Jak zbudować i skonfigurować inteligentny dom FIBARO
Materiał prasowy print
Certyfikowany instalator, który zajmuje się budową i konfiguracją systemu smart home FIBARO, jest wyposażony we wszystko, co pozwoli na skonfigurowanie systemu w sposób skrojony pod potrzeby użytkownika. Przeszedł specjalistyczny kurs, instaluje sprawdzone, nowoczesne urządzenia, a w każdej chwili ma do dyspozycji wiele narzędzi, które pozwolą rozwiać wątpliwości. Jak wygląda to w praktyce? Pokazujemy to krok po kroku.
Smart home FIBARO to system bezprzewodowy i modułowy. Został oparty na technologii Z-Wave. Można z niego skorzystać zarówno w nowo budowanych domach i mieszkaniach, jak i w tych już istniejących. Jego przewaga nad innymi, podobnymi rozwiązaniami polega m.in. na tym, że do pełnej sprawności nie potrzebuje kucia setek metrów bruzd w ścianach i podłogach, a potem układania w nich przewodów.
– Wszystkie niezbędne moduły są montowane w podtynkowych puszkach instalatorskich albo w obudowie sterowanego urządzenia – wyjaśnia Sebastian Lisowski, krajowy kierownik sprzedaży FIBARO. – Wszystkie moduły, a więc zarówno te sterujące oświetleniem, jak i roletami czy sprzętem RTV i AGD, tworzą węzły sieci, których zadaniem jest przekazywanie informacji do centrali Home Center 2 lub Home Center Lite – dodaje.
Jakie urządzenia konfigurujemy?
Wystarczy więc wstępnie zainstalować wszystkie potrzebne urządzenia i można przystąpić do kolejnego etapu, którym jest konfiguracja urządzeń. Wśród urządzeń FIBARO znajdują się m.in. sensory – np. czujnik dymu, tlenku węgla, zalania czy ruchu; aktory (urządzenia wykonujące pewne akcje, np. włącz/wyłącz) – inteligentna wtyczka (Wall Plug), moduły dopuszkowe (Dimmer, Roller Shutter, Single/ Double Switch) czy głowica termostatyczna (the Heat Controller).
Urządzenia wchodzące w skład systemu FIBARO mają podstawowe ustawienia zapisane w wewnętrznej pamięci. Fabryczne ustawienia pozwalają na pełne korzystanie z systemu, jeśli jednak chcemy, żeby system został zaprogramowany zgodnie z naszymi potrzebami, trybem pracy i dnia, domyślną konfigurację można zmienić np. przy pomocy certyfikowanego instalatora.
Pora wszystko skalibrować
Żeby skonfigurować system, wystarczy skorzystać z przeglądarki internetowej – wchodząc na stronę FIBARO Home Center. Do diagnostyki systemu służy instalatorowi aplikacja FIBARO Installer App. Natomiast domownik może sterować systemem smart home FIBARO przy pomocy aplikacji Home Center App zainstalowanej w smartfonie lub na tablecie. Intuicyjny panel konfiguracyjny aplikacji jest podzielony na zakładki, które pomagają w nawigacji. Wśród nich są m.in. „Pomieszczenia” czy „Urządzenia”, które pokazują listę urządzeń i innych elementów wyposażenia domu. Są też „Panele”, gdzie zawarte są zaawansowane funkcje systemu FIBARO – to tam można dokonać konfiguracji alarmu czy harmonogramów ogrzewania lub podlewania.
Wszystko to ułatwia tworzenie scen, a więc programów, które pozwalają automatycznie sterować modułami wchodzącymi w skład systemu. Każdą z nich można definiować w zależności od warunków atmosferycznych, czasu oraz stanu i wskazań poszczególnych czujników oraz modułów.
– Scena jest grupą poleceń przekazywanych do konkretnych urządzeń, a więc np. „otwórz rolety na 50%, zgaś światło górne, a światło dolne ustaw na 30%” – tłumaczy Sebastian Lisowski z FIBARO. – Można ją zdefiniować również tak, by jakaś sekwencja zdarzeń była uruchamiana albo w określonych warunkach, albo o konkretnej porze, a więc zawsze w poniedziałek o godzinie 12.30 i w środę o 13.45 – dodaje.
Możliwe są także zdecydowanie bardziej skomplikowane i wysublimowane sposoby konfiguracji. Wymagają one jednak umiejętności posługiwania się językiem Lua. To powszechnie wykorzystywany w branży smart home język programowania – daje wiele możliwości.
– Posługiwanie się nim wymaga sporej wiedzy. Certyfikowani instalatorzy FIBARO, którzy ukończyli nasz kurs, poznają jego podstawy, a potem mają dostęp do materiałów, które umożliwiają poszerzanie związanej z tym wiedzy – zaznacza Bartłomiej Kreczmer z FIBARO.
Fachowe wsparcie dla instalatora
Każdy, kto bierze udział w certyfikowanym szkoleniu FIBARO, zyskuje szereg możliwości, które później ułatwiają mu pracę związaną z montażem i skonfigurowaniem systemu. – Przede wszystkim podkreślmy, że każdy certyfikowany trener FIBARO już po kursie służy podpowiedziami swoim słuchaczom. Wiele innych, praktycznych wiadomości można też znaleźć na naszej stronie internetowej w zakładce „Wsparcie” – dodaje Bartłomiej Kreczmer.
Poza tym właśnie z myślą o potrzebach certyfikowanych instalatorów została stworzona platforma wiedzy FIBARO Academy, której zadaniem jest dostarczanie informacji pomagających nieustannie pogłębiać wiedzę związaną z tworzeniem systemu smart home FIBARO. Jednym z najważniejszych jej elementów jest kurs, w ramach którego wszyscy certyfikowani monterzy mogą się zapoznać z poszczególnymi rozwiązaniami składającymi się na system i ze sposobami ich konfigurowania. Każdy rozdział jest zakończony podsumowaniem i praktycznym testem, który pozwala sprawdzić, czy kursant posiadł wiedzę w pełnym zakresie oraz podpowiada, nad którymi zagadnieniami powinien popracować nieco dłużej.
source: Fibaro