Mikroskopy cyfrowe w branży elektronicznej
Rynek elektroniki wymusza miniaturyzację, co zwiększa potrzebę precyzyjnej kontroli pracy z zminiaturyzowanymi komponentami. W tym artykule przyjrzymy się zakresowi zastosowań jednego z kluczowych urządzeń w branży elektronicznej, które umożliwiają pracę nad miniaturowymi elementami – mikroskopu cyfrowego.
Presja rynku wymusza na producentach coraz dalej postępującą miniaturyzację elektroniki. Wychodzące każdego roku nowe telefony, komputery czy inne urządzenia wielofunkcyjne by być konkurencyjne muszą mieć coraz to większą wydajność bez zwiększania swoich rozmiarów. W efekcie, w pakietach elektronicznych stosowane są coraz mniejsze komponenty w coraz większym zagęszczeniu. Powoduje to efekt domina – wymuszający nie tylko na producentach, ale również na ich podwykonawcach oraz na serwisach urządzeń elektronicznych przystosowanie się do realiów pracy z wysoce zminiaturyzowaną elektroniką.
Problem związany z wymagającą inspekcją elektroniki można dostrzec już na etapie wizualnej kontroli. Standardowe lupy na stanowiskach roboczych z oświetleniem stają się teraz narzędziem pomocniczym, umożliwiającym jedynie pobieżną kontrolę całego układu elektronicznego. Powiększenia, jakie oferują (zwykle od 1,7x do 3x), są zdecydowanie niewystarczające do pracy z najdrobniejszymi elementami elektronicznymi. Jako rozwiązanie tego problemu zaczęto stosować mikroskopy. Wyróżnić można dwa rodzaje tych urządzeń, które są obecnie najbardziej popularne: mikroskopy stereoskopowe oraz mikroskopy cyfrowe.
Mikroskopy stereoskopowe to popularne i powszechnie stosowane urządzenia w różnych dziedzinach nauki i przemysłu. Dzięki ich optyce pozwalają na dokładną i przestrzenną obserwację punktów. Jednakże, ich pozycja ciała wymuszana na operatorze, który musi przybliżyć oczy do okularów i pozostawać w tej pozycji przez całą pracę, stanowi poważną wadę. Szczególnie w przypadku montażu uzupełniającego w linii produkcyjnej, gdzie operatorzy muszą pracować w przygarbieniu przez całe dni robocze. To z kolei może prowadzić do schorzeń układu kostno-szkieletowego, bólów głowy i oczu. Kolejną wadą jest ograniczenie jednoczesnej pracy na urządzeniu tylko do jednej osoby. Z tego powodu coraz większą popularnością cieszą się mikroskopy cyfrowe, które rozwiązują te problemy.
W branży elektronicznej coraz większą popularnością zyskują mikroskopy cyfrowe, które są bardziej wygodne w obsłudze niż tradycyjne mikroskopy stereoskopowe. Mikroskopy cyfrowe, zwane również wideo mikroskopami, wykorzystują kamerę cyfrową z obiektywem do zdjęć makro, która przesyła obraz na żywo na monitor. Taki rodzaj mikroskopu pozwala na wygodną pracę w pozycji wyprostowanej, co minimalizuje ryzyko schorzeń zawodowych układu kostno-szkieletowego, bólów głowy i oczu. Co więcej, mikroskopy cyfrowe umożliwiają jednoczesną pracę kilku osób na jednym urządzeniu, co znacznie zwiększa efektywność pracy.
Mikroskopy cyfrowe, w przeciwieństwie do konwencjonalnych mikroskopów stereoskopowych, umożliwiają operatorowi wygodne ustawienie monitora i podgląd obrazu w wybranej przez niego pozycji, co pozwala na pracę w pozycji wyprostowanej. Dodatkowo, obraz może być analizowany przez kilku specjalistów jednocześnie, a dzięki zdalnemu przesyłaniu obrazu, również przez specjalistów pracujących zdalnie. Ta elastyczność pracy przynosi nowe, dynamiczne sposoby pracy, większą pewność inspekcji oraz innowacyjne pomysły.
Mikroskopy cyfrowe pozwalają na uzyskanie dużych przybliżeń, nawet większych niż w przypadku mikroskopów stereoskopowych, sięgających 600x. Pracują one zazwyczaj w wysokiej rozdzielczości 1080p/60Hz. Istnieją jednak pewne ograniczenia, wynikające z zasad fotografii. Matryce kamer cyfrowych mają mniejszą rozpiętość tonalną niż ludzkie oko, co może prowadzić do niedoświetlenia lub prześwietlenia bardzo jasnych i ciemnych obszarów przy dużych powiększeniach. Niemniej jednak, mikroskopy cyfrowe są dziś najpopularniejszymi i bardzo wszechstronnymi urządzeniami do inspekcji.
Mikroskopy cyfrowe stały się popularnym rozwiązaniem w branży elektronicznej, a ich najczęstsze zastosowania to montaż uzupełniający i naprawy. Szczególnie warto zwrócić uwagę na różnorodne modele mikroskopów cyfrowych marki TAGARNO, które zyskały duże uznanie w Polsce.
Jednym z najbardziej pożądanych urządzeń w produkcji elektronicznej jest TAGARNO MAGNUS TREND FHD, który oferuje realistyczny obraz o najwyższej jakości, bez zakłóceń i opóźnień. Dzięki możliwości wyświetlenia obrazu na monitorze, operator może wygodnie pracować w pozycji wyprostowanej. Urządzenie posiada również dużą przestrzeń roboczą, co umożliwia korzystanie z różnego rodzaju narzędzi wykorzystywanych w branży elektronicznej. To idealne rozwiązanie dla stanowisk naprawczych i modyfikacyjnych.
Mikroskopy cyfrowe znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach, w tym w inspekcji bieżącej. Ich głównym zadaniem jest umożliwienie kontrolowania jakości i procesu produkcyjnego na różnych etapach produkcji. Podobne urządzenia są również wykorzystywane w działach projektowych podczas tworzenia prototypów, gdzie poza inspekcją, umożliwiają również archiwizację postępu prac i potencjalnych niedoskonałości w procesie. Wśród optymalnych rozwiązań znajduje się urządzenie TAGARNO MAGNUS ZAP FHD, które posiada wbudowany kontroler, eliminujący zbędne przewody, i jest montowane na stabilnym ramieniu, co zapewnia wygodę użytkowania i łatwość ustawienia obiektywu kamery nad kontrolowaną płytą PCB.
Aby usprawnić pracę operatora i zapewnić lepszą kontrolę jakości i procesu, oprogramowanie TAGARNO oferuje narzędzia, które pozwalają porównać wyprodukowany prototyp z projektem lub wzorcowym produktem. W tym celu monitor można podzielić na dwie części, co ułatwia porównywanie i analizowanie danych. Ponadto, mikroskopy cyfrowe umożliwiają bezkontaktowe i bardzo precyzyjne pomiary detali, co jest szczególnie ważne w branży elektronicznej i mechanicznej.
Dzięki możliwości zapisywania kolejnych obrazów w trakcie pracy z mikroskopami cyfrowymi, jest możliwe prowadzenie szczegółowej dokumentacji postępu prac, wykrytych błędów i wprowadzonych zmian technologicznych. W ten sposób zyskujemy możliwość łatwego śledzenia historii projektu lub procesu produkcyjnego, co przekłada się na efektywność i jakość pracy.
Podsumowując
Wraz z postępem miniaturyzacji w produkcji i serwisowaniu pakietów elektronicznych, mikroskopy cyfrowe stały się nieodzownym narzędziem w branży. Przed zakupem warto skonsultować się z doświadczonym partnerem doradczym oraz przetestować urządzenie w działaniu. RENEX Group, jedna z największych i najbardziej doświadczonych firm w branży elektronicznej, oferuje wsparcie doradcze dla przedsiębiorców zainteresowanych rozwojem produkcji i serwisu elektroniki w Polsce i Europie Centralno-Wschodniej. Urządzenia z oferty RENEX można przetestować w działaniu na linii produkcyjnej w Centrum Technologiczno-Szkoleniowym. Mikroskopy cyfrowe TAGARNO są również dostępne do testów u klienta. Aby uzyskać więcej informacji, można skontaktować się z doradcami techniczno-handlowymi RENEX pod adresem dth@renex.pl lub odwiedzić stronę internetową.
source: Renex