Mała-wielka różnica w instalacji wewnętrznej. O małych i kompaktowych obudowach od Rittal
Materiał prasowy (Rittal Sp. z o.o.) print
Niekiedy mała zmiana może mieć duży wpływ na codzienną pracę konstruktorów szaf i producentów rozdzielnic. Rittal udowadnia to po raz kolejny nową szyną do zabudowy wewnętrznej do systemu szaf kompaktowych AX. Większe pole manewru we wprowadzaniu przewodów do obudowy to także więcej miejsca a jednocześnie większa gęstość upakowania okablowania. Małe i kompaktowe obudowy Rittal to idealne rozwiązanie przy inwestycji budowlanej każdego rodzaju.
Nowa szyna do zabudowy wewnętrznej – nowe możliwości
Montaż w obudowach kompaktowych często bywa czasochłonny i skomplikowany. Aby przymocować komponenty poza płytą montażową – na przykład do ścian bocznych, niejednokrotnie konieczne są procesy mechaniczne, takie jak wiercenie. Działania te mogą nie tylko obniżyć stopień ochrony obudowy, lecz wiążą się także ze znacznym wysiłkiem i kosztami instalacji. Ponadto dostępna przestrzeń montażowa wewnątrz obudowy jest ograniczona lub nie daje pełnych możliwości wykorzystania istniejących powierzchni montażowych. Jak mierzyć się z takimi wyzwaniami?
Rozwiązaniem tego typu problemów oferowanym przez Rittal może być nowa szyna do zabudowy wewnętrznej o zwiększonej nośności, którą można zamontować łatwo, dokładnie i stabilnie. I co najważniejsze – nie wymaga ona wiercenia. Wzmocniona szyna umożliwia szerokie zastosowanie dzięki lokalizatorom wbudowanym w boczne ściany obudów sterowniczych AX, do których można dopasować szynę za pomocą śrub. Wewnętrzna szyna montażowa jest jeszcze lepiej umiejscowiona – dzięki temu bez problemu wytrzymuje ona wibracje występujące podczas transportu lub obsługi maszyn. W rezultacie – dzięki nowej szynie do montażu wewnętrznego – w obudowach kompaktowych AX można teraz łatwo, szybko i przy dużej stabilności zainstalować więcej elementów elektrotechnicznych także poza płytą montażową.
Obudowy sterownicze Kompakt AX: prostota to większa wydajność
Otwory wykonane metodą wiercenia nie muszą być gratowane, malowane i uszczelniane, co oszczędza czas, wysiłek i pieniądze, a także pozwala na pełniejszą ochronę okablowania znajdującego się wewnątrz poszczególnych obudów. W obudowach sterowniczych Kompakt AX akcesoria takie jak wyłączniki drzwiowe, odboje drzwiowe, przepusty kablowe, listwy zaciskowe lub oświetlenie obudowy można przymocować bezpośrednio do wewnętrznej szyny instalacyjnej, bez konieczności ingerencji w samą obudowę, a tym samym niebezpieczeństwa jej uszkodzenia.
To jednak nie jedyna zaleta obudów sterowniczych Kompakt AX oferowanych przez Rittal.
Ich kolejną przewagą produktową jest to, że w połączeniu z szyną konfiguracyjną podstawy AX można również zastosować akcesoria, takie jak profile tłoczone, szyny wsporcze do kabli lub szyny nośne z asortymentu VX25, dzięki wstępnie zdefiniowanym odstępom między szynami.
Obudowy sterownicze Kompakt AX: jedno rozwiązanie to za mało
Nowa szyna do zabudowy wewnętrznej, łatwy montaż i większa nośność to nie jedyne zalety obudów sterowniczych Kompakt AX. Jedną z największych zalet tej linii jest fakt, że oferuje ona szafy i obudowy w różnych wariantach: kompaktowe obudowy sterownicze AX, obudowy sterownicza AX z tworzywa sztucznego i systemowe szafy pojedyncze SE. Wszystkie one mają wszechstronne zastosowanie w instalacjach o średnim zapotrzebowaniu na miejsce. Spełniają najwyższe wymagania ochrony przed korozją i klasy ochrony do IP 66. Obudowy naścienne umożliwiają też łatwą zabudowę i elastyczne wprowadzanie kabli. W linii Kompakt znajdują się następujące typy produktów:
- Obudowa sterownicza Kompakt AX - nowa obudowa sterownicza Kompakt AX oferuje maksymalną jakość i spójność danych inżynierskich oraz elastyczność i bezpieczeństwo w montażu i zabudowie wnętrza.
- Skrzynki sterownicze z tworzywa sztucznego AX- obudowy AX z tworzywa sztucznego do wyboru z szybą lub bez, optymalne do zastosowań na zewnątrz budynków. Liczne występy mocujące umożliwiają indywidualną zabudowę wnętrza w siatce wymiarowej 25 mm, np. z wykorzystaniem szyn i szyn systemowych chassis.
- Obudowy naścienne EL - trzyczęściowe obudowy naścienne z płaszczyzną mocowania 19” i ozdobnymi drzwiami szklanymi. Wychylna część środkowa zapewnia optymalny dostęp z przodu i z tyłu do zainstalowanych komponentów. Ścienna część montażowa umożliwia wprowadzenie kabli od góry i od dołu.
Obudowy małogabarytowe: na mniejsze potrzeby
Nie każda inwestycja budowlana czy remontowa wymaga zastosowanie obudów sterowniczych większego gabarytu. Czasem okablowania instalacyjnego jest na tyle mało, że wystarczą rozwiązania mniejszego rozmiaru. Rittal wychodzi naprzeciw temu zapotrzebowaniu rynku i oferuje obudowy małogabarytowe z dużą różnorodnością wariantów. Wśród nich znajdują się m.in. takie rozwiązania jak obudowy poliwęglanowe PK, aluminiowe GA, małogabarytowe KX, blaszane w wersjach jako skrzynki zaciskowe z kołnierzem i bez, obudowy typu E-Box i Bus. Małogabarytowe obudowy naścienne spełniają najwyższe wymagania w zakresie ochrony komponentów elektrycznych do małych zastosowań sterowniczych.
Co charakteryzuje poszczególne typów produktów z segmentu obudów małogabarytowych od Rittal? Wystarczy przyjrzeć się ich segmentacji.
- Obudowy małogabarytowe KX – obudowy z linii System Perfection. Nowe obudowy małogabarytowe KX z blachy stalowej oferują maksymalną jakość i spójność danych inżynierskich oraz elastyczność i bezpieczeństwo w wielu różnych zastosowaniach.
- Obudowy poliwęglanowe PK - obudowy ze wzmacnianego włóknami szklanymi poliwęglanu, do wyboru z szarą lub przezroczystą pokrywą. Klasa ochrony IP 66. Dają możliwość szybkiej konserwacji przez pokrywę z szybkim zamknięciem, jednocześnie zapewniając bezpieczeństwo dzięki użyciu samogasnących materiałów.
- Obudowy z odlewów aluminiowych GA – solidne, lakierowane obudowy naścienne z odlewu aluminiowego. Klasa ochrony IP 66. Idealnie nadają się do zastosowań w surowych warunkach otoczenia dzięki optymalnej ochronie przed korozją. Ich dużym atutem jest łatwa zabudowa wewnętrzna.
source: Rittal