Nowoczesne techniki produkcji. 20. edycja targów METAV już wkrótce
Jolanta Górska-Szkaradek print
W niemieckim Düsseldorfie w dniach 20–24 lutego 2018 r. odbędzie się 20. edycja organizowanych w cyklu dwuletnim Międzynarodowych Targów Technologii Obróbki Metali METAV. 21 listopada 2017 r. w Warszawie podczas spotkania prasowego przybliżono szczegóły imprezy i towarzyszących jej wydarzeń.
W związku ze zbliżającym się terminem targów METAV 2018 do Warszawy przyjechali gospodarze wydarzenia: Christoph Miller, dyrektor ds. targowych VDW (Stowarzyszenie Niemieckich Producentów Obrabiarek) oraz Kristin Deutelmoser, dyrektor Partner & Guest Events Messe Düsseldorf. Goście wzięli udział w spotkaniu prasowym zorganizowanym przez firmę A.S. Messe Consulting – wyłącznego przedstawiciela na Polskę niemieckiej spółki targowej Messe Düsseldorf GmbH. – Główna tematyka targów METAV to obróbka metalu, czyli obrabiarki, systemy produkcji, narzędzia precyzyjne, automatyzacja przepływów materiałowych, technologie komputerowe, elektronika przemysłowa i osprzęt. Na targach można będzie zobaczyć zarówno najnowsze technologie w tradycyjnych technikach produkcji, jak i aktualne rozwiązania dla Przemysłu 4.0. Targi METAV skierowane są do licznych branż, w tym do przemysłu samochodowego i jego dostawców, przemysłu maszynowego, technicznych urządzeń medycznych i przemysłu samolotowego, elektrotechniki i elektroniki oraz do przemysłu przetwórstwa żelaza, blach i metali. Można powiedzieć, że jest to atrakcyjne miejsce spotkań wystawców i klientów z wielu branż produkcyjnych – powiedział Christoph Miller.
Cztery strefy tematyczne
Wiodąca tematyka targów jest powiązana z tzw. strefami: Quality Area – strefa jakości, Additive Manufacturing Area (AM) – strefa druku 3D, Moulding Area – strefa modelowania i Medical Area – strefa medyczna.
Na rynku pozostaną tylko producenci, którzy dostarczą niezawodne produkty wysokiej jakości. Do tego konieczne jest opanowanie wszystkich elementów procesu, które się z tym wiążą i zyskują na znaczeniu w dobie cyfrowej rewolucji: od pomiarów, przez ocenę danych, po sterowanie procesem i kontrolę jakości. Cyfryzacja umożliwia uzyskanie nowego poziomu jakości procesu. Quality Area udostępnia gościom przegląd kompletnej palety techniki pomiarowej i kontrolnej oraz systemów zarządzania jakością i oceny.
W minionych latach znacznie wzrosło zainteresowanie metodami produkcji powiązanymi oraz wytwarzaniem przyrostowym – weszły one na stałe do użytku w przemyśle. Zalety generatywnych metod produkcji uwidaczniają się szczególnie w małoseryjnej produkcji przemysłowej i przy rozwiązaniach specjalnych. Umożliwiają realizację nowych pomysłów designerskich i koncepcji produktów z nowymi funkcjami, a także produkowanie przedmiotów o skomplikowanej geometrii, co byłoby niemożliwe lub kosztowne przy zastosowaniu konwencjonalnych procesów.
Metod generatywnych, mimo ich niekwestionowanych zalet, nie należy rozpatrywać w izolacji od klasycznej obróbki metali. Właśnie na to zwraca uwagę wielu wystawców, którzy stawiają na maszyny hybrydowe, czyli technikę produkcyjną łączącą procesy generatywne ze skrawaniem. Additive Manufacturing Area na targach METAV będzie obszarem, który należy traktować jako rozszerzenie tradycyjnej obróbki metali, gdzie będzie można zobaczyć pełen wachlarz procesów generatywnych, materiałów i usług związanych z drukiem 3D.
Bardzo ważnym obszarem dla targów METAV jest również moulding, czyli modelowanie albo wytwarzanie narzędzi, form i modeli, uznawane za najbardziej wymagające pole zastosowań w przemyśle metalowym.
Duże wymagania jakościowe wobec produkcji stawia także strefa Medical. Technika medyczna, z uwagi na wysokie wymagania oraz olbrzymi potencjał innowacyjny, napędza postęp technologiczny w technice produkcji i nie bez powodu zajmuje czołowe miejsce w świecie pod względem liczby zgłaszanych patentów.
Technika medyczna najlepiej odzwierciedla, jak zasadnicza tematyka METAV, czyli technika produkcji, współgra z różnymi strefami. Technika medyczna to wytwarzanie produktów o wysokich parametrach jakościowych z najwyższą precyzją. Często łączą one w sobie elementy metalowe z częściami z tworzywa, których produkcja odbywa się na obrabiarkach. Komponenty z dziedziny techniki medycznej wytwarzane są także metodami generatywnymi, z czego wynika powiązanie z Additive Manufacturing Area. Proces wytwórczy musi odpowiadać wysokim wymaganiom jakości, a to z kolei wiąże się z kompetencjami prezentowanymi w Quality Area. Na tym przykładzie widać, w jaki sposób na targach METAV 2018 pod jednym dachem prezentowane jest bogate portfolio techniki produkcji.
Wydarzenia towarzyszące
METAV 2018 jako miejsce prezentacji innowacji nie ogranicza się jedynie do wystawców, ale oferuje także atrakcyjny program informacyjny powiązany z techniką produkcji. W parku tematycznym „Przemysł 4.0: blisko trendów” można będzie zapoznać się z obszernym przeglądem zrealizowanych projektów i aplikacji. Odbędzie się także międzynarodowa konferencja „Inside 3D Printing”, warsztaty dotyczące zapewnienia jakości i forum VDMA – technika skrawania. Zorganizowany ponadto zostanie dzień technologii pod nazwą „Wytyczne bhp w obrabiarkach”.
Koncern Messe Düsseldorf GmbH
Uczestnicząca w zorganizowanym w Warszawie spotkaniu prasowym Kirstin Deutelmoser zaprezentowała grupę Messe Düsseldorf. Koncern ma osiem spółek-córek – w Chicago, Hongkongu, Moskwie, New Delhi, Szanghaju, Singapurze i Tokio – oraz 74 zagraniczne przedstawicielstwa w 137 krajach. W portfolio spółki w Niemczech jest 50 targów specjalistycznych, z czego 23 (m.in. GIFA, METEC, THERMPROCESS, NEWCAST czy wire/TUBE) to międzynarodowi liderzy w swoich branżach. Cecha charakterystyczna wszystkich imprez to innowacyjność, mocna pozycja rynkowa i duży udział wystawców oraz gości z zagranicy (ponad 72 proc.).
Mocne strony
Do sukcesu koncernu Messe Düsseldorf przyczynia się z pewnością położenie Düsseldorfu w centrum Europy, a także idealna lokalizacja samych terenów targowych – blisko lotniska i dwóch dworców kolei dalekobieżnej, w odległości, którą można pokonać w 10 minut podziemną kolejką z centrum miasta. Tereny obejmują 19 hal wystawowych o powierzchni brutto 305 tys. m2, w których – dzięki czterem niezależnym wejściom – można równolegle urządzać różne wystawy. Obecnie budowane jest od nowa wejście Süd i hala 1 (stare hale 1 i 2 zastąpi hala 1). Dzięki temu powstaną najnowocześniejsze powierzchnie wystawowe, imprezowe i kongresowe. Do 2030 r. kompletną renowację przejdą wszystkie hale wystawowe i pomieszczenia dla gości. Modernizacja Congress Center zakończy się do 2021 r. Planowany budżet inwestycji, która zostanie sfinansowana ze środków własnych, to 648 mln euro.
Program targowy w Düsseldorfie obejmuje pięć pól tematycznych. Obszar największy i gospodarczo najważniejszy to maszyny, urządzenia i wyposażenie tworzy 12 imprez, a w tym takie targi jak drupa, interpack, K, GIFA, METEC, THERMPROCESS, NEWCAST, wire/TUBE. Kolejne to handel, rzemiosło i usługi (dwie imprezy), medycyna i zdrowie (cztery imprezy), moda i lifestyle (trzy imprezy) oraz czas wolny (trzy imprezy).
METAV 2018 rozpoczyna przyszłoroczny korowód targów zaplanowanych na 2018 r. Po nich odbędą się targi wire/TUBE (16–20 kwietnia), Aluminium (9–11 października) – impreza gościnna, organizowana przez Reed Exhibitions, glasstec (23–26 października) i na zakończenie roku Valve World i Pump Summit (27–29 listopada).
Gospodarka regionu
Düsseldorf, stolica Nadrenii Północnej-Westfalii i otaczający ją region oferują wystawcom dostęp do potencjalnie bardzo ważnych gości i klientów. W regionie siedzibę ma około 100 tys. firm. Branża maszynowa z 1,5 tys. przedsiębiorstw zatrudniających 203 tys. osób, jest największym pracodawcą w Nadrenii Północnej-Westfalii. Bardzo dynamicznie działają także firmy chińskie i japońskie, które coraz liczniej lokują się w regionie (działa tu ponad 900 firm z Chin i ponad 600 z Japonii) i intensywnie w nim inwestują.
source: Automatyka 12/2017