzą targi hanowerskie.
Dziennikarze przybyli do Berlina mieli szansę spotkać się z przedstawicielami 40 wystawców tegoroczny targów hanowerskich i poznać ich targowe propozycje, a w tym wiele nowości.
Od samego wejścia uwagę wszystkich przyciągał usługowy robot “Care-O-bot® 4” prezentowany przez firmę Schunk, a opracowany wspólnie z Instytutem Fraunhofera ze Stuttgartu. W Hanowerze będzie jego światowa premiera. Modułowa budowa robota umożliwia tworzenie wielu konfiguracji do różnych aplikacji. Najkrótsza charakterystyka robota to: zwinny, modułowy i niedrogi. Stawy ramion jak i jednopalczastej dłoni są standardowymi modułami Schunk stosowanymi w systemach chwytających. Należy podkreślić, że elementy stosowane w mobilnej robotyce muszą być lekkie, a te warunki spełniają elementy firmy Schunk.
Ponadto prezentowany będzie certyfikowany system chwytaków, program umożliwiający zaprojektowanie w ciągu 15 minut szczęk chwytaka oraz znany już antropomorficzny, pięciopalczasty chwytak, który przygotowany jest już do seryjnej produkcji zarówno w postaci lewej, jak i prawej dłoni.
ifm electronic wśród bogatej oferty urządzeń do automatyzacji procesów technologicznych pokaże nowy magnetyczny enkoder. Łatwy w obsłudze enkoder może pracować jako en- koder inkrementalny, licznik lub może być używany do kontroli prędkości obrotowej.
Wszystkie funkcje i parametry mogą być ustawione w urządzeniu za pomocą przycisków i wyświetlacza LED, który może być również obracany elektronicznie o 180 stopni. Innowacją jest możliwość ustawiania parametrów nie tylko bezpośrednio na enkoderze, ale także w przyjazny dla użytkownika sposób poprzez IO-Link. Taka opcja łączności zapewnia, że urządzenie jest odpowiednie do przemysłu 4.0.
Firma Socomec specjalizująca się w zapewnieniu dostępności, nadzorowaniu i bezpieczeństwie sieci elektrycznych niskiego napięcia, będąca ekspertem m.in. w obszarze systemów UPS, przetwarzania energii i technik pomiarowych promować będzie system do pomiarów i monitorowania parametrów sieci DIRIS Digiware.
Przedstawiciele Festo powiedzieli, ze w Hanowerze będzie coś nowego z bioniki, ale nadal chcą utrzymać to w tajemnicy. Poza tym firma zaprezentuje własne rozwiązania manipulacyjne i program do projektowania sytemu manipulacyjnego. Można będzie zobaczyć nowe, przyszłe koncepcje wykorzystujące nadprzewodnictwo, które są efektem intensywnej pracy badawczej. W Hanowerze będą trzy nowe, innowacyjne koncepcje aplikacji bazujące właśnie na nadprzewodnictwie. Według inżynierów z Festo nadprzewodniki otwierają możliwości dla zupełnie nowych, wcześniej nie do pomyślenia, zastosowań w automatyce. Pozwalają one m.in. na bezkontaktowe przenoszenie elementów i przykładem takiego zastosowania jest prezentowany w Berlinie, i będzie prezentowany na targach Hannover Messe 2015, system SupraCycle.
W ofercie firmy Beckhoff zwiedzający targi znajdą kilka interesujących nowości, a wśród nich terminale sieciowe, serwosytemy, komputery przemysłowe. Wśród nowości pokazany będzie wielordzeniowy, przemysłowy serwer C6670 w pełni przygotowany pod kątem wymagań Industry 4.0. Serwer ten umożliwia sterowanie maszynami z maksymalną wydajnością obliczeniową.
Instytut Technologii z Karlsruhe (KIT) zaprezentuje autonomiczny pojazd FiFi, który sterowany jest gestami wykonywanymi przez człowieka. FiFi to mobilna platforma wyposażona w kamerę 3D, która może podążać za człowiekiem transportując ładunek lub przemieszcza się między stanowiskami wzdłuż wskazanej przez obsługę linii. Dotychczas zrealizowano FiFi w dwóch wariantach obciążeń: 30 kg i 300 kg. Szczegółowe informacje można będzie uzyskać w Hanowerze.
Phoenix Contact zaprezentuje nowy przekaźnik bezpieczeństwa PSRmini, który mimo małych gabarytów ma moc dużego przekaźnika. PSRmini ma kompaktową szerokość 6 mm, a więc zajmuje minimalną przestrzeń. Charakteryzuje się niskim zużyciem energii. Przekaźnik może być stosowany w budowie maszyn i w wielu przemysłowych aplikacjach, w tym w aplikacjach rozproszonych w strefach zagrożonych wybuchem. PRSmini oferowany jest w dwóch wersjach 6 mm i 12 mm.
Po sześcioletniej przerwie w Hanowerze zobaczymy firmę SICK, która zaprezentuje całą swoją ofertę czujników i rozwiązań czujnikowych do zastosowań przemysłowych.
Targi zapowiadają się bardzo interesująco.
source: AutomatykaOnline.pl