Pomiar rozliczeniowy na ujęciu wody i przy odbiorze ścieków w zgodzie z ustawą
Materiał prasowy print
Ustawa Prawo Wodne nakłada na podmioty pobierające wodę surową lub zrzucające ścieki oczyszczone obowiązek pomiaru przepływu objętościowego. Co ważne przyrządy pomiarowe nie podlegają prawnej kontroli metrologicznej. Które urządzenie pomiarowe zapewnia największą dokładność?
Pierwszym problemem, jaki napotykają zakłady chcące rozliczać pobór wody surowej, jest brak możliwości zastosowania do tego celu wodomierzy, wynikający z braku ich legalizacji na to medium. Wybór innego przyrządu pomiarowego utrudnia też brak ściśle określonych wymagań prawnych oraz to, że na rynku pojawiła się duża liczba urządzeń, których producenci sami deklarują przeznaczenie przyrządu oraz jego dokładność bez potwierdzenia tego stosownymi badaniami.
Przepływomierz elektromagnetyczny gwarantuje dokładność pomiaru na ujęciu wody
Taki przyrząd odznacza się najwyższą dokładnością pomiaru. Przykładowo, w przypadku przepływomierza elektromagnetycznego Promag W 0 x DN błąd pomiarowy jest mniejszy niż 0,5%. Takie rozwiązanie zapewnia najlepszą stabilność długoterminową i nie wymaga ponownych kalibracji. Jest też odporne na warunki procesowe, gdyż nie posiada części ruchomych, które mogłyby ulec uszkodzeniu.
Problematyczny pomiar ścieków – brak kontroli metrologicznej
Trudność w przypadku pomiarów wykonywanych w kanalizacji grawitacyjnej wynika z braku pełnego wypełnienia rurociągu. Zagadnienie to nie jest też uwzględnione w ustawie Prawo o miarach, jak również w rozporządzeniu w sprawie rodzajów przyrządów pomiarowych podlegających prawnej kontroli metrologicznej. Pomija je także dyrektywa Parlamentu Europejskiego MID. Wynika to z niedoskonałości metod pomiarowych oraz braku narzędzi, weryfikujących pracujące przyrządy. Problemem jest też niejednorodność mierzonego medium, zmienna ilość ciał stałych czy gromadzącego się z czasem w kanale osadu, a także jego zrywanie. Tutaj ponownie najdokładniejszym dostępnym na rynku rozwiązaniem jest przepływomierz elektromagnetyczny, wykorzystujący metodę pomiaru objętościowego. Proline Promag W 0 x DN jest w stanie zmierzyć medium o zawartości ciał stałych, zajmujących do 15% objętości. Podobnie w przypadku ścieków oczyszczonych, przepływomierz elektromagnetyczny będzie najlepszym rozwiązaniem, gwarantującym dokładność na poziomie 0,5%.
Weryfikacja bez konieczności powtórnej legalizacji
Promag W 0 x DN, wyposażony w Heartbeat Technology, umożliwia sprawdzenie poprawności działania przepływomierza bez konieczności demontażu z rurociągu. Ponadto, dzięki opcjonalnej komunikacji bezprzewodowej oraz wbudowanemu złączu Ethernet, urządzenie może wygenerować raport weryfikacyjny, spełniający wymagania identyfikowalnego sprawdzenia zgodnie z normą DIN EN ISO 9001:2008. Dokument ten wykorzystuje symbole i oznaczenia zgodne z NAMUR, dla jeszcze większej łatwości obsługi i czytelności.
Łatwy montaż na istniejącej instalacji
Unikatową cechą przepływomierza Promag W 0 x DN jest brak konieczności stosowania odcinków prostych przed i za czujnikiem. Nie posiada on również przewężenia, które skutkowałoby spadkiem ciśnienia, a przez to większym zużyciem energii przez pompy. Ponadto pomiar jest niezależny od profilu przepływu, dzięki innowacyjnej technice pomiarowej oraz analizie sygnałów z wielu torów pomiarowych. Te cechy pozwalają na dużo łatwiejszy montaż na istniejących już instalacjach.
Nowa generacja przepływomierzy Promag W sprawdzi się w zadaniach pomiarów rozliczeniowych na ujęciach wody oraz odbioru ścieków, gwarantując przy tym najwyższą dokładność w swojej klasie.
Więcej informacji: https://eh.digital/30C7rCN
source: Endress+Hauser