MIDEST 2014 – kooperacja przemysłowa na najwyższym poziomie
Katarzyna Jakubek print
Targi MIDEST to największa impreza wystawiennicza na świecie z zakresu kooperacji i podwykonawstwa przemysłowego, która umożliwia zapoznanie się z najnowszymi osiągnięciami technologicznymi, systemami produkcji i innowacjami prezentowanymi przez podwykonawców ze wszystkich branż.
Nowoczesne paryskie hale targowe już po raz 44. gościły wystawców i odwiedzających w ramach odbywających od 4 do 7 listopada 2014 r. targów Midest. Wydarzenie skupia się m.in. wokół sektorów tworzyw sztucznych, gumy, kompozytów, maszyn specjalnych i usług dla przemysłu. Od kilku lat pozycja Midest na światowym rynku pozostaje stabilna, potwierdzając, że jedne z najważniejszych targów kooperacji przemysłowej na świecie mogą być bardzo efektywnym narzędziem w promocji marki i rozwoju firmy, jak również w pozyskiwaniu intratnych kontaktów biznesowych.
W ostatnich latach formuła targów na świecie ulega dużym zmianom. Obecnie wszystkie informacje dostępne są szybko i w prosty sposób w Internecie, a co za tym idzie same prezentacje produktowe na stoiskach wystawienniczych nie są już tak atrakcyjne dla potencjalnych klientów. Dostępność informacji spowodowała, że klienci są coraz bardziej świadomi wyboru i na targi przyjeżdżają już z konkretnymi projektami i problemami do rozwiązania. Organizatorzy targów Midest, aby sprostać zmieniającym się oczekiwaniom wystawców i odwiedzających, wprowadzają nowe elementy, które mają uatrakcyjnić wydarzenie, m.in. studio telewizyjne, w którym w trakcie targów szerokie grono ekspertów dyskutowało na tematy najważniejsze dla branży. Z kolei na stoiskach wystawienniczych, oprócz nowości produktowych, można było również znaleźć wirtualne prezentacje, które zachęcały uczestników do rozmów. Ciekawym pomysłem było stworzenie na terenie targów strefy biznesowej, w której – w spokojniejszej i wygodniejszej atmosferze – można było porozmawiać.
Midest w liczbach
Z danych organizatorów wynika, że na imprezie wystawiało się 1678 podwykonawców z 45 krajów. Podczas listopadowych targów skupiano się na branży lotniczej jako na sektorze, który w ostatnim czasie dynamicznie rozwija się w Europie, a także na technologiach druku 3D. Ważnym elementem były również wydarzenia towarzyszące imprezie, w tym fora i konferencje. Przyznano również nagrody targowe.
Podobnie jak w poprzedniej edycji, ponad 60 proc. wystawców (1016) stanowiły firmy francuskie. Zagraniczne firmy (662) skupione zostały w 32 pawilonach podzielonych na kraje i rozwiązania. Targi odwiedziło ponad 41 tys. profesjonalistów z 78 krajów, którzy w głównej mierze poszukiwali partnerów do międzynarodowych projektów. 17 proc. odwiedzających targi (o 2 proc. więcej niż w poprzedniej edycji) pochodziło spoza granic Francji, przy czym najliczniejszą grupę stanowili goście z Belgii, Hiszpanii, Włoch, Niemiec i Tunezji.
Polska reprezentacja
W minionej edycji tragów również Polska była licznie reprezentowana przez krajowe firmy, Za pośrednictwem Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ), w ramach projektu „Program Promocji Gospodarczej Polski Wschodniej”, bogatą reprezentację miały polskie spółki. W targach uczestniczyły m.in. firmy Andrex – Dąbrowski, Automatyka-Pomiary-Sterowanie, Biko-Serwis, EXPOM, Fabryka Aparatury Elektromechanicznej Fanina, Hajduk Group, Jazon, Kanex, Promotech, Promotech-KM, Przedsiębiorstwo PHU Malinex Ryszard Malinowski, Sigma, Starpol II, Szymczyk Stanisław NOTA-Zakład Mechaniki Precyzyjnej, Wolco, Zakład RPOL Polit Roman, Zakład Metalowy Gorzelak II, Zakład Usługowo-Produkcyjny Roztocze Roman Rakczy Zakłady Mechaniczne Rufus G. Wilk i Wspólnicy. W opinii polskich wystawców targi kooperacji przemysłowej w Paryżu są idealnym miejscem na pozyskanie międzynarodowych kontaktów.
Kraj partnerski
W minionej edycji wyróżnionym regionem francuskim została Normandia, a krajem partnerskim po raz pierwszy w historii był kraj Afryki Północnej – Tunezja. Wybór Tunezji nie był przypadkowy: z 11 mln mieszkańców i wzrostem gospodarczym na poziomie 3,6 proc. uznawana jest ona za kraj ekonomicznie konkurencyjny i oferujący wiele możliwości rozwoju. Lokalizacja między Europą a Bliskim Wschodem, bliska współpraca z Unią Europejską oraz zawarte liczne umowy handlowe z krajami afrykańskimi i Bliskiego Wschodu tworzą stabilne podłoże do dalszych inwestycji.
Tunezja może poszczycić się 10 rozwiniętymi klastrami przemysłowymi, a dwa kolejne są w trakcie tworzenia. Nie bez znaczenia jest również park lotniczy w pobliżu Tunisu oraz liczne strefy przemysłowe rozlokowane w całym kraju. Od 2012 r. liczba zagranicznych inwestycji wzrosła w Tunezji o 55 proc., a ponad 3 tys. zagranicznych firm stworzyło już ponad 330 tys. miejsc pracy, głównie przy produkcji. Branża mechaniczna oraz elektryczna przeżywają obecnie szybki rozwój, zaś automotive i przemysł lotniczy są wiodącymi sektorami w Tunezji.
Następna edycja targów Midest, połączonych z Maintenance Expo oraz dodatkowo z targami Tolexpo, odbędzie się w dniach 17–20 listopada 2015 r.
source: Automatyka 1-2/2015