Najsilniejszy robot współpracujący z człowiekiem
Materiał prasowy (FANUC Polska) print
FANUC zaprezentował CR-35iA – najsilniejszego robota współpracującego na świecie. Robot wyposażony jest w czujniki siły i ubrany w miękką, gumową „skórę”, nie wymaga żadnych dodatkowych urządzeń zabezpieczających, by móc pracować w otoczeniu ludzi. Operatorzy mogą nim kierować, uczyć go lub po prostu odsunąć, jeśli nie jest potrzebny.
Bezpieczeństwo, wartość nadrzędna
Japońscy konstruktorzy postanowili uczynić robota jeszcze bardziej „czułym” i inteligentnym tak, aby mógł on zostać uwolniony z odgradzającej go „klatki” i jeszcze lepiej, bardziej bezpośrednio wspierać człowieka w wymagającym procesie współczesnej produkcji przemysłowej.
– Zastosowanie robota już nie tylko w charakterze użytecznego narzędzia do realizacji wybranych czynności, ale jako asystenta ramię w ramię współpracującego z człowiekiem w całym procesie produkcji otwiera zupełnie nowe, nieznane dotąd możliwości. Zastosowanie tego innowacyjnego i w pełni bezpiecznego rozwiązania w produkcji przemysłowej sprawi, że zwiększy się komfort pracy operatorów i elastyczność procesu wytwarzania, ponadto produkcja stanie się płynna, bezpieczna, w pełni przewidywalna i znacznie tańsza – wyjaśnia Jędrzej Kowalczyk, prezes FANUC Polska.
Najsilniejszy robot współpracujący na świecie
CR-35i A jest najsilniejszym robotem współpracującym na świecie. Może podnieść ciężar o masie 35 kg. Jeśli wziąć pod uwagę jego zasięg i certyfikat bezpieczeństwa, to nadaje się on znakomicie do wykonywania całego szeregu zadań manualnych, które ludzie musieli dotąd wykonywać samodzielnie. Warto podkreślić, że zadania polegające na podnoszeniu i przemieszczaniu nieporęcznych elementów w środowisku przemysłowym, szczególnie w sektorze dystrybucji, przemyśle motoryzacyjnym czy maszynowym należą do zadań uciążliwych i najmniej lubianych przez pracowników.
Nowe rozwiązanie FANUC jest dedykowane zarówno do sytuacji, kiedy robot pracuje automatycznie i niezależnie, w pobliżu stacji roboczej obsługiwanej przez człowieka, co zapewni optymalny poziom bezpieczeństwa procesu produkcji, jak również takiej, kiedy dwa roboty blisko współpracują ze sobą. Roboty współpracujące (z ang. collaborative robots) są odpowiedzią na potrzeby zgłaszane przede wszystkim przez przemysł motoryzacyjny. Stacje produkcji silników i stacje montażowe to główne obszary, w których maszyny te będą mogły zostać wykorzystane.
Najwyższy poziom bezpieczeństwa
Praca z nowym robotem FANUC jest bardzo bezpieczna i nie wymaga użycia systemów bezpieczeństwa w postaci kurtyn lub wygrodzeń, które są niezbędne w przypadku tradycyjnych robotów. O wyjątkowej wrażliwości robota w kontakcie z człowiekiem, a zarazem jego funkcjonalności decydują zastosowane w nim funkcje certyfikowane przez niezależne instytuty (np. certyfikat bezpieczeństwa TÜV ISO 10218-1:2011 (kategoria 3, PL=d), m.in. funkcja „Contact Stop”, która sprawia, że w momencie, kiedy robot dotknie człowieka podczas pracy, natychmiast się zatrzyma.
Warto podkreślić, że proces zatrzymania robota odbywa się niezwykle szybko. Jest to przełom w porównaniu do klasycznych robotów, które z uwagi na znacznie mniejszą wrażliwość mogły zbliżać się do człowieka tylko na tyle, na ile pozwalał im system bezpieczeństwa. Dodatkowo robot jest wyposażony w miękką, gumową „skórę”, która niweluje ryzyko jakiegokolwiek uszczerbku człowieka, w przypadku kiedy dojdzie do kontaktu robota z operatorem. Chodzi tu o zapewnienie bezpieczeństwa człowieka w czasie liczonym w ułamkach sekund, pomiędzy rozpoczęciem procesu zatrzymania robota a całkowitym zatrzymaniem maszyny.
Z kolei funkcja „Push to Escape” – sprawia, że operator może popchnąć robota w dowolnym kierunku. Robot, który w elastyczny sposób wykonuje wszelkie polecenia operatora w czasie rzeczywistym, uczy się i usuwa na bok w momencie, kiedy nie jest potrzebny w końcu zasłużył na miano prawdziwego asystenta operatora.
Inteligencja przekłada się na użyteczność
W zależności od potrzeb, robot CR-35i A może być wyposażony w szereg opcji oprogramowania i sprzętu dostępnego dla tradycyjnych robotów FANUC. Mogą to być standardowe przemysłowe urządzenia peryferyjne, jak również systemy wizyjne.
Na przykład, iRVision, czyli zintegrowany system wizyjny firmy FANUC może zostać łatwo uruchomiony w trybie 2D/3D. Robot wyposażony w system wizyjny 3D, może z łatwością lokalizować przedmioty w przestrzeni trójwymiarowej, pobierać losowo ułożone części i podawać je operatorowi. Natomiast oprogramowanie symulacyjne ROBOGUIDE umożliwiające przewidywanie osiągów i wykonalności zadań przez robota, można łatwo wykorzystywać w połączeniu z robotem CR-35iA.
Nowy, zielony robot
Oprócz cech funkcjonalnych warto podkreślić również fakt, że nowy robot FANUC wyróżnia się kolorem. Standardowy kolor robotów FANUC to żółty, a nowy robot jest jasnozielony. Japońscy konstruktorzy odpowiedzialni za stworzenie maszyny nowej generacji byli bardzo skrupulatni w swoich pracach, dlatego na etapie projektowania maszyny przeprowadzili badania wśród operatorów, które dowiodły, że w opinii pracowników przemysłu właśnie taki kolor jest najbardziej przyjazny i „miły dla oka”, a w związku z tym optymalny dla nowego robota.
FANUC po raz pierwszy zaprezentował swojego nowego robota podczas targów w Hanowerze w połowie kwietnia 2015 r. Dwa pierwsze egzemplarze, które trafiły do Niemiec, od razu zostały przekazane do testów jednej z firm motoryzacyjnych.
source: FANUC